מי חכם יותר - סטודנטים במכללות או באוניברסיטאות?

לפי נתוני הלמ"ס, הפער בציון הפסיכומטרי בין סטודנטים מיישובים חלשים נמוך ב–100 נקודות לעומת תלמידים משני העשירונים הגבוהים ביותר ■ פערים נמצאו גם בין יהודים לערבים, גברים לנשים וחילונים לחרדים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

הפערים בין הסטודנטים במכללות לאוניברסיטאות נחשפים: הציון הפסיכומטרי הממוצע של סטודנטים לתואר ראשון במכללות הפרטיות, שבהן תנאי הקבלה נמוכים יותר ושכר הלימוד גבוה באופן משמעותי, היה נמוך בכ–100 נקודות לעומת הציון הממוצע של הסטודנטים באוניברסיטאות, שבהן תנאי הקבלה נוקשים יותר — כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שנאספו ב–2013.

עוד עולה מהנתונים כי ברוב המקרים, לסטודנטים במכללות הציבוריות, ובמיוחד במכללות הפרטיות, הישגים נמוכים יותר גם בבגרויות וגם בפסיכומטרי, וגם שיעור בעלי חמש יחידות במתמטיקה או באנגלית בהן נמוך באופן משמעותי.

הנתונים מגלים גם כי הישגי התלמידים היהודים בחינוך הממלכתי גבוהים יותר, לעתים משמעותית, מאלה של תלמידים בחינוך הממלכתי־דתי, שמקבלים ממשרד החינוך תקציב גבוה יותר במהלך הלימודים. עם זאת, הישגי התלמידים הערבים נמוכים יותר, וכך גם בקרב סטודנטים בעלי רקע כלכלי נמוך, שבכל מקרה מתקשים להשתלב בהשכלה הגבוהה בגלל השיעור הנמוך של זכאות לבגרות ביישובים המוחלשים — גורם שמקשה עליהם להשתלב בלימודי מקצועות מבוקשים בעלי הכנסה גבוהה בעתיד.

לפי נתוני הלמ"ס, הישגי הסטודנטים לרפואה בפסיכומטרי היו הגבוהים ביותר (740 בממוצע), והישגי הסטודנטים להוראה במכללות היו נמוכים באופן משמעותי, ואף נמוכים יותר מהממוצע הארצי בפסיכומטרי באותה שנה. הישגיהם של סטודנטים למינהל עסקים במכללות — אחד מתחומי הלימוד המבוקשים ביותר במוסדות אלה — היו נמוכים באופן משמעותי מאשר עמיתהם במקצועות אחרים באוניברסיטאות וגם במכללות.

מנתוני הלשכה עולה כי בשנים האחרונות הציונים במקצועות הבגרות עלו בכמה נקודות, אך הפערים בהישגים בין הסטודנטים המתקבלים לאוניברסיטאות לבין הסטודנטים המתקבלים למכללות, ובמיוחד למכללות הפרטיות, נותרו משמעותיים.

ב–2013, הציון הממוצע בבחינה הפסיכומטרית של סטודנטים באוניברסיטאות היה גבוה ב–98 נקודות מזה של סטודנטים במכללות הפרטיות (630 לעומת 532). זאת, בעוד שהציון הממוצע של כל הנבחנים במבחן הפסיכומטרי באותה שנה היה 533. הממוצע במבחן הפסיכומטרי של תלמידי המכללות הציבוריות היה 550.

ממוצע הבגרות של הסטודנטים שהחלו ללמוד ב–2013 לתואר ראשון באוניברסיטאות היה 103.5 (לעומת 101.4 ב–2005) — כולל בונוסים הניתנים על לימודי חמש יחידות במתמטיקה, באנגלית ובמקצועות מוגברים נוספים, בעוד שבמכללות הציבוריות ממוצע הציונים הסתכם ב–95.3 (לעומת 92.4 ב–2005). ממוצע הציונים של הסטודנטים במכללות הפרטיות בבגרות היה 92.7.

פתיחת שנה"ל או'נ בן גוריוןצילום: אליהו הרשקוביץ

ההישגים של הסטודנטים באוניברסיטאות היו גבוהים משל הסטודנטים במכללות בכל תחומי הלימוד, במיוחד בקרב הסטודנטים למשפטים, בהם הפערים בין הישגי הסטודנטים היו הגבוהים ביותר והסתכמו ב–16 נקודות בממוצע בחינות הבגרות. במבחן הפסיכומטרי, הישגי הסטודנטים למשפטים הלומדים באוניברסיטאות היו גבוהים ב–150 נקודות מהישגי הסטודנטים שהתקבלו ללימודי משפטים במכללות הפרטיות.

בעוד ששכר הלימוד באוניברסיטאות ובמכללות הציבוריות הוא אחיד ונקבע על ידי המל"ג, ומסתכם ב–10,198 שקל בשנה, שכר הלימוד במכללות הפרטיות, שאינן מתוקצבות על ידי המדינה גבוה לעתים ביותר מפי שלושה, והן מאופיינות בעיקר בסטודנטים שהגיעו מרקע כלכלי־חברתי גבוה.

בשני העשורים האחרונים חל זינוק בקרב מספר הסטודנטים לתואר ראשון שלומדים במכללות. ב–15 השנים האחרונות מספר הסטודנטים במכללות הציבוריות גדל ב–90%, ומספר הסטודנטים במכללות הפרטיות זינק ב–170%, בעוד שבאוניברסיטאות נרשמה עלייה של 6.5% בלבד במספר הסטודנטים, שמספרם אף ירד ב–2015 בהשוואה ל–2014. רק ב–2014–2015 עלה מספר הסטודנטים בשנה הראשונה לתואר ראשון במכללות הפרטיות ב–12.4%.

הישגי הסטודנטים למינהל עסקים נמוכים

תנאי הקבלה ללימודי רפואה באוניברסיטאות הם הקשים ביותר, ובממוצע לסטודנטים הלומדים לתואר ראשון ברפואה ציון של 740 בפסיכומטרי, שאליו הגיע רק שיעור קטן מהנבחנים במבחן, וממוצע של 113.3 בבחינות בבגרות.

לעומת זאת, ההישגים של הסטודנטים שלומדים מינהל עסקים בבגרויות ובפסיכומטרי היו נמוכים ביחס להישגי הסטודנטים בתחומים אחרים. ממוצע הציונים בבגרות של הסטודנטים למינהל עסקים באוניברסיטאות היה 100.9, והציון שלהם בפסיכומטרי 594. ההישגים במכללות הפרטיות, שבהן לימודי מינהל עסקים נחשבים לאחד מהתחומים המבוקשים ביותר, היו נמוכים עוד יותר, כשסטודנטים במכללות הציבוריות החזיקו בציון פסיכומטרי ממוצע של 517 — נמוך מהממוצע הארצי, וממוצע הבגרויות שלהם הסתכם ב–90.4 בלבד.

גם הישגי המורים לעתיד, הלומדים הוראה במכללות, היו נמוכים באופן משמעותי והסתכמו בציון פסיכומטרי ממוצע של 434 במכללות הפרטיות, ו–498 במכללות הציבוריות (לעומת 610 בחוגים לחינוך באוניברסיטאות). בחוגים למדעי הרוח באוניברסיטאות, שבשנים האחרונות הביקוש אליהם הידרדר, ממוצע הבגרות של הסטודנטים היה 93 בלבד ו–550 בפסיכומטרי. במכללות הציבוריות ההישגים היו נמוכים עוד יותר — 417 בפסיכומטרי ו–87 בממוצע הבגרויות.

פערים גדולים בין עשירם לעניים

הפערים בהישגי התלמידים בישראל הם מהגבוהים בעולם, והם באים לידי ביטוי במבחנים הבינלאומיים, בהישגי הבגרות ובשיעור הזכאות לבגרות שמהווה תנאי קבלה בסיסי למערכת ההשכלה הגבוהה.

לפי הלמ"ס, ציוני הבגרות של תלמידים מרקע כלכלי נמוך (אשכולות 1–4) שלומדים באוניברסיטאות הוא 102, לעומת 107.4 של התלמידים משני העשירונים הגבוהים ביותר. הפער בציון הפסיכומטרי הוא משמעותי במיוחד — יותר מ–100 נקודות.

לרוב, תלמידים בעלי רקע כלכלי מוחלש מתקשים להתקבל לאוניברסיטאות בגלל הזכאות הנמוכה לבגרות ביישובים שבהם הם לומדים, אך לפי נתוני הלמ"ס, גם אלה שמצליחים להתקבל לאוניברסיטאות מחזיקים בהישגים נמוכים יותר — גורם שחוסם עבורם את הכניסה למקצועות לימוד מבוקשים יותר שסיכויי ההשתכרות בהם גבוהים יותר. לפי הנתונים עולה גם כי הציונים של הסטודנטים בשכבות המוחלשות שלומדים באוניברסיטאות נמוכים משל הסטודנטים מהשכבות המבוססות שלמדו במכללות.

מהנתונים עולה עוד כי 83% מהסטודנטים למדו בתיכון ממלכתי, ו–15.5% למדו בתיכון בזרם החינוך הממלכתי־דתי. רק כ–1.5% מכלל הסטודנטים למדו במסגרת החינוך החרדי. ההישגים הגבוהים ביותר בבחינה הפסיכומטרית היו של תלמידים יהודים בחינוך הממלכתי, והם היו גבוהים יותר מאשר הציונים בפסיכומטרי של תלמידים מזרם החינוך הממלכתי־דתי, בכל מוסדות ההשכלה הגבוהה (ממוצע של 645.1 בממלכתי לעומת 624.1 של הסטודנטים הדתיים).

ההישגים של הסטודנטים הערבים באוניברסיטאות במבחני הפסיכומטרי היו נמוכים יחסית — 568.1. זאת, בין היתר מכיוון שהבחינה הפסיכומטרית נחשבת ככזאת שמהווה חסם בפני הציבור הערבי. ציון הפסיכומטרי הממוצע של חרדים במכללות הציבוריות הוא 532.1, ו–463.4 במכללות הפרטיות. עם זאת, ממוצע ציוני הבגרות שלהם נע בין 90.4–97.2, בחלק מהמקרים הוא גבוה יותר משל שאר התלמידים.

מנתוני הלמ"ס עולה כי הישגי הסטודנטיות בבחינה הפסיכומטרית היו נמוכים יותר משל גברים בכל מוסדות הלימוד (ציון ממוצע של 654.9 לגברים לעומת 610.1 לנשים באוניברסיטאות). למרות זאת, הישגי הנשים בבגרויות היו גבוהים מעט משל הגברים (104.2 לעומת 102.6) בקרב הלומדים באוניברסיטאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker