על רקע לחצי החרדים – במשרד החינוך יחליפו את מנהל המחוז הגדול במשרד החינוך

מנהל המחוז, מאיר שמעוני, ניסה לאכוף את הפיקוח על בתי הספר החרדיים ולהפסיק את האפליה העדתית בחלק מהסמינרים לבנות ■ לפי הערכות, הזוכה במכרז לתפקיד יהיה אדם חרדי שיידרש לתנאי סף נמוכים מהמקובל במכרזים דומים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

משרד החינוך פועל להחליף את מנהל המחוז החרדי במשרד, מאיר שמעוני, מתפקידו ולהחליפו במועמד אחר - כך עולה מדיווח באתר החרדי "כיכר השבת".

המחוז החרדי צפוי להיות הגדול ביותר במשרד החינוך. החלפתו של שמעוני תתאפשר בעקבות החלטת נשיאת בית הדין האזורי בירושלים, שאישרה למשרד החינוך לפרסם מכרז לאיוש התפקיד, בתנאי סף נמוכים מהמקובל במשרד, שיאפשרו לו למנות למחוז מנהל חרדי. ההחלטה לפרסם מכרז חדש התקבלה על ידי מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן.

מאיר שמעוני
מאיר שמעוניצילום: תומר אפלבאום

מדובר באחד התפקידים הבכירים והרגישים במשרד החינוך, שיקבל אחריות על הכשרת אלפי מורים וניהול עשרות מפקחים, שאמורים לפקח על מסגרות החינוך החרדיות. מנהל המחוז אמור לפקח, בין היתר, על התנהלות מוסדות החינוך החרדיים ועל לימודי הליבה בבתי הספר החרדיים.

משרד החינוך מתכנן לפרסם בקרוב מכרז לאיוש התפקיד, שנראה יכלול תנאים שיאפשרו גם למנהלים מהמגזר החרדי להתמודד. בית המשפט קבע כי משרד החינוך רשאי לקיים מכרז, או להותיר את שמעוני בתפקידו בשלב זה.

שמעוני, מנהל מחוז ירושלים במשרד החינוך, נבחר להקים את המחוז החרדי החדש ב–2013 ולכהן בתפקיד עד השלמת ההקמה - אך כהן החליטה לחליף אותו עוד לפני סיום הקמת התשתיות. במחוז עדיין לא הושלמו תהליכי הכשרת מורים, מחשוב, מדידת לימודי ליבה ובחינת תוכניות לימודים.

ניסיונותיו של שמעוני לאכוף את הפיקוח על בתי הספר החרדיים לוו במתיחות מול בעלי תפקידים בציבור החרדי, שלחצו על משרד החינוך ועל נציגיהם בכנסת לפעול בנושא. אתמול דיווח אתר "חרדים עשר" כי באחרונה החליט איגוד הסמינרים החרדיים, בתמיכת חלק מהח"כים החרדים, להפסיק לשתף פעולה עם המחוז החרדי במשרד החינוך. זאת, על רקע החלטתו של שמעוני להפסיק את האפליה על רקע עדתי בכמה מהסמינרים לבנות, ובגלל פעולתו לסגירת כיתות לימוד לא־תקניות.

מקורות במערכת החינוך הביעו אתמול חשש מהתרחיש שלפיו המחוז החרדי "ייהפך לגורם שיאפשר לחרדים לנהל את מערכת החינוך שלהם כרצונם, מתוך משרד החינוך ובתקצובו - תרחיש גרוע יותר מהמצב שקדם להקמת המחוז החרדי, שבו המפלגות החרדיות ניהלו את רשתות החינוך שלהם מחוץ למערכת החינוך, בתקצוב חלקי".

החלטת בית המשפט התקבלה במסגרת דיון בתביעה של התנועה לאיכות השלטון נגד משרד החינוך. עתירת התנועה הוגשה בעקבות חשיפת TheMarker של תנאי הסף הנמוכים משמעותית מהמקובל במכרזים לתפיקידים מקבילים, חשיפה שעוררה חששות מפני מכרז תפור שנועד לאפשר את איוש התפקיד על ידי מקורב לש"ס, שבתי הספר שלה יפוקחו ויתוקצבו על ידי המחוז החרדי. בעקבות העתירה, ביטל המשרד את המכרז ופירסם אחר במקומו, גם הוא בתנאי סף נמוכים ביותר - ללא דרישה לתואר שני או ניסיון וחינוכי. גם מכרז זה הוקפא בעקבות עתירת התנועה לאיכות השלטון.

השבוע דחתה נשיאת בית המשפט, השופטת דיתה פרוז'ינין את עתירת התנועה, ואיפשרה למשרד החינוך לפרסם את המכרז החדש בהתאם לתנאי הסף של המכרז השני.

נציגי משרד החינוך טענו בדיונים המשפטיים כי המועמדים לא התבקשו להציג תואר שני כי "רוב המורים בחינוך החרדי אינם בעלי תארים אקדמיים ותואר שני אינו רווח כלל". כמו כן, המשרד הודיע כי לפי תנאי המכרז כי מי שייבחר לתפקיד יידרש להשלים תואר שני בתוך שלוש שנים ממועד מינויו. אך השופטת טענה מנגד כי לא הוצגו בפניה נתונים שמצביעים על כך שלא קיימים מספיק מועמדים חרדים בעלי תואר שני, אך קיבלה את עמדתה של מנכ"לית המשרד, מיכל כהן.  

לבסוף החליט בית המשפט כי "יש צורך בהיכרות מעמיקה עם המגזר החרדי לצורך מילוי התפקיד, במיוחד לנוכח הקשיים והלחצים שבהם עלול להיתקל מנהל המחוז המיועד".

מהתנועה למען איכות השלטון נמסר כי "העתירה הוגשה לאחר שהעתירה הראשונה גרמה לביטול המכרז. התנועה סברה שגם המכרז השני פוגע בשירות הציבורי בשל תנאי הסף הנמוכים שהוא מתיר. בית המשפט קיבל את עמדת התנועה שאכן המכרז מטיל קשיים אמנם בחר לקבל את עמדתו של משרד החינוך כי הקשיים במכרז נסוגים בפני מהות התפקיד. התנועה מילאה את תפקידה כעותר ציבורי ותמשיך לעשות כך גם בעתיד".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "מר מאיר שמעוני מונה כממלא מקום מנהל המחוז החרדי עד אשר ימונה מנהל קבוע. יצויין כי בית המשפט אישר לקיים את המכרז למינוי מנהל המחוז החרדי לפי תנאי הסף, שפורסמו מראש. המשרד יפרסם את התנאים בציבור כאשר יתפרסם המכרז".

״שר החינוך בנט שוב נכנע לחרדים. שוב חוזרים אחורה״, כך אמרה היום ח״כ עליזה לביא (יש עתיד) בתגובה לפרסום על החלטת משרד החינוך להדיח את מנהל המחוז החרדי, המחוז הגדול ביותר במשרד החינוך שנמצא בשלבי הקמה, לטובת מועמד אחר, באמצעות מכרז שיאפשר למנות גם מועמדים חרדים לתפקיד.

בשנה שעברה נחשף ב-TheMarker כי המשרד ניסה למנות לתפקיד הרגיש, שאמור בין היתר לפקח על רשתות החינוך של ש״ס ויהדות התורה, מקרוב לבכירי מפלגת ש״ס. זאת, באמצעות הורדת תנאי המכרז כך שיתאפשר גם למועמדים ללא תואר שני וללא ניסיון בחינוך להיבחר לתפקיד. במשרד החליטו להדיח את מנהל המחוז, מאיר שמעוני, שהוביל בשנתיים האחרונות מהלכים שגרמו למתחים בין המשרד לבין בתי הספר החרדים - כמו ניסיון לשים קץ לאפליית בנות מזרחיות בסמינרים החרדים, דרישה לאכיפת לימודי ליבה, וסגירת כיתות לא תקניות שנפתחות ללא אישור מהמדינה אך מתוקצבות על ידה.

״הורדת תנאי המכרז אינה מבשרת טובות״, מסרה לביא. ״זהו עניין של זמן עד שהימים של אפליית תלמידות ושל זלזול בלימודי ליבה יחזרו. אני קוראת לשר החינוך למנות לתפקיד אדם ראוי שינהג בממלכתיות, ברגישות ובאחריות, ויצעיד את מערכת החינוך החרדית קדימה. אסור לעצור את השינוי הצומח מהציבור חהרדי ולהענות ללחצים פוליטיים של ההנגה החרדית. זו תהיה בכייה לדורות. בנט זו המשמרת שלך, אל תוליך אחורה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker