חיים כץ מקבל 1.6 מיליארד שקל: הממשלה אישרה העברת מעונות היום למשרד הרווחה

ההחלטה התקבלה בניגוד מוחלט להמלצות ועדות שעסקו בנושא, בניגוד לשיקולים מקצועיים וללא עבודת מטה מקדימה ■ קואליציה לחינוך מלידה: "בכייה לדורות"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הרווחה חיים כץ
ליאור דטל

הממשלה אישרה היום את העברת מעונות היום, לגילאי 0-3 למשרד הרווחה – בניגוד מוחלט להמלצות ועדות שעסקו בנושא, בניגוד לשיקולים מקצועיים וללא עבודת מטה מקדימה. בנוסף, לא קיים קשר בין משרד הרווחה לבין הפעילות החינוכית במעונות לגיל הרך. העברת המעונות למשרד הרווחה תאפשר להפעילם גם ללא פיקוח של משרד החינוך אחר הכשרת אנשי הצוות במעונות והיחס לילדים השוהים בהם.

תקציב מעונות היום שיועבר למשרד הרווחה, בראשות חיים כץ, מסתכם בכ-1.6 מיליארד שקל, זאת ללא תקציב בינוי המעונות המסתכם במיליארדי שקלים בשנה. כיום לומדים במעונות היום כ-220 אלף ילדים, כ-110 אלף ילדים לומדים במוסדות שאינם מפוקחים.

מזה שנים רבות גורסים ועדות ומומחים לתחום כי יש להעביר את האחרות לגיל הרך למשרד החינוך. בעשור האחרון גברו הדרישות להעביר את הסמכות למשרד החינוך על רקע מחקרים שקבעו כי הגילך הרך הוא שלב ההתפתחות הקריטי ביותר וגם כדי להגביר את הפיקוח על איכות המעוונת, וליצור רצף חינוכי שיתחיל כבר מגיל 0 ולא מגיל 3.

ב-2012 המליצה ועדת טרכטנברג, שהוקמה בעקבות המחאה החברתית של 2011, כי יש להעביר את האחרות לגיל הרך למשרד החינוך והדגישה כי מדובר באחת ההמלצות החשובות בדו"ח. הוועדה התייחסה אל ההמלצה כהמלצת הבסיס לכל ההמלצות בתחום החינוך. גם הוועדה למלחמה בעוני שהגישה את מסקנותיה ב-2014 קבעה כי יש להעביר את המעונות ממשרד הכלכלה אל משרד החינוך.

נתניהו הסכים להעביר את האחריות למשרד החינוך גם בהסכם הקואליציוני שבין הליכוד למפלגת יש עתיד עם הקמת הממשלה ב-2013. המהלך לא יצא לפועל, בין היתר, בגלל התנגדותו של בנט עצמו, שכיהן אז כשר הכלכלה.

מעון יום של ויצ"וצילום: אייל טואג

בינואר האחרון, ועדה שהקים ראש הממשלה בנימין נתניהו בראשות מנכ"ל משרדו, אלי גרונר, קבעה כי סמכויות הטיפול בגיל הרך יועברו ממשרד הכלכלה למשרד החינוך - בניגוד להחלטת הממשלה שהתקבלה היום. הוועדה הוקמה לבקשת שר החינוך, נפתלי בנט, שהתנה בה את הצבעתו על אישור הרחבת סמכויות שר הפרפיריה, אריה דרעי, שנועד לצורך אישור מתווה הגז.

יערה שליה, חברה בקואליציה לחינוך מלידה שהוקמה לצורך העברת הגיל הרך למשרד החינוך, מסרה בתגובה להחלטת הממשלה כי היא "גוררת את המדינה שנים אחורה. החלטה זו אינה שמה את הילד במרכז ומתייחסת לטיפול בילדים מלידה עד גיל 3 כשמירה ללא חינוך. אנו רואים בהחלטה זו תמוהה וחמורה ואינה מספקת שום פתרון לבעיה המקורית שחינוך וטיפול ילדים צריך להיות מופקד בידי אנשי חינוך".

ישראל אליסף, החבר בקואליציה לחינוך מלידה, אמר "ההחלטה להעביר את האחריות למשרד הרווחה היא החלטה גרועה שתהיה בכייה לדורות אנו קוראים לראש הממשלה: חזור בך. חינוך מתחיל בגיל לידה והמשרד שמבין חינוך הוא משרד החינוך".

בנוסף להעברת האחריות על מעונות היום, אושרה גם העברת תחום התעסוקה ממשרד הכלכלה למשרד הרווחה. שר הרווחה, חיים כץ, אמר בתגובה להחלטה "אני מודה לראש הממשלה שהסמיך את ידיי לטפל בנושא כה קריטי לרווחתם של אזרחי ישראל. העבודה והרווחה םה שני תחומים שקשורים אחד בשני קשר הדוק. יש לדאוג למערך נרחב ואיכותי של משפחתונים ומעונות יום".

הבונוס: תקציב בינוי של מאות מיליוני שקלים

תקציב מעונות היום לא מסתכם רק בתקציב השנתי שנועד לסבסוד חינוך הילדים במעונות, והוא כולל גם תקציב פיתוח בהיקף של מאות מיליוני שקלים. ב-2010, בעקבות החלטת הממשלה להגביר את שיעור השתתפות הנשים בתעסוקה הוחלט להקצות תקציב של 1.1 מיליארד שקל לצורך בניית מאות מעונות יום חדשים. גם ועדת טרכטנברג עסקה בנושא והמליצה להקים 400 מעונות יום חדשים.

עם זאת, משרד הכלכלה, לא הצליח לנצל את התקציב בכל שנה שחלפה מאז עקב חסמים שונים וניצל רק 300 מיליון שקל ממנו לבניית עשרות בודדות של מעונות יום לילדים ולכן לא הצליח לתת מענה להורים רבים שלא מצליחים לרשום את ילדיהם למעונות היום המסובסדים ומחפשים פתרונות פרטיים, או שנאלצים להישאר בבית עם ילדיהם. יכולת הבינוי הנמוכה של משרד הכלכלה היתה גם אחת הסיבות להעברת התחום למשרד החינוך, האחראי בשוטף לבנייה של מאות גני ילדים, כיתות ובתי ספר בשנה, אך כעת ככל הנראה שאר תקציב הפיתוח יועבר גם הוא למשרד הרווחה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker