האגודה לבריאות הציבור: מפעילה מרכזי גמילה מסמים 24 שנים ללא מכרז

האגודה מפעילה מרפאות המטפלות במכורים לסמים באמצעות תחליפי סם ■ בעבר הפעילה האגודה שני שירותים נוספים. האחד הוא ההוסטלים לניצולי שואה, והשני הוא השירות לבריאות התלמיד בבית הספר

ליאור דטל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תחום: שירותי בריאות

מספק שירותים בעיקר ל: משרד הבריאות

מרכז גמילה מסמים
מרכז גמילה מסמים צילום: ניר כפרי

היקף התקשרות ב-2010–2015: 228.2

מספר התקשרויות ב-2010–2015: 44

האגודה לבריאות הציבור, המפעילה את רוב מרפאות המתדון בישראל, קיבלה מהמדינה מאות מיליוני שקלים ללא מכרז בשנים האחרונות.

האגודה מפעילה מרפאות המטפלות במכורים לסמים באמצעות תחליפי סם. משרד הבריאות בחר בה להפעיל אותם ב–1992, אף שמעולם לא נבחרה במכרז. באוצר הבינו שיש בעיה, וב–2006 נדרש משרד הבריאות לקיים מכרז. המכרז פורסם, אבל המשרד החליט לבטל אותו בטענה שההצעות שקיבל יקרות מדי, ולבסוף ביצע אותו רק ב–2010.

אז עתרה נגדו האגודה לזכויות האזרח, עם רופאים למען זכויות אדם ומכורים לשעבר לסמים, שהתנגדו לכך שהמכרז איפשר לגופים פרטיים להפעיל את המרפאות. עוד טענו העותרים כי המכרז "נוסח בצורה רשלנית תוך התעלמות מסוגיות מהותיות הנוגעות לטיב הטיפול, הפיקוח עליו וההגנה על זכויות המטופלים". נקצר לכם את התהליכים: בסופו של דבר המכרז השנוי במבוטל, ומאז לא פורסם מכרז חדש.

כמה כסף עובר כך בלי מכרזים? ב–5 השנים האחרונות הועברו לעמותה 228 מיליון שקל, כולם בפטור ממכרז. שכר מנכ"ל האגודה, יהודה כהן, היה ב–2013 860 אלף שקל ברוטו לשנה, לפי הדו"חות הכספיים של העמותה, ושכרה השנתי של אחת ממנהלות החשבונות שעובדות בה היה כ–920 אלף שקל (ברוטו). נכון לאותה שנה, לעמותה גם מזומן, פקדונות וניירות ערך בשווי של כ–50 מיליון שקל.

בעבר הפעילה האגודה שני שירותים נוספים. האחד הוא ההוסטלים לניצולי שואה, והשני הוא השירות לבריאות התלמיד בבית הספר. ב–2009 קיבלה האגודה את האחריות לתפעולם בהליך של פטור ממכרז. הנימוק של משרד הבריאות לכך היה שבחירת ספק אחר עלולה "לנתק את המטופלים מהצוות המוכר להם ולגרום לפגיעה קשה באיכות חייהם". איכות חייהם של ניצולי השואה החיים בהוסטלים נחשפה בתחקירי "מעריב" של ליאת שלזינגר ובתחקיר חדשות 2 של חיים ריבלין שפורסמו ב-2011, ובהם דווח על היחס המחפיר לניצולים בהוסטלים.

התחקירים כללו עדויות על מגורים בתת־תנאים ומחסור במזון, בסכו"ם, ציוד רפואי תקין, תרופות ומים חמים. בעקבות התחקירים והמאבק של אנשי הצוות בהוסטלים להיקלט כעובדי מדינה, הוחלט להחזיר את השירות למדינה. ההוסטלים לניצולי השואה הם אחד השירותים הבודדים שהולאמו בישראל אי פעם.

את שירות הבריאות לתלמיד הפעילה האגודה לאחר שזכתה ב-2007 במכרז ל-3 שנים. אלא שב-2008 פירסם משרד הבריאות דו"ח ביקורת שקבע כי אלפי תלמידים לא קיבלו חיסונים, עשרות אלפי תלמידים לא עברו בדיקות שמיעה וראייה, ונעשה שימוש במזרקים שפג תוקפם. ב–2010 דו"ח מבקר המדינה קבע כי בעוד הפרטת השירות היתה אמורה לחסוך כסף לקופת המדינה, היא הביאה למעשה להוצאות עודפות של מיליוני שקלים. בעקבות ממצאי הביקורות הוחלט להלאים את השירות באופן חלקי, כך שהאחריות מתחלקת בין המדינה לבין שתי חברות פרטיות - נטל"י ופמי פרמיום.

מבקר המדינה פירסם ביקורת על אופן ההתקשרות של משרד הבריאות עם האגודה ללא מכרז כבר ב–2008. לדבריו, ככל שהמשרד התקשר יותר עם האגודה ללא מכרז בטענה כי היא ספק יחיד, כך התעצם כוחה כ"ספק בלעדי".

האגודה: "השירות שלנו מצוין וייחודי"

ממשרד הבריאות נמסר כי לאחר עבודת מטה מקצועית ורב־תחומית, המשרד נערך לפרסום מכרז חדש תחת המכרז שבוטל בעקבות עתירה נגדו, וההערכה היא שיפורסם בחודש הקרוב. עוד נמסר מהמשרד: "המשרד מבצע בקרה מדגמית על הספקים השונים, לרבות על האגודה לבריאות הציבור, על עמידתם בהסכמים, בין השאר על ידי בקרות של עובדי המשרד, או בקרה כספית על ידי משרדי רואי חשבון חיצוניים".
מהאגודה לבריאות הציבור נמסר: ״איננו מכירים את היקף ההתקשרות המצוין בכתבה. היקף ההתקשרות כיום מסתכם בכ–20 מיליון שקל בשנה, בעיקר לצורך הפעלת מרכזי המתדון שהוקמו על ידי האגודה לפני כ–30 שנה, וכוללים עובדים ותיקים מאוד שעלולים לאבד את פרנסתם במסגרת מכרז חדש. חלקם יאבדו את עבודתם וחלקם יאבדו את תנאי עבודתם ושכרם. השירות הניתן במרכזנו הוא שירות מצוין וייחודי".

לגבי ההוסטלים לניצולי השואה מסרו באגודה: ״ביקורת ההוסטלים לא היתה נגדנו. רוב הטענות היו לגבי נושאים שלא היו כלל באחריותנו. גריאטור מחוזי במשרד הבריאות הגדיר הוסטלים שהופעלו על ידינו כהוסטלים הטובים ביותר במחוז".

בנוגע לבריאות התלמיד נמסר כי הבעיות בתחום היו קיימות עוד לפני העברת האחריות לאגודה, וכי דווקא הביאו לשיפור המצב. ״שירותי בריאות התלמיד נבנו על ידינו לאחר ביקורת של שנים על כך שהיתה בעיה בכיסוי מבחינת בדיקות וחיסונים. הצלחנו לבנות מערכת חדשה במאמץ ניכר. מדובר במערכת של מאות עובדים וכמיליון וחצי תלמידים.

אחוז הכיסוי שופר על ידינו באופן משמעותי. גם כיום ברור כי לא ניתן להגיע לכיסוי של 100%, הן כתוצאה מאוכלוסיות המסרבות לשתף פעולה והן מסיבות אחרות. לא קיימת מדינה בעולם המגיעה ל-100% כיסוי".

על שכר הבכירים נמסר מהאגודה: "שכר הבכירים באגודה נקבע על ידי הוועד המנהל. השכר כולל פיצויים של כ-30 שנות עבודה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker