לקראת קריסה? נשיא האוניברסיטה העברית: "אנחנו בטלטלה עזה"

נשיא האוניברסיטה, פרופ' מנחם בן ששון: "כל הוצאה כספית נוספת, אפילו קטנה יחסית, עלולה להחמיר את מצבנו" ■ האוניברסיטה למרצים: לא נוכל לשלם את תוספת השכר שהבטיח האוצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' מנחם בן ששוןצילום: אמיל סלמן

מצבה הפיננסי הקשה של האוניברסיטה העברית לא מאפשר לה לשלם את תוספות השכר בשיעור 1.5% לשנה שהובטחו למרצים במו"מ המתקיים בינם לבין משרד האוצר - כך הודיע היום נשיא האוניברסיטה, פרופ' מנחם בן ששון, במכתב לעובדיה.

פרופ' בן ששון הודיע למרצי האוניברסיטה כי בחודשים האחרונים מצבה הפיננסי המשיך להידרדר וכי תשלום תוספות השכר יגדיל את גירעונה ויסכן את עתידה. "לא נוכל להכניס את האוניברסיטה למצוקה כספית נוספת ולסכן את העתיד על ידי הוספת גירעון על הגירעון הקיים. כל הוצאה כספית נוספת, אפילו אם קטנה יחסית, עלולה להחמיר את מצבנו", כתב בן ששון למרצים באוניברסיטה.

האוניברסיטה מתמודדת עם חוב אקטוארי של 12.6 מיליארד שקל עבור הפנסיה התקציבית של עובדיה – חוב שממשיך לתפוח. האוניברסיטה מוציאה קרוב ל-700 מיליון שקל מתקציבה השנתי רק על כיסוי חובות הפנסיה לעובדיה – תקציב שימשיך לגדול בכל שנה בשנים הקרובות ויגיע לשיא ב-2019. החוב אינו מאפשר לאוניברסיטה לאזן את תקציבה ולהשקיע בהמשך פיתוח המחקר במוסד.

לאחרונה, גילתה הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה כי האוניברסיטה השתמשה בעבר בכספי קרנות שהועברו לה על ידי תורמים למטרות מסוימות, לכיסוי הגירעונות השוטפים של המוסד כדי לנסות להגיע לאיזון תקציבי ודרשה ממנה להפסיק לעשות זאת.

לסטודנטים המצולמים אין קשר לנאמר בידיעה צילום: טס שפלן

במכתב כתב בן ששון כי "בחודשים האחרונים אנחנו בטלטלה עזה שמקורה בסדרת בעיות חריפות חדשות הנובעות מאיסור חדש של ות"ת להשתמש בכמה מן המקורות הכספיים העומדים לרשותנו וכן מהסכמי שכר חדשים שיש בהם תוספות שכר ראויות לחברי הסגלים". לדבריו "תוספות השכר, ראויות ככל שהן, מטילות עוד מחויבות כספית על האוניברסיטה".

לפי דו"ח ביקורת על דוחות האוניברסיטה מ-2013, שהוגש למשרד האוצר, האוניברסיטה סובלת מגירעון מצטבר של כ-1.3 מיליארד שקל ומתזרים מזומנים שלילי של מאות מיליוני שקלים בשנה. "מצב נזילות האוניברסיטה גרוע, דבר המתבטא בין היתר בשימוש בתקבולים לצורכי מחקר ופרויקטים מיוחדים, ובנכסי קרנות צמיתות (קרנות שניתן להשתמש רק בפירותיהם, ל"ד), לכיסוי פעילותה השוטפת", נכתב בדו"ח. "מצבה הפיננסי של האוניברסיטה העברית קשה מאוד", נכתב בדו"ח, "עד כדי קושי לעמוד בהתחייבויותיה הקיימות ולביצוע המחקרים והפרויקטים להם התחייבה מול התורמים".

לפי דו"ח הביקורת, הנכסים הצמיתים של האוניברסיטה, בהם אינה יכולה להשתמש, מהווים כ–66% מסך נכסיה - כך שדרישתה של המדינה להפסיק להשתמש בהם היוותה פגיעה משמעותית באוניברסיטה.

"לדאבוננו במצב הנוכחי איננו יכולים להיכנס להתחייבויות כספיות נוספות", כתב בן ששון. "לא נוכל לחתום על ההסכמים החדשים וגם לא נוכל לשלם את התוספות. זוהי תקופה קשה לכולנו. נוכל להיחלץ ממנה אם נפעל בצוותא כדי להבטיח את עתידה של האוניברסיטה וממילא גם את עתידה של ההשכלה הגבוהה בישראל".

מצבה הקשה של האוניברסיטה העברית, כפי שנחשף ב-TheMarker, הביא למו"מ בין משרד האוצר והות"ת לבין הנהלת האוניברסיטה. במו"מ דרשו באוצר ובות"ת מהאוניברסיטה ליישם תוכנית הבראה רחבת היקף, שתביא לקיצוץ של מאות מיליוני שקלים מתקציבה, אך בחודשים האחרונים המו"מ לא התקדם.

"אנחנו ממשיכים בפגישות עם כל הגורמים המקצועיים ומקבלי ההחלטות ומקווים כי נגיע לפתרון נאות בקרוב", דיווח בן ששון לעובדי האוניברסיטה. לדבריו, אם המדינה והאוניברסיטה ימצאו פתרון למצבה הכספי הקשה, האוניברסיטה תוכל לחתום על תוספות השכר ולהעניק אותן. מהאוניברסיטה נמסר כי "לצערנו המו"מ עם משרד האוצר לגבי מהות הבעיה הכלכלית של האוניברסיטה העברית לא מתקדם למתווה סביר. הנהלת האוניברסיטה מוכנה לקדם מיידית את המו"מ מול האוצר על מנת להגיע ליציבות כלכלית של האוניברסיטה".

מהמל"ג והוות"ת נמסר כי "הסכם השכר עם הסגל הבכיר נחתם לאחר משא ומתן ארוך בהשתתפות מל"ג-ות"ת, משרד האוצר, נציגי הסגל ונציגות ועד ראשי האוניברסיטאות לרבות נציג האוניברסיטה העברית. אנו מצפים מכל הצדדים לעמוד בהסכם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker