האג"ח החברתיות עולות לישראל: יממנו פרויקט למניעת נשירה במדעי המחשב

מודל המימון החדש - באמצעות אג"ח לא־סחירות - מיועד לתוכניות חברתיות ■ לפי הערכות, המשקיעים יקבלו תשואה פנימית של 5%–10% בכפוף להצלחת התוכנית, שתיושם בחוג למדעי המחשב באוניברסיטת חיפה ובמכללה האקדמית תל אביב־יפו

ליאור דטל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת סושיאל פייננס, בראשות רונלד כהן, השיקה לראשונה בישראל אג"ח חברתיות - מודל מימון חדש המיועד לתוכניות חברתיות. האג"ח החברתיות (Social Impact Bonds) הראשונות בישראל פותחו בשיתוף קרן רוטשילד-קיסריה, והן ישמשו למימון תוכנית לצמצום נשירת סטודנטים מלימודי מדעי המחשב. האג"ח החברתיות אינן סחירות, אלא משמשות ככלי חדש לגיוס משאבים כספיים לפרויקטים חברתיים על ידי ניתוב השקעות למיזמים חברתיים ותשלום לפי הצלחה.

איגרת חוב חברתית אינה סחירה ואינה מונפקת. היא כינוי למערכת הסכמים בין משקיעים למיזמים חברתיים, על פי עקרון של מימון פרויקטים חברתיים, והחזר ההשקעה בכפוף להצלחה שמניבה תועלת כלכלית. למשקיעים בשיטה זו יש אמנם סיכון פיננסי, אך הם עשויים גם לקבל תשואה מסוימת במידה שהתוכנית תצליח.

סטודנטים באוניברסיטה תל אביב
סטודנטים באוניברסיטה תל אביבצילום: טלי מאייר

התוכנית תיושם בחוגי מדעי המחשב באוניברסיטת חיפה ובמכללה האקדמית תל אביב־יפו במשך שמונה שנים על ידי עמותת אלומה - הפועלת, בין היתר, להנגשת ההשכלה הגבוהה לצעירים - שנבחרה להיות מפעילת התוכנית. התקציב לתוכנית ישמש לצורך מימונה במשך שלושה מחזורי לימוד וסיוע לכ-300 סטודנטים. עלות התוכנית מסתכמת בכ-8 מיליון שקל, והיא תמומן על ידי קרן רוטשילד-קיסריה, ששותפה גם לתכנון הפרויקט, בנק לאומי, חברת ההשקעות אימפקט וגוף ההשקעות Beyond Family. לפי הערכות, המשקיעים יקבלו תשואה פנימית של 5%–10% בכפוף להצלחת התוכנית, כך שכישלון צמצום היקפי הנשירה באופן משמעותי יגרום להפסד כספם של המשקיעים.

ההחזר הכספי למשקיעים יתבסס על ההכנסות הנוספות של מוסדות ההשכלה הגבוהה כתוצאה ממניעת הנשירה. במידה שסטודנט פורש מלימודים במהלך השנה, מוסדות ההשכלה הגבוהה מפסידים למעשה את שכר הלימוד שלו וגם את הסבסוד עבורו מהמדינה. לפיכך, המשקיעים בתוכנית צפויים לקבל את ההחזר להשקעה מההכנסות הנוספות שייווצרו למוסדות על ידי צמצום הנשירה, בתוספת תשואה פנימית שלא תעלה על 10%. שאר ההכנסות הנוספות יישארו בידי המוסדות שישתתפו בתוכנית. במסגרת התוכנית נקבע כי הכסף יוחזר למשקיעים רק במידה שנשירת הסטודנטים מהמוסדות תצומצם ביותר מ-35%, לפי נתוני המוסדות האקדמיים.

התוכנית לצמצום נשירה מבוססת על פיילוט שביצעה קרן רוטשילד במכללה האקדמית תל אביב־יפו. במסגרת התוכנית, יאותרו סטודנטים הנמצאים בסכנת נשירה מהלימודים על רקע הישגים קודמים ורקע חברתי־כלכלי. הם יקבלו מלגת לימודים או תמיכה כלכלית, ועמותת אלומה תצמיד להם מלווים אישיים שילוו אותם לכל אורך התואר. בנוסף, הם יזכו לשיעורי תגבור ומרתונים לפני מבחנים.

כהן, יו"ר קרן ההשקעות פורטלנד, פיתח את האג"ח החברתיות הראשונות ב-2007 יחד עם חברת סושיאל פייננס בבריטניה, והן שימשו בתחילה למימון תוכנית לצמצום פשיעה ושיקום של אסירים משוחררים. כהן הוא מייסד שותף גם בחברה אחות של סושיאל פייננס בארה"ב. בישראל, הוקמה החברה ב-2013 על מנת לקדם פתרונות מימון חברתיים. כיום פועלות כ-44 איגרות חוב בתחומים חברתיים שונים, שאומצו על ידי ממשלות בבריטניה, ארה"ב, אוסטרליה, קנדה, גרמניה, דרום אפריקה ופורטוגל.

רונלד כהן
רונלד כהןצילום: MATT GREENSLADE

"אנחנו מובילים שינוי פרדיגמה ומעבר לתפישה של השקעות חברתיות, במטרה לרתום את המגזר העסקי למעורבות בסוגיות חברתיות באמצעות כלים שמוכרים לו מעולם ההשקעות. השקעה חברתית בהשכלה גבוהה, המנוהלת בדרך של השגת תוצאות מדידות, היא אחד המפתחות לחברה ישראלית צודקת ומשגשגת יותר", אמר מנכ"ל סושיאל פיננס ישראל, ירון נוידרפר. "אין לי ספק שצמצום הנשירה מההשכלה הגבוהה במקצועות מבוקשים, ייתן מענה לבעיה האקוטית של מגזר ההיי־טק הישראלי ויתרום באופן ישיר לצמצום הפערים החברתיים ולצמיחה של כלכלת ישראל". לדבריו, "אנחנו מאמינים שגישה זו, שזוכה להצלחה רבה במקומות רבים בעולם, תסייע להגדיל לאין ערוך את ההשקעות בסוגיות חברתיות בישראל. אין לי ספק כי בשנים הקרובות נראה בארץ יותר ויותר איגרות חוב חברתיות במגוון נושאים, והללו יביאו תכנון כלכלי, הון חדש וכלי ניהול מתקדמים לשדה החברתי בישראל".

אלי בוך, מנהל הפילנתרופיה בקרן רוטשילד-קיסריה, אמר כי כשליש מהסטודנטים שמתחילים את לימודיהם האקדמיים לא יסיימו את התואר הראשון. לדבריו, "תופעה זו מתחזקת בקרב אוכלוסיות מודרות ומוחלשות ומרחיבה פערים חברתיים. זהו פרוייקט חברתי־כלכלי ממדרגה ראשונה, שהרי בעקבות אי־ההצלחה בלימודים נפגעים משמעותית סיכוייהם של הסטודנטים הנושרים להשתלב בהצלחה בשוק העבודה. אין לי ספק כי תחום ההשקעות החברתיות יביא משאבים חדשים לנושאים חברתיים וישנה את הדרך המסורתית למימון פרויקטים כאלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker