מבוא לכלכלה: כך שורדים רוב הסטודנטים את התואר

כשני שלישים מהסטודנטים עובדים במשך התואר הראשון ■ 28% מהסטודנטים מקבלים מלגות ■ במחוז צפון, שיעור מקבלי התמיכה מהמשפחה למימון שכר לימוד והוצאות מחיה הוא הגבוה ביותר

ליאור דטל
סטודנטים
סטודנטים באוניברסיטת תל אביבצילום: ניר כפרי

57% מהסטודנטים נעזרים בתמיכה כלכלית ממשפחותיהם כדי לממן את הוצאות המחיה שלהם - כך עולה מנתונים ל–2014 שפירסמה אתמול הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

כמחצית מהסטודנטים (51%) קיבלו תמיכה מהוריהם גם למימון שכר הלימוד בתואר הראשון. מתוכם, כ–5% קיבלו סיוע כספי של יותר מ–10,000 שקל בשנה. 11% מהסטודנטים לקחו הלוואה למימון שכר הלימוד. הגובה החציוני של ההלוואות היה 12 אלף שקל.

מקורות מימון שכר הלימוד של סטודנטים בשנה השנייה ללימודי התואר הראשון
50% - תמיכה כספית מההורים

עוד עולה מהנתונים כי שני שלישים מהסטודנטים עובדים במהלך התואר הראשון. כשליש מהסטודנטים מימנו את שכר הלימוד מעבודה או מעבודה של בני הזוג. עם זאת, שיעור הסטודנטים שמימנו את שכר הלימוד באוניברסיטאות נמוך יותר ומסתכם ב–27% מהם, לעומת 36% שמימנו מעבודה את שכר הלימוד במכללות הציבוריות.

במכללות הפרטיות, שבהן שכר הלימוד גבוה משמעותית, 46% מהסטודנטים מימנו את שכר הלימוד מעבודה. בנוסף, מנתוני הלמ"ס עולה כי 28% מהסטודנטים קיבלו מלגות. חציון הסכום שהתקבל במלגות היה 6,000 שקל. 12% נוספים קיבלו מלגות על פעילויות חברתיות כמו פרויקט פר"ח.

מקורות מימון המחיה של הסטודנטים בשנה השנייה ללימודי התואר הראשון 
הכנסות מעבודה - 60%
תמיכה כספית מההורים - 55%
חסכונות - 30%
הלוואות - 10%

במחוז צפון, שיעור הסטודנטים מקבלי תמיכה מההורים למימון שכר הלימוד הוא הגבוה ביותר - כ–54.5%. בעוד שבמחוז דרום וירושלים שיעור הסטודנטים שמקבלים תמיכה מהמשפחה למימון שכר הלימוד מסתכם בכ–44% בלבד. במחוז מרכז ותל אביב, כ–50% מהסטודנטים מקבלים תמיכה מההורים עבור שכר הלימוד.

בנוסף, כ–58% סטודנטים שגרים באזור תל אביב והצפון מקבלים ממשפחותיהם גם תמיכה כלכלית עבור הוצאות המחיה, לעומת כ–54% סטודנטים ממחוז דרום וכ–51% סטודנטים ממחוז ירושלים.

שיעור הסטודנטים העובדים בשנה השנייה ללימודי תואר ראשון
מככלות לא מתוקצבות - 80%
מכללות מתוקצבות - 65%
אוניברסיטאות - 60%
הרוב - עובדי מכירות ושירותים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker