מבראשית: העמותה שהקים מוטי אלון קיבלה 100 מיליון שקל בשנים האחרונות

מדי שנה יוצאים אלפי תלמידי תיכון למסע רוחני בן שבועיים ברחבי ישראל שנועד לחזק בהם את ערכי היהדות ואהבת הארץ. משרד החינוך העביר מאז 2007 לפחות 100 מיליון שקל לתקצוב המסע, שממומן גם מתשלומי הורים במיליוני שקלים בשנה ומתורמים פרטיים

ליאור דטל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תחום: ערכי היהדות ואהבת ישראל

מספק שירותים בעיקר ל: משרד החינוך

מוטי אלון צילום: נועם מושקוביץ

היקף התקשרות ב-2010–2015: 92 מיליון שקל

מספר התקשרויות ב-2010–2015: 20

רק בשבוע שעבר הודיע שר החינוך נפתלי בנט כי בשנת הלימודים הבאה הוא מתכוון להכפיל את מספר תלמידי התיכון שישתתפו במסע ישראלי שמארגנת עמותת מבראשית - מתוך מטרה להוציא את כל תלמידי התיכונים למסע בשנים הבאות. העמותה שמפעילה את העמותה, היא אחת מהספקיות הפרטיות הגדולות של הממשלה, וברוב השנים ההתקשרויות עמה בוצעו ללא מכרז.

העמותה הוקמה על ידי הרב מוטי אלון, שהורשע במעשים מגונים, ועד 2009 נוהלה על ידי אבי וורצמן, שכיהן כסגן שר החינוך בקדנציה הקודמת מטעם הבית היהודי. אלון המשיך לקבל מהעמותה שכר גם לאחר שהפסיק לכהן בה בתפקידים רשמיים. עד ל-2012, גם לאחר הגשת כתב האישום נגדו, אלון המשיך לקבל מהעמותה שכר - בעודה מתוקצבת על ידי כספי ציבור ללא מכרז. כך, לאחר כתב האישום נגדו, שכרו השנתי של אלון הסתכם ב-248 אלף שקל (לא כולל הוצאות נוספות בסך 186 אלף שקל).

מדי שנה יוצאים אלפי תלמידי תיכון למסע רוחני בן שבועיים ברחבי ישראל שנועד לחזק בהם את ערכי היהדות ואהבת הארץ. משרד החינוך העביר מאז 2007 לפחות 100 מיליון שקל לתקצוב המסע, שממומן גם מתשלומי הורים ומתקציב משרד החינוך במיליוני שקלים בשנה, מתורמים פרטיים. בשנים האחרונות אין פירוט מדויק של חלוקת התקציב בין העמותה לבין המשרד, ושני הגופים סירבו להתייחס לכך. באתר המסע נכתב כי מדובר ב"הפעלה אינטנסיבית וממושכת שמתחילה בהנץ החמה ומסתיימת בשעות הערב המאוחרות", וכי השתתפו בו יותר מ–100 אלף תלמידים.

אלון, שכבר לא נושא בתפקיד רשמי בעמותה, הוא מחותנו של איש העסקים מרק בלזברג, המכהן כחבר בעמותה והיה אחד התורמים המשמעותיים לפעילותה. בלזברג תרם גם לשרי הליכוד משה (בוגי) יעלון וגלעד ארדן, ולפי תחקיר ביבי טורס של רביב דרוקר, גם מימן ב–2007 את נסיעת הזוג נתניהו ללונדון, ונשא בעלות אירוחם באמצעות ארגון משפחה אחת שייסד.

במשך שנים רבות משרד החינוך התקשר עם העמותה ללא מכרז לצורך עריכת המסע. זאת למרות בקשות חוזרות של אגף החשב הכללי במשרד האוצר לבחור ספק לביצוע התוכנית באמצעות מכרז או הליך אחר של בדיקת הצעות וספקים נוספים. הסכומים גדלו והלכו עם השנים: ב–2005 היקף ההתקשרות עם העמותה הסתכם ב–1.1 מיליון שקל בלבד — וב–2016 התקציב גדל ל–10 מיליון שקל. מדוע לא בוצע מכרז תקופה ארוכה? עיון בפרוטוקולים סביב ההתקשרות עם העמותה מגלה כי במשרד החינוך הסבירו כי בעקבות חילופי מנכ"לים במשרד המכרז נדחה, אך הבטיחו לבצע אותו ב–2010.

אולם גם אז זה לא יצא אל הפועל — במשרד הכינו אומנם הודעה הקוראת לגופים נוספים להתמודד על ביצוע התוכנית במקום מבראשית, אך דיווחו לאוצר שלא התקבלה הצעה מאף גוף — ולכן יש להמשיך להתקשר עמה. מאוחר יותר התברר כי "בשל אי־הבנה" המשרד לא פירסם את ההודעה בעיתונות כפי שסוכם עם משרד האוצר, אלא רק באינטרנט, ולכן חברות ועמותות רבות לא נחשפו אליה. זה לא הפריע למשרד האוצר ולמשרד החינוך לחדש את ההתקשרות בפטור ממכרז לעמותה גם ב–2012, בעלות של 12 מיליון שקל.

בסופו של דבר, לאחר שנים שבהן התחמק מכך, משרד החינוך ערך מכרז ב–2012, שבו זכתה מבראשית, שצברה בשנות פעילותה ידע וניסיון בארגון המסעות. מאז מדי שנה משרד החינוך האריך את ההתקשרות עמה לפי תנאי המכרז.
לפי דו"חות העמותה, שכר המנכ"ל שלה, אורי כהן, הוא כ–498.6 אלף שקל ברוטו (כ–41.5 אלף שקל בחודש, לא כולל הוצאות שנתיות נלוות והוצאות רכב בהיקף של 213 אלף שקל). בשנים האחרונות העמותה מיישמת תוכנית הבראה ובעמותה ציינו כי ב-2014 מצבה הכלכלי השתפר והכנסותיה גדלו ב–10%, בעיקר בשל הגדלת פעילות מסע ישראלי.

בנוסף לתקציבים בעבור הפעלת מסע ישראלי, מקבלת העמותה תמיכות מהמדינה בהיקף של כ–2.3 מיליון שקל מאז 2008, כחלק מתקנה לתמיכה במרכזים להעמקת החינוך היהודי. באחרונה, במסגרת ההליך לאישור תקציב המדינה, ביקש ח"כ מיקי זוהר  (הליכוד) להוסיף לתקנה הזאת כ–500 אלף שקל מתוקף הסכמים פוליטיים.
ממשרד החינוך נמסר: "המשרד פועל בהתאם חוק חובת המכרזים ותקנותיו ועל פי דין".
מבראשית סירבו להגיב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker