חשיפת TheMarker

מנכ"ל מרכז מולד: "בנט הוא לא 'אח' אלא פוליטיקאי שדואג לסקטור שלו בלבד"

בעקבות כוונת משרד התפוצות בראשות בנט, להעביר 3.2 מיליון שקל לעמותה שהוקמה על ידי בכיר בבית היהודי, פנה מרכז מולד ליועץ המשפטי וביקש להקפיא את העברת הכספים ■ לשכת בנט: "אנו שמחים שארגוני הקרן החדשה כמו מולד מתעסקים איתנו, ולא בתביעות נגד חיילי צה״ל כהרגלם. נשמח לספק להם תעסוקה גם בעתיד"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מרכז מולד פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה כי יפתח בבדיקה מיידית לבירור חשדות לניגוד עניינים במשרד התפוצות, בראשות השר נפתלי בנט, בעקבות כוונת המשרד להעביר 3.2 מיליון שקל לעמותה שהוקמה על ידי בכיר בבית היהודי, כפי שפורסם ב-TheMarker. במכתב, שנשלח גם למבקר המדינה, ביקש הארגון גם להקפיא את העברת הכספים מהמשרד.

במקביל, פנתה גם התנועה לאיכות השלטון לבנט ודרשה ממנו לעצור את הזרמת הכספים לעמותה, מאחר ו"עובדת היותו של נשיא העמותה מקורב, לכאורה, לשר ולאנשי מפלגתו, יוצרת מצג של העדפה פסולה והעברת כספי ציבור תוך העדפת אינטרס פרטי וצר על חשבון האינטרס הציבורי כולו".

בנט נואם בישיבת סיעת הבית היהודי
בנט בישיבת סיעת הבית היהודי, כבר לא אח?צילום: מיכל פתאל

"העדפה זו בחלוקת כספי ציבור ללא מכרז, ובהעדר סיבות מוצדקות לביטולו, פוגעת פגיעה אנושה בעקרון השוויון שהוא נשמת אפו של שיטת המשטר הדמוקרטית בישראל. העדפה מתחרה אחד על פני אחר, מבלי שניתנה הזדמנות הוגנת לגופים נוספים לפרוש משנתם ולהתמודד על קבלת התקציב פוגעת פגיעה אנושה בעקרון זה, ומתוך כך באינטרס הציבורי ובציבור כולו".

לפי ההתקשרות, שנחשפה על ידי תחקירני הסדנא לידע ציבורי, המשרד אישר העברה ללא מכרז של התקציב לעמותת גשר, שהוקמה על ידי הרב דני טרופר - המשמש גם כנשיאה. טרופר שימש עד לאחרונה כראש ועדת החוקה של הבית היהודי ועמד בראש ועדת המפקד של המפלגה לקראת הבחירות לכנסת ה-19. כיום מנכ"ל העמותה הוא חתנו של טרופר.

מפרוטוקול הישיבה שבה נדונה ההתקשרות עם העמותה ללא מכרז, עולה כי ההתקשרות בוצעה למרות התעקשותו של החשב במשרד לבצע אותה במכרז, ולא לאשר את הפטור ממכרז. במהלך הישיבה שוכנע החשב על ידי גורמי המקצוע במשרד, ובהם המנכ"ל דביר כהנא, לאשר את ההתקשרות.

בפנייה של מרכז מולד נטען כי "החשד לשחיתות בהקצאת הכספים מתחזק לאחר עיון בפרוטוקול הדיון. מהפרוטוקול עולה כי משרד התפוצות העניק לעמותה מידע מקדים על הפרויקט ואף החל לתכנן אותו עם עמותת גשר במועד שקדם לדיון ולהחלטה ליציאה להליך הפטור ממכרז. הדברים עומדים בסתירה לחוק חובת המכרזים".

דני טרופר
דני טרופרצילום: קובי גדעון

עוד נכתב במכתב שנשלח לויינשטיין על ידי מולד כי אין זו הפעם הראשונה בה משרד ממשלתי בראשות השר בנט מתקשר בהליך ללא מכרז עם עמותה השייכת לרב טרופר. לפיהם, "תחקיר מרכז מולד מצא שב-2014 המשרד לשירותי דת, בראשות בנט, התקשר עם עמותת קרן הקהילות שבראשה עומד הרב טרופר. גם התקשרות זו נגועה בחשד חמור לניגוד עניינים".

משרד התפוצות מסר בתגובה לפרסום כי "ההתקשרות נעשתה ללא שום זיקה לדני טרופר. טרופר הוא נשיא כבוד של עמותת גשר ואיננו מעורב כלל בקבלת החלטות ובניהול השוטף של העמותה. המיזם המשותף נעשה על סמך שיקולים מקצועיים בלבד ובהנחיית ועדת המכרזים. משרד התפוצות רואה חשיבות במיזם כאמצעי מרכזי ליצירת חיבור בין מובילי דעה בחברה הישראלית לאתגרי קהילות יהודיות בתפוצות".

מיכאל מנקין, מנכ"ל מרכז מולד, אמר: "בכל פעם מחדש אנחנו רואים איך הבית היהודי - שאוהבת להציג את עצמה כ'ערכית', כמי שמדינת ישראל חשובה לה – מתנהלת כמו מפא"י הישנה: ג'ובים למקורבים, תקציבים לעמותות של פעילים פוליטיים, 'פטור' ממכרזים לאנשי שלומה. מסתבר שבסופו של דבר בנט הוא לא 'אח' אלא פוליטיקאי שדואג לסקטור שלו בלבד".

במכתב ששלח לבנט עו"ד תומר נאור, מהמחלקה המשפטית בתנועה לאיכות השלטון, כתב כי, "אנו קוראים לכבודו להשהות את העברת הכספים לעת הזו ועד אשר יתקיים מכרז כדין, בדרך המעניקה סיכוי שווה לכל גורם אשר עומד בתנאי הסף שהציג המשרד לשם קבלת התקציב".

מלשכת של בנט נמסר בתגובה: "אנחנו שמחים שארגוני הקרן החדשה כמו מולד מתעסקים איתנו, ולא בתביעות נגד חיילי צה״ל כהרגלם. נשמח לספק להם כמה שיותר תעסוקה גם בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker