הנשיא ריבלין: לא מצפה או דורש שכלל אזרחי ישראל יהיו ציונים

בדיוק שנה אחרי "נאום השבטים", מיפה ריבלין את ארבעת הערוצים שיקדמו אחדות בחברה: האקדמיה ושוק העבודה, הרשויות המקומיות, השירות הציבורי ומערכת החינוך. דרעי: מול מיעוטים יש לעשות ולא רק לדבר; צריך לקחת מהרשויות החזקות ולתת לחלשות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שב ומאתגר את הגדרת הישראליות העכשוויות. בנאום שנשא היום (שלישי) במשכנו, במסגרת כנס הרצליה של המרכז הבינתחומי, ריבלין קרא להתאים את המציאות הישראלית גם לאזרחים — יהודים וערבים — שאינם ציונים. ״האם אני מצפה או דורש שכלל אזרחי ישראל יהיו ציונים? — לא״, אמר ריבלין. 

"מיצוי כוח האדם והכישרון הישראליים", אמר ריבלין, "בפרט מהמגזר החרדי והערבי, הוא מנוע הצמיחה המשמעותי ביותר העומד לרשותנו, והמפריד בינינו לבין מסלול של התרסקות כלכלית ידועה מראש".

ריבלין בכנס הרצליה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

לדבריו, "לא כל היהודים שרים את התקווה. יש יהודים לא ציונים, האם להם אין את הזכות להיות ישראלים?״. הוא הזכיר בנאומו מפגש עם תלמידה ערבייה בבית ספר בירושלים שאמרה לו שהיא רוצה להזדהות עם המדינה אך אינה מזדהה עם ההמנון. ״מה לעשות שנפשי הומייה אבל אינה יהודית?״, שאלה את ריבלין. לדבריו, ״הבנתי וכאבתי את השאלה שלה״.

ריבלין ציין את הקושי שעמו מתמודדת המדינה בטיפוח אחדות בעם. ״מספיק מבט קצר בעיר ירושלים, העיר הערבית הכי גדולה בארץ, העיר החרדית הכי גדולה בארץ, העיר הדתית הכי גדולה בארץ והעיר החילונית השנייה בגודלה בארץ — כדי להבין שכוחות השוק לבדם ולחילופין הרצון הטוב לבדו של ארגונים ויחידים לא יוכלו להתמודד עם גודל האתגר״.

הנשיא שב והתייחס לנאום השבטים אותו נשא לפני שנה בדיוק, במסגרתו אפיין את החברה הישראלית בעת הזאת על ארבעת גווניה השונים ואבחן כי אין עוד שבט בעל רוב בישראל. בנאומו היום ריבלין סימן — לראשונה — ארבעה ״מנועי שינוי״ שעשויים לסייע בשילובם של הזרמים השונים בישראל לכדי חברה משותפת: השירות הציבורי, האקדמיה ושוק העבודה, מערכת החינוך ושותפות בין רשויות מקומיות. ״מה שנראה ברמה הפוליטית לאומית, כקונפליקט בלתי פתיר, כמשחק סכום אפס בין חילונים, דתיים וחרדים, בין ערבים ויהודים, על תקציבים ומשאבים, על שליטה וצביון, יכול להפוך ברמה האזורית להזדמנות: הזדמנות למפגש אינטרסים ורצונות, הזדמנות לשיתוף פעולה״, אמר ריבלין.

לדבריו, ״פיתוח אזורי, פיתוח תשתיות ושירותי בריאות, עלייה באיכות החיים - כל אלה הופכים אפשריים יותר, כאשר עובדים יחד, כאשר ממנפים את היתרון לגודל. כאשר איכות החיים של השכנים שלי גבוהה יותר, הביטחון האישי של הקהילה שלי גבוה יותר. הצורך בשיתוף פעולה עולה - ככל שהתלות ההדדית גבוהה יותר״.

ריבלין הוסיף כי ״אם בעבר היה צה"ל מקום המפגש המרכזי של החברה הישראלית, הרי שבסדר הישראלי החדש הפכו האקדמיה ושוק העבודה למקום הראשון שבו פוגשת החברה הישראלית את עצמה״. לדבריו, ״האקדמיה ושוק העבודה הם השער להגשמת החלום הישראלי. הם כרטיס הכניסה של כולנו למוקדי ההשפעה במשק. בהם נוצר לראשונה מרחב משותף ליצירת שפה ומטרות משותפות, שם מתעצבים תחושת השייכות והמעמד החברתי, שם, העושר הרעיוני שבמגוון האנושי אינו איום- אלא יתרון תחרותי״, אמר ריבלין.

יו"ר שס ושר הפנים, אריה דרעי, התייחס אף הוא בדבריו בכנס לחברה הערבית בישראל. לדבריו, "לא יכול להיות שלרשויות ערביות לא יהיה מקור כספי חוץ מהארנונה שלהם". "אני כיהודי דתי אין לי עניין לערב את התרבויות", הבהיר דרעי, " כל אחד רוצה את התרבות שלו אבל לחיות במדינה אחת. אני הולך לקראת צעד מאוד מכאיב אבל אין ברירה אחרת - לקחת מהרשויות החזקות ולתת לחלשות".

"אנחנו הרוב המוחלט במדינת ישראל, יהודים. כריבון, השלטון בידינו", הוסיף דרעי, "מול כל קבוצות המיעוטים אנחנו חייבים לא רק לדבר אלא גם לעשות. המגמה בציבור הערבי היא שהם רוצים להשתלב ולהיות חלק מאיתנו". עוד הוסיף כי "בשוודיה יש יותר הזדהות עם דאעש מאשר בישראל".

יו"ר מרצ זהבה גלאון אמרה בכנס כי "מגיע לציבור הישראלי לדעת האם נתניהו בעד היוזמה הערבית או נגד היוזמה הערבית". לדבריה, "מדיניות העמימות של ממשלת ישראל ביחס לבנייה בשטחים היא הפגנה של בוז כלפי אזרחי ישראל וידידינו בעולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker