ירשה את התפקיד ומאז עובדת ללא מכרז בהיקף 
של מאות מיליונים

hp היא החברה בעלת מספר ההתקשרויות הגבוה ביותר בפטור ממכרז עם משרדי הממשלה בחמש השנים האחרונות

ליאור דטל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תחום: שירותי מחשוב ותפעול מערכות

מספק שירותים בעיקר ל: משרד הבריאות ומשרד הפנים

צילום: בלומברג

היקף התקשרות ב-2010–2015: 357 מיליון שקל

מספר התקשרויות ב-2010–2015: 92

hp היא החברה בעלת מספר ההתקשרויות הגבוה ביותר בפטור ממכרז עם משרדי הממשלה בחמש השנים האחרונות - 16 משרדי ממשלה ביצעו 92 התקשרויות עמה בתקופה זו, בעלות של 357 מיליון שקל.

למשרד הבריאות קשר ארוך במיוחד עם החברה. ב-5 השנים האחרונות משרד הבריאות העביר לה 267 מיליון שקל, בעיקר לצורך פרויקט של מערכת מחשוב בבתי החולים ששמה נמ"ר (ניהול מרכזים רפואיים). ההתקשרות האחרונה בין המשרד לחברה תסתיים ב-2020.

למעמד הזה הגיעה hp כמעט באקראי. זאת לאחר שהחברה שנבחרה במכרז לספק את מערכת המחשוב האחידה בבתי החולים הממשלתיים - דיגיטל - נקלעה למשבר ונרכשה על ידי חברת קומפאק, שמאוחר יותר נמכרה והתמזגה עם חברת hp.

מאז חלפו כבר 15 שנה, אבל hp, שקיבלה את ההתקשרות בירושה, המשיכה להיות הספק הבלעדי שפיתח ותיחזק את הפרויקט בעבור משרד הבריאות, ללא מכרז חדש.

הפרויקט סבל מחריגות תקציביות ועיכוב בלוח הזמנים. מדו"ח מבקר המדינה מ-2009 עלה כי המערכת היתה אמורה לפעול באופן מלא בבתי החולים ב-2004, ובעת פרסום הדו"ח - היעד עדיין לא הושג. ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי פרישת הפרויקט הסתיימה באופן מלא ב–2007 - כמעט עשור מאז נבחרה דיגיטל במכרז - וכי מאז הותקנו בה פיתוחים נוספים בהתאם לצורכיהם של בתי החולים. עוד דיווחו במשרד כי הליקויים שעלו בדו"ח מבקר המדינה תוקנו במלואם, למעט העובדה שהמערכת פרושה ב-10 בתי חולים ממשלתיים ואינה נמצאת בבית החולים שיבא, וציינו: "באופן חריג מבקר המדינה ציין לשבח את הפרויקט וכתב כי זו משימה עם חזון, שביצועה כרוך במורכבות רבה ובאי־ודאות. לפיכך בחתירה להשלמת הפרויקט יש ערך רב".

כמו כן, הסבירו במשרד הבריאות כי בחוזה המקורי ניתנה לו הזכות להאריך את תוקף ההתקשרות עם hp בשתי תקופות של 7 שנים כל אחת. התקשרות בלעדית וארוכה כל כך עם החברה כרכה את גורל מערכת התקשוב בבתי החולים עם חברת המחשוב, וגם משרד הבריאות מכיר בכך: "היות שמערכת נמ"ר מהווה מערכת ליבה לבתי החולים הממשלתיים, משרד הבריאות החליט לא לצאת למכרז נוסף להפעלת המערכת, שתמשיך ותשמר תלות בספק חיצוני", הסבירו, "אלא להקים מערך פנימי באחריות ישירה של המשרד לצורך המשך תחזוקת המערכת ופיתוחה. החל בינואר 2016 עברה האחריות למערכת לידי מערך זה, וההתקשרות עם חברת hp נמצאת בשלבי סיום, עד שתושלם העברת הידע למערך המשרד". ואולם בפניה שהעביר משרד הבריאות למשרד האוצר, הוא נשמע פחות בטוח ביכולתו להתנתק מחברת hp בעתיד, והודה שהידע העצום והניסיון של החברה תקשה עליו לנהל את המערכת באופן עצמאי ללא סיוע ממנה. לכן ייתכן שיידרשו התקשרויות נוספות עמה בפטור ממכרז: "גם לאחר העברת התחזוקה (מחברת hp למשרד; ל"ד), יידרש סיוע של הספק המחזיק בידע רב שנים על המערכת על כל רבדיה. הפטור הכרחי כדי לאפשר פעילות שוטפת של בתי החולים".

מ-hp נמסר: "מדיניות החברה אינה מאפשרת להגיב על יחסיה עם לקוחות".

אגב, hp אינה היחידה. משרדי הממשלה מתקשרים עם חברות מחשוב רבות בפטור ממכרז. ב-5 השנים האחרונות, הסתכמה ההתקשרות של 14 משרדי ממשלה עם חברת מלם תים בפטור ממכרז ב-693 מיליון שקל, ועם חברת טלדור בפטור ממכרז ב-186 מיליון שקל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker