אחרי עשורים של הזנחה: התוכנית שמגבשת האקדמיה לקידום העסקתם של בוגרי מדעי הרוח

במל"ג מגבשים תוכנית לעצירת ההידרדרות במעמד של מדעי הרוח ■ מדו"ח מכון ון ליר עולה תמונה עגומה: צניחה במספר הסטודנטים, קושי למצוא עבודה בתחום, ושכר נמוך ■ פרופ' יפה זילברשץ: "נפעל להעסקת בוגרים במגזר העסקי"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לבוגרי הפקולטות למדעי הרוח יש סיכוי נמוך להשתלב בעבודה הקשורה לתחום לימודיהם, והם נאלצים להסתפק בשכר נמוך - לעומת בעלי תואר ראשון ברוב התחומים האחרים; כך עולה מדו"ח הסוקר את תחום מדעי הרוח בישראל, שהכינו במכון ון ליר לבקשת הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). הממצאים יוצגו ביום חמישי בכינוס שיקיים המל"ג במכון ון ליר בירושלים.

הדו"ח הוזמן כחלק מניסיון של המועצה להשכלה גבוהה לקדם את תחום מדעי הרוח בעקבות הידרדרות מעמדו במערכת החינוך בכלל ובמערכת ההשכלה הגבוהה בפרט. זה לא הניסיון הראשון להחיות את לימודי הרוח בישראל, ולשפר את מצבם של בוגרי החוגים הרלוונטיים - בשני העשורים האחרונים נרשמה צניחה של 62% בשיעור הסטודנטים הלומדים לתואר ראשון באחד ממקצועות מדעי הרוח - כמו בלשנות, ספרות, פילוסופיה, אמנות והיסטוריה - מ–18.5% מהסטודנטים ב–1997 ל–6.9% ב–2015.

מפגינים על הקיצוצים בתקציבי מדעי הרוח
מפגינים על הקיצוצים בתקציבי מדעי הרוחצילום: אמיל סלמן /ג'יני

נתון נוסף מהדו"ח משלים את תמונת המצב הלא מחמיאה של מדעי הרוח בישראל: בין 1996 ל–2014 צנח מספר הניגשים לבגרות ברמת חמש יחידות בקרב תלמידי התיכון בספרות ובהיסטוריה ב–45%. לעומתם, לבגרות מוגברת בתנ"ך נרשמה עלייה של 23%.

שליש עובדים בחינוך

החוקרים - ד"ר יוכי פישר וד"ר אדם קלין־אורון - בחנו את מעמד מדעי הרוח גם בהיבט של תעסוקת בעלי תואר ראשון בתחום. לצורך כך, הם השתמשו בנתונים הזמינים האחרונים שפירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ובחנו את מצבם התעסוקתי של אקדמאים שסיימו את לימודיהם בין 2004 ל–2006 - עד ארבע שנים לאחר סיום לימודיהם.

מדובר אמנם בנתונים ישנים, אבל הם מציגים מגמה מתמשכת בכל הקשור לתחום מדעי הרוח, שלא נראה כי חל בה שינוי מהותי. מהדו"ח עולה כי שיעור התעסוקה של בוגרי תואר ראשון במדעי הרוח, שסיימו את לימודיהם ב-2004 היה נמוך במעט ב–2008 משיעור התעסוקה של בוגרים בתחומים אחרים (87%) - כששיעור התעסוקה של בוגרי בלשנות היה נמוך במיוחד (80%), ושל בוגרי יהדות (87%), תנ"ך ומקרא (91%) היה גבוה יחסית.

צילום: אמיל סלמן

בעיה נוספת שמעלה הדו"ח היא שכמעט מחצית מבוגרי תואר ראשון בתחומי מדעי הרוח אינם עובדים בתחום הקשור ישירות ללימודיהם. ב–2008, כשליש מבוגרי התחום עבדו בשנה הרביעית מאז הצטרפותם למעגל התעסוקה בתחום החינוך. רק 55% מבוגרי מדעי הרוח ב–2008 ציינו כי הם עובדים בתחום הקשור ללימודיהם ארבע שנים לאחר סיום הלימודים. מדובר בשיעור דומה לבוגרי מדעי החברה (54%), וגבוה מעט מבוגרי הנדסה ואדריכלות (51%). בשאר תחומי הלימוד העיקריים הסיכוי לעבוד בתחום הקשור ללימודים היה גבוה משמעותית - 70% מבוגרי מינהל עסקים ו–77% מבוגרי משפטים עבדו בתחום שלמדו.

יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב, פרופ' יפה זילברשץ, אמרה בתגובה לנתונים כי התוכנית שהוועדה מגבשת לאקדמיה לחמש השנים הקרובות כוללת גם את קידום מדעי הרוח בהשכלה הגבוהה - "מדובר בהשקעת משאבים לפיתוח תחומי מדעי הרוח, שהם נדבך יסוד בכינונה של החברה בישראל".

לדברי זילברשץ, הוועדה הקימה צוות במטרה ליישם את קידום מדעי הרוח, והתוכנית תכלול תקצוב מאמרים וספרים בתחום, קידום מדעי הרוח בפורמט דיגיטלי, ולימודי העשרה בתחום. עוד היא אמרה שהתוכנית תכלול שיתופי פעולה עם משרדי החינוך והתרבות, לצורך "חיזוק לימודי הרוח בבתי הספר התיכוניים והגדלת השפעתם מחוץ לאקדמיה, גם בחיי התרבות, ובקידום העסקת בוגרי מדעי הרוח במגזר העסקי".

"יש דברים שלא מודדים בכסף"

פישר וקלין־אורון מדגישים כי בארה"ב המצב שונה לחלוטין. רק 13% מבוגרי מדעי הרוח בארה"ב עובדים בתחום החינוך, והשתלבותם בשאר תחומי התעסוקה משמעותית יותר מאשר בישראל. "כשבחנו את המצב של אקדמאים בתחום מדעי הרוח בארה"ב ראינו כי הפיזור בתחומי התעסוקה שם רחב בהרבה. הם עובדים בהמון סוגים של מקצועות - גם בתחומי התעשייה והעסקים. בישראל, תחום העבודה העיקרי של בוגרי מדעי הרוח הוא הוראה, כשבארה"ב לימודי מדעי הרוח הם בסיס לסוגים רבים של משרות", אומר קלין־אורון.

"אנחנו חושבים שחשוב שיהיו בישראל יותר בוגרים של מדעי הרוח", הוא מוסיף. "יש דברים שלא מודדים בכסף. הם רוכשים בלימודים חשיבה ביקורתית ויסודית, יצירתיות ויכולת לבחון נתונים לעומק. בוגרי מדעי הרוח יכולים לעבוד בכל תחום, וזאת תהיה טעות להניח שבתחום מסוים חייבים לגייס אנשים שלמדו דווקא אותו. בוגרי מדעי הרוח יכולים לתרום גם למינהל עסקים, היי־טק ומדיניות ציבורית. חשוב לשלב בתחומים האלה גם אנשים שהגיעו ממדעי הרוח".

גם הכנסתם של בוגרי מדעי הרוח היתה נמוכה משמעותית לעומת רמת ההכנסה שממנה נהנו בעלי תואר ראשון במקצועות אחרים, כשרק בוגרי תואר בחינוך השתכרו פחות. ההכנסה החודשית הממוצעת של בוגרי תואר ראשון במדעי הרוח בשנה הרביעית לאחר סיום התואר ב–2005 (השנה האחרונה שבה נמדדו הנתונים) הסתכמה ב–6,775 שקל. לשם השוואה, שכרם של בוגרי מדעי החברה ארבע שנים לאחר קבלת התואר הסתכם אז בכ–8,800 שקל, ושכרם של בוגרי מינהל עסקים היה באותה תקופה כ–11.2 אלף שקל. השכר הגבוה ביותר היה של בעלי תואר ראשון במתמטיקה וסטטיסטיקה ובהנדסה ואדריכלות - 14–15 אלף שקל בחודש.

עם זאת, קיימים פערים בשכר בתחומי מדעי הרוח השונים. הבוגרים של לימודי ארץ ישראל, פילוסופיה ותולדות האיסלאם היה 7,000–7,500 שקל באותה תקופה. שכר נמוך במיוחד היה מנת חלקם של בוגרי ספרות (5,200 שקל), בתנ"ך (5,800 שקל) ובלשנות (5,700 שקל) בשנה הרביעית מאז קבלת התואר הראשון.

בוגרות מדעי הרוח מרוויחות הרבה פחות

נקודה נוספת העולה מהמחקר היא שהשכר של בוגרות מדעי הרוח היה נמוך משמעותית משכרם של הגברים. למעשה, הפערים המגדריים בשכר של בוגרי התחום היו מהגבוהים, בהשוואה לשאר תחומי הלימודים המבוקשים באקדמיה, כשרק הפער בשכר בין בוגרי ובוגרות תחומי ההנדסה והאדריכלות היה גבוה יותר (79%). ארבע שנים לאחר קבלת התואר הראשון במדעי הרוח, קיים פער של 67% בין השכר של הגברים בוגרי לימודי הרוח לבין השכר של הבוגרות.

במכון ון ליר בדקו גם את מצבם של בעלי תואר שלישי במדעי הרוח, ומצאו כי שיעור גבוה במיוחד של דוקטורים במדעי הרוח מועסקים בחוזה זמני (28%) - השיעור הגבוה ביותר בקרב בעלי תואר שלישי בכל התחומים שנבדקו. בנוסף, רק 52% מהדוקטורים במדעי הרוח שילבו מחקר בעבודתם - גם כן השיעור הנמוך ביותר מהתחומים שנבדקו.

לפי ממצאים אלה, נראה כי רבים מבעלי תואר שלישי במדעי הרוח עוסקים בהוראה - במערכת ההשכלה הגבוהה, במכללות ובאוניברסיטאות, ובמערכת החינוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker