חולדאי: "ברקת מתייצב לימין אלה שרוצים לפגוע בחינוך וברווחה בכלל הרשויות"

ראש עיריית ירושלים תומך בתקצוב דיפרנציאלי וטוען כי "ראשי הרשויות העשירות איבדו את המצפן המוסרי" ■ ראש עיריית תל אביב תקף את ברקת על התקציבים המיוחדים שלה זוכה עיריית ירושלים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

המחלוקת בין הרשויות המקומיות מתגברת: ראשי רשויות מבוססות תוקפים את ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, על תמיכתו בתוכנית לתקצוב דיפרנציאלי המקודמת על ידי משרד האוצר. זאת, לאחר שביום חמישי תקף ברקת את הרשויות המבוססות על התנגדותן למהלך.

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, שלח לברקת מכתב חריף שבו כתב כי ברקת פועל "ממניעים פוליטיים ופופוליסטיים" וכי הוא "מתייצב לימין אלה שרוצים לפגוע בשלטון המקומי, ובחינוך וברווחה בכלל הרשויות המקומיות". עוד כתב חולדאי: "בימים אלה של סליחות וחשבון נפש, אני קורא לך לחזור מהפלגנות שתביא לפירוק השלטון המקומי ולהצטרף אלינו במאבק מול האוצר להעדפת הערים החלשות על ידי הגדלת התקציבים שהמדינה מקצה לחינוך ורווחה".

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאיצילום: עופר וקנין

זה שנים שמשרד האוצר מנסה לקדם תוכנית לתקצוב דיפרנציאלי בין הרשויות המקומיות, וכך גם בהצעת התקציב השנה. אך מרכז השלטון המקומי, המייצג את הרשויות המקומיות, התנגד באופן קבוע להצעה והביא לביטולה. השנה החליטו עיריית ירושלים וכמה רשויות מקומיות מוחלשות נוספות, להתנגד לעמדת השלטון המקומי ולתמוך בהצעה.

לפי האוצר, כדי להתמודד עם הפערים בחברה, המדינה תתקצב את תחומי החינוך והרווחה ברשויות המקומיות לפי יכולתן הכלכלית ומצבם הכלכלי של התושבים. רוב הצעת האוצר מתייחסת לשירותי עזר במערכת החינוך ולתקצוב לשכות הרווחה. כך, במקום לתקצב כ-70%–75% מעלות כוח העזר ברשויות המקומיות ומתקציב הרווחה, האוצר יקצה תקציב גבוה יותר לרשויות המוחלשות - על חשבון הרשויות המבוססות. התוצאה הסופית אמורה לגרום לרשויות המבוססות לכסות מתקציבן את רוב עלות שירותי החינוך והרווחה שקיבלו עד כה מהמדינה, בעוד הרשויות המוחלשות יממנו חלק קטן מהעלות.

מרכז השלטון המקומי תומך בתקצוב גבוה יותר לרשויות המוחלשות, אך מבלי לקצץ בתקציבי הרשויות המבוססות. לפי המרכז, יש לקבוע קודם כל סף תקצוב מינימלי מהמדינה עבור כלל השירותים - ואז להעניק תקציבים גבוהים יותר לרשויות המוחלשות.

גם בדיונים על תקציב המדינה הצליח מרכז השלטון המקומי לבטל את תוכנית האוצר, אך הוחלט כי תוקם ועדה שתבחן את התוכנית ותציע תוכנית חלופית בתוך שלושה חודשים.

"ברשויות העשירות מתנערים מהפריפריה"

בתגובה למכתבו של חולדאי השיב ברקת כי: "ראשי הרשויות העשירות החליטו להתנער מאחיהם בפריפריה ומהילדים שלא התמזל מזלם להיוולד במרכז ובמשך שנים סובלים מהיעדר תשתיות ותקצוב חסר ונחות. ראשי הרשויות העשירות איבדו, כנראה, את המצפן המוסרי ואת עיקרון הערבות ההדדית, ובמלחמתם ובתאוותם להמשיך ולהעשיר את קופתם הם אף מאיימים לקחת כבני ערובה את החברה הישראלית כולה, ולחנוק את המאמצים שעושה הממשלה ליצירת היצע דיור בר-השגה".

בתגובה תקף אותו חולדאי על התקציבים הייחודיים שלה זוכה עיריית ירושלים: "אני מניח שבתור אדם עם מצפון ומוסר אינך שלם עם העובדה שהממשלה מעבירה תקציבים ייחודיים לעיריית ירושלים, שהשנה היו יותר מ-300 מיליון שקל, ושאותם היה ניתן להעביר לאחינו בעיריות חלשות. המצפן המוסרי שלך כנראה גורם לך לבחור שלא להיאבק עמנו על העדפה וחיזוק של ערים חלשות על ידי הגדלת ההשקעה הממשלתית בחינוך וברווחה, אלא להיאבק בנו וברצון שלנו למנוע פגיעה בחינוך וברווחה בעירנו, ובמיוחד בשכונות החלשות שלנו".

לדברי חולדאי, "הדרך לצמצום פערים היא הגדלת ההשקעה הממשלתית במקומות הנדרשים - מבלי לפגוע בקיים. לא שמעתי את קולך כאשר הממשלה החליטה על העברה תקציבית בסך 1.4 מיליארד שקל כאתנן פוליטי למפלגות הקואליציה. בימים האחרונים התבשרנו שבאוצר גילו עודפים של כמה מיליארדים מגביית מסים, שאותם מייעדים להורדת מע"מ ומס חברות. לא שמענו את קולך בדרישה להעביר ולו חלק מסכום זה לתמיכה באחינו בפריפריה".

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקתצילום: אמיל סלמן

לדברי חולדאי "משמעותה האמיתית של ההצעה שאנשי האוצר מקדמים היא שבמקום להוסיף ולתגבר עיריות חלשות, יילקח כסף מעיריות מאוזנות תקציבית, באופן שיהפוך אותן שוב לפושטות רגל ויד. אלה אינן 'ערים עשירות', אלא ערים שבהן גר גם מעמד בינוני ונמוך כמו אשדוד, מודיעין, אשקלון, נתניה, חולון, באר שבע, חדרה ועוד. מדוע שההטבות הממשלתיות מכוח חוק ירושלים תינתנה רק לעיר אחת? אולי יורחב החוק ויקרא 'תקנת הערים החלשות', וכך ניתן לחזק ולתגבר ערים חלשות באמת שאין להן מוקדי תעסוקה ונכסי תיירות מניבי הכנסות כמו בירושלים?

"התנערותה של ממשלת ישראל מתפקיד זה ושחיקת המחויבות שלה לכלל אזרחי המדינה הביאה מלכתחילה לשימוש שנעשה בכספי הארנונה לצמצום הפערים. לכן נאבק השלטון המקומי כולו על עמידתה של המדינה בחובותיה והגדלת כלל המשאבים המוקצים לחינוך ורווחה. לצערנו, בעבר לא הצטרפת למאבקים הללו. צר לפי שהפעם בחרת להתייצב למאבק - אבל מעברו השני של המתרס".

"ירושלים מקבלת משאבים חריגים"

ראשי ערים נוספות התייצבו נגד ברקת. ראש עיריית נס ציונה, יוסי שבו, כתב: "באיזו צביעות ועזות מצח אתה מדבר על חלוקת תקציב דיפרנציאלי כשאתה עומד בראש העירייה שמקבלת את המשאבים הגדולים ביותר מהמדינה בסדר גודל חריג לחלוטין? כיצד ייתכן שכספים של המדינה, שיכולים לשמש לטובת החינוך ברשויות החלשות, מיועדים אצלך לתחרויות פורמולה 1 בעשרות מיליוני שקלים, מספר רב של סגנים בשכר ויועצים, ובזבוזי כסף גדולים של העירייה שבראשה אתה עומד?"

ראש עיריית חדרה, צביקה גנדלמן, כתב: "כשאני נדרש להוציא סכומי כסף לא מבוטלים על חינוך ורווחה, אני עושה זאת בשמחה. אך כשאני נדרש לקצץ בתקציבים המועטים שלנו כדי שיוקם מתנ"ס בירושלים או יתוקצב בית ספר בירוחם - אני נזעק. האם אתה באמת ובתמים סבור שחדרה היא עיר חזקה לעומת ירושלים?"

ראש עיריית פתח תקוה, איציק ברוורמן, כתב: "פתח תקוה היא עיר מאוזנת משום שהיא מנוהלת באופן מושכל, אבל כל הפחתה בכספים המועברים לעירייה פירושה המיידי פגיעה בתושבים".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "האיומים והשיטות שבהן נוקטים ראשי הערים העשירות, יחד עם אובדן הבושה והסולידריות החברתית, צריכים להדליק נורה אדומה אצל כל אזרח במדינה. צר לנו שחולדאי, ראש העיר החזקה בישראל, וחבריו ברשויות העשירות מתייחסים בציניות למצוקת 56% מתושבי מדינת ישראל שחיים ברשויות מוחלשות וסובלים משנים של אפליה חלוקתית במשאבים.

"אנחנו לא מבקשים נדבות וצדקה, אלא דורשים חלוקה נכונה והוגנת של תקציבי המדינה לרשויות המקומיות. חלוקה כזו לא תפגע בתושבי הרשויות העשירות אבל תחזק משמעותית את תושבי הרשויות החלשות ותאפשר לכולנו לתת תנאים שווים לכל ילד במדינת ישראל. זה הדבר הנכון לעשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker