בנט קובר את הרפורמה לניתוק ההשכלה הגבוהה מהשפעות פוליטיות - חינוך - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בנט קובר את הרפורמה לניתוק ההשכלה הגבוהה מהשפעות פוליטיות

מערכת ההשכלה הגבוהה אחראית על תקציב של כ–10 מיליארד שקל בשנה ■ בנט החליט לא ליישם את דו"ח הוועדה להסדרת המשילות, שהמליצה להקים מנגנון שימנע מינויים פוליטיים במל"ג ■ בראש הוועדה עמדה סגנית יו"ר המל"ג, שבנט הביא באחרונה במפתיע להתפטרותה

10תגובות

שר החינוך ויו"ר המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), נפתלי בנט (יו"ר הבית היהודי), החליט לא לקדם את יישום דו"ח הוועדה להסדרת המשילות במערכת ההשכלה הגבוהה. הוועדה המליצה על רפורמה בגופי הניהול והרגולציה של מערכת ההשכלה הגבוהה, והיתה אמורה לחסום מעורבות פוליטית בקבלת החלטות במערכת ולחזק את עצמאותה. בין היתר, הוועדה המליצה להקים מנגנון שימנע מינויים פוליטיים במל"ג.

בדו"ח, שפורסם במאי 2014, המליצה הוועדה על צעדים נוספים, שמטרתם לעגן בחוק את החופש האקדמי של מערכת ההשכלה הגבוהה, לחזק ולשפר את יכולת הניהול והפיקוח עליה ולהגביר את השקיפות ונגישות המידע בה.

אוליבייה פיטוסי

בראש הוועדה — שמונתה על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר החינוך לשעבר, שי פירון — עמדה סגנית המל"ג, פרופ' חגית מסר־ירון. בנט הודיע למסר־ירון על סירובו לקדם את המלצות הוועדה במכתב לפני כשבועיים, כמה ימים לפני שהדיח אותה במפתיע מתפקידה.

"שיקולים זרים והשפעות פוליטיות"

הוועדה הגישה את המלצותיה לרפורמה במל"ג, שאחראית על קביעת מדיניות מערכת ההשכלה הגבוהה, ובוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), שאחראית על תקצוב ובקרה של הגופים שפועלים במערכת.

הוועדה ביקשה לאשר את המלצותיה כמקשה אחת ולעגן אותן בחוק, כדי לא להפר את מערכת האיזונים והבלמים שנקבעו בהן. בנט כתב למסר־ירון כי מכיוון שהוועדה המליצה לא ליישם את הדו"ח באופן חלקי, הוא מעדיף לא לקדמו כלל. זאת, גם מפני שחלק מההמלצות בדו"ח היו מורכבות לביצוע, ודרשו שינוי עמוק במבנה גופי הניהול, שיובצע בחקיקה.

חברי הוועדה ציינו אז כי ההמלצות יחזקו את מערכת ההשכלה הגבוהה ויחלישו את המעורבות הפוליטית בה — אך מנגד יאפשרו לממשלה לקבוע יעדי מדיניות בהיוועצות עם חברי המל"ג.

בדו"ח הוועדה נכתב כי במצב העניינים הקיים, "בחירת חברי המל"ג נתונה בסמכותו הבלעדית של שר החינוך. העמימות לגבי מקצת סמכויות המל"ג והעומד בראשה יצרו פתח לחדירת שיקולים זרים, ואף השפעות פוליטיות מסוכנות, לתוך מערכת שאמורה לפעול משיקולים ענייניים בלבד". עם זאת, בדו"ח נכתב גם כי "בהינתן שהמערכת ממומנת ברובה מכספי מסים, יש לתת ביטוי נאות למדיניות הממשלתית. האתגר הוא ליצור מערכת איזונים ובלמים בין הגופים הרגולטוריים לממשלה".

כיום המל"ג פועלת מתוקף החלטת ממשלה, והוות"ת, שמוגבלת מבחינת כוח אדם, מפקחת לבד על כ–10 מיליארד שקל בשנה שמופנים לגופי ההשכלה הגבוהה.

באוגוסט האחרון מינה בנט לתפקיד יו"ר הוות"ת את פרופ' יפה זילברשץ ללא ועדת איתור. זאת, בניגוד להמלצות דו"ח המשילות ובניגוד להמלצת היועמ"ש, יהודה וינשטיין, שסבר כי ראוי להקים ועדת איתור, אף שאין חובה חוקית לעשות זאת. בסוף הוחלט שלא להקים ועדת איתור, לאחר שהתברר כי גם המועמד שהיא תמליץ עליו יידרש באישור המל"ג.

הוועדה המליצה כי שר החינוך ימשיך לכהן כיו"ר המל"ג, אך האחריות למינוי חברים במל"ג ובוועדות תעבור לוועדת איתור בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס, שתמונה על ידי נשיא בית המשפט העליון. כמו כן, היא החליטה לאסור על מינוי אנשים בעלי זיקה פוליטית כחברים בגופי הניהול, והקשתה מאוד על שרי החינוך להתערב באישור החברים.

בנוסף, המליצה הוועדה לשנות את מבנה גופי הניהול והרגולציה על ידי הקמת רשות עצמאית להשכלה גבוהה, שפעילותה תעוגן בחוק. לפי ההמלצות, בתוך הראשות יפעלו המל"ג, שתהיה אחראית על קביעת מדיניות כללית וכללי הפיקוח; ועד מנהל, שיהיה מופקד על הניהול השוטף וביצוע המדיניות; וועדה נפרדת להסמכת תוכניות לימוד, שתהיה בעלת אופי אקדמי־מקצועי.

דניאל בר און

לפי ההמלצות, לממשלה תהיה יכולת השפעה בקביעת מדיניות ההשכלה הגבוהה דרך שר החינוך, נציגים מקצועיים וקביעת דיונים והתייעצויות. בנוסף, הוועדה שמה דגש על מינוי נציגי סטודנטים לוועדות השונות ועל הגברת השקיפות של מוסדות ההשכלה הגבוהה — כולל הנגשת מידע על איכות הלימודים והמחקר בהם.

ההתערבות בהשכלה הגבוהה גוברת

לפני כשבועיים הודיע בנט למל"ג כי החליט "לא לקדם את יישום הדו"ח". במכתב ששלח למועצה כתב: "לאחר שבחנתי את ההמלצות בנושא, דומני כי למרות האי־בהירות הקיימת כיום במבנה הארגונים, אין בהמלצות להוות תחליף מתאים ונכון לנושא. אין באמור לעיל כדי לפתור את ות"ת ומל"ג ואותי כיו"ר המל"ג מלהתמיד ולתור אחד פתרונות מערכתיים לבעיות שהוצגו בדו"ח, כמו גם לקדם המלצות מבורכות שאינן נוגעות לשינוי מבנה המוסדות ואינן מצריכות שינוי חקיקתי".

בשנים האחרונות גוברת ההתערבות הפוליטית במערכת ההשכלה הגבוהה. אחת הדוגמאות הבולטות לכך היא האופן שבו אישר שר החינוך לשעבר, גדעון סער, את הפיכתה של מכללת אריאל לאוניברסיטה — בניגוד מוחלט לעמדה המקצועית של הוות"ת. סער הביא את המל"ג להכיר באופן סופי בהחלטה, בצעד שגרר ביקורת שלפיה הפך את המועצה לכלי פוליטי — גם מצד חברי המועצה, שאחת מהן, פרופ' אורה לימור, אף התפטרה במחאה על ההחלטה.

בוועדה כיהנו ראש המועצה הלאומית לכלכלה לשעבר, פרופ' יוג'ין קנדל; יו"ר הוות"ת לשעבר, פרופ' מנואל טרכטנברג (כיום ח"כ בסיעת המחנה הציוני); נשיא האוניברסיטה העברית לשעבר, פרופ' מנחם מגידור; נשיאת מכללת הדסה לשעבר, פרופ' נאוה בן־צבי; שר החינוך לשעבר, פרופ' אמנון רובינשטיין; השופטת בדימוס איילה פרוקצ'יה; סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, פרופ' ידידיה שטרן; ונציגים ממשרדי ראש הממשלה, המשפטים והאוצר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#