שיעור הנכשלים במבחני פיז"ה בישראל - הגבוה במערב

18.5% מתלמידי ישראל נכשלו ברמה הבסיסית במתמטיקה, קריאה ומדעים ב-2012, בעוד הממוצע העולמי של הנכשלים היה 11.6% ■ OECD: "ליכולות גרועות בבתי הספר יש השלכות ארוכות טווח, והן מסכנות את הצמיחה הכלכלית במדינה"

ליאור דטל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שיעור התלמידים הישראלים שנכשלו בכל מבחני פיז"ה (במקצועות הקריאה, המתמטיקה והמדעים) ב-2012 היה הגבוה ביותר במערב - כך עולה ממסמך של OECD שפורסם אתמול. המסמך מדגיש את הדחיפות לסייע לתלמידים החלשים בבתי הספר במדינות הארגון. הפערים בין הישגי התלמידים בישראל הם הגבוהים מבין מדינות OECD, וקיים קשר משמעותי בין רקע כלכלי־חברתי לציון נכשל במבחנים.

מהדו"ח עולה כי רק 61.2% מתלמידי ישראל הצליחו להגיע להישגים גבוהים יותר מרמת הבסיס שנדרשה בשלושת המבחנים - מתמטיקה, קריאה ומדעים. הארגון מגדיר את רמת הבסיס כרמה "הדרושה לתפקוד מלא בחברה". מבין מדינות OECD, רק בטורקיה, צ'ילה ומקסיקו המצב היה גרוע יותר. בממוצע, 71.6% תלמידים במדינות OECD היו מעל רמת הבסיס בכל המקצועות.

פיז"ה
צילום: איור: אילה טל

מנגד, שיעור התלמידים בישראל שהוגדרו כבעלי יכולות נמוכות בכל שלושת המקצועות היה הגבוה ביותר מבין מדינות הארגון (31.7%) ומהגבוהים בכל המדינות שהשתתפו במבחן. רק בפרו, אלבניה וקטאר היה שיעור גבוה יותר של תלמידים שהוגדרו כבעלי יכולות נמוכות בכל המבחנים. בממוצע, 21.6% מהתלמידים ב–OECD הם בעלי יכולות נמוכות.

18.5% מהתלמידים הישראלים נכשלו בכל שלושת המקצועות. מבין המדינות בארגון רק בסלובקיה, צ'ילה ומקסיקו, שיעור הנכשלים בכל הבחינות היה גבוה יותר. בממוצע, רק 11.6% מבין התלמידים במדינות הארגון נכשלו בשלושת המבחנים ביחד.

שיעור התלמידים הישראלים שהוגדרו כתלמידים בעלי תפקוד נמוך במתמטיקה היה 33.5%. מבין מדינות הארגון, רק ביוון, טורקיה, צ'ילה ומקסיקו שיעור התלמידים שהוגדרו כך היה גבוה יותר, כשהממוצע במדינות הארגון הוא 23%. בשנחאי רק 3.8% מהתלמידים הוגדרו כבעלי יכולות נמוכות במתמטיקה. 17.6% מתלמידי ישראל כלל לא עמדו בדרישות הסף של המבחן במתמטיקה.

חלשים יותר מירדן וטורקיה
שיעור התלמידים שציוניהם נמוכים מרמה 1 )הנמוכה ביותר( בכל
שלושת המקצועות )מתמטיקה, אוריינות ומדעים(, מתוך כלל
התלמידים החלשים )שציוניהם נמוכים מרמה 2(
מקור: OECD
קטאר
ישראל
ירדן
בריטניה
יפן
ממוצע OECD
גרמניה
ארה"ב
רוסיה
טורקיה
47.2%
37.1%
33.2%
25.3%
22.6%
21.6%
20.6%
19.3%
16.5%
13.5%

ההישגים במבחני פיז"ה שערך הארגון ב–2012 נעו בסולם של 200–800 נקודות. הארגון קבע שש רמות שונות, שלפיהן התחלקו הציונים במבחן - בין הרמה הנמוכה ביותר לרמה הגבוהה ביותר. היו תלמידים שלא עמדו בדרישות הסף להיכלל ברמה הנמוכה ביותר (מתחת ל-350 נקודות). במתמטיקה, נבחנים שקיבלו ציון נמוך מ–420 הוגדרו כתלמידים בעל תפקוד נמוך; בקריאה, הציון נקבע על 407 נקודות; ובמדעים הוא היה 410 נקודות. תלמידים אלה הגיעו לציונים נמוכים מרמת הבסיס.

במבחן הקריאה, 23.6% מתלמידי ישראל התגלו כבעלי תפקוד נמוך, לעומת 18% בממוצע במדינות OECD. רק בסלובקיה, צ'ילה ומקסיקו שיעור התלמידים שהוגדרו כך היה גבוה יותר. במבחן המדעים, 28.9% מהתלמידים בישראל הוגדרו כבעלי תפקוד נמוך. הממוצע ב-OECD היה 17.8%.

ב-OECD ציינו כי שיעור התלמידים בישראל שהגיעו מרקע כלכלי־חברתי נמוך היה גבוה באופן יחסי, וכי יש לכך השפעה גבוהה מאוד על ההישגים. "תלמידים רבים מדי ברחבי העולם לכודים במעגל אכזרי של תפקוד גרוע ומוטיבציה שלילית שמובילה לציונים שליליים", נכתב בדו"ח. "ליכולות גרועות בבתי הספר יש השלכות ארוכות טווח גם לתלמיד וגם לחברה כולה, ובטוח הארוך הן מציבות בסיכון את הצמיחה הכלכלית במדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker