למרות התוכניות של בנט: הקיצוץ בתקציב החינוך הועמק לכ-1.1 מיליארד שקל

250 מיליון שקל יקוצצו מתקציב הפעולות של המשרד וישפיעו על תוכניותיו בטווח הקצר, ושאר הקיצוץ ימומן על ידי דחיית תוכניות ארוכות טווח

ליאור דטל
ליאור דטל

הקיצוץ בתקציב החינוך הועמק לכ-1.1 מיליארד שקל בתקציב 2016-2015, במקום כ-770 מיליון שקל כפי שהציע משרד האוצר במקור - כך עולה מתקציב המדינה שאושר על ידי הממשלה ביום חמישי בשבוע שעבר.

מסכום זה, כ-250 מיליון שקל יקוצצו מתקציב הפעולות של המשרד וישפיעו על תוכניותיו בטווח הקצר, ושאר הקיצוץ ימומן על ידי דחיית תוכניות ארוכות טווח וניצול עודפי תקציב. ייתכן גם כי במהלך השנה המשרד יקבל תוספת תקציב נוספת, שתאפשר לממן את הקיצוץ. משרד החינוך עדיין לא החליט אילו תוכניות יידחו.

שר החינוך נפתלי בנטצילום: אמיל סלמן

במקביל לקיצוץ, יקבל משרד החינוך תוספת של יותר מ-3 מיליארד שקל וב-2016 תקציב החינוך יסתכם בכ-48 מיליארד שקל, ואף צפוי לגדול במהלך השנה. עם זאת, רוב התוספת התקציבית מיועדת לצורך יישום הטייס האוטומטי - התחייבות המדינה לתוכניות קודמות, להסכמי השכר עם המורים, ולמימון הגידול הטבעי של התלמידים. שאר התוספות מיועד ליישום תוכניות חדשות שהציג שר החינוך, נפתלי בנט - לצמצום מספר התלמידים בכיתה, להוספת סייעת בגני ילדים ולעידוד לימודי מתמטיקה.

הקיצוץ בתקציב החינוך נעשה נדרש כחלק מהקיצוץ הרוחבי בתקציביהם של משרדי הממשלה, שנטעד לממן את ההסכמים הקואליציוניים ודרישות שרי הממשלה. לפי התקציב שאושר בממשלה, הקיצוץ בתקציב החינוך יסתכם ב-120 מיליון שקל ב-2015, וב–961 מיליון שקל נוספים ב-2016. נוסף על כך, תקציב הפיתוח של משרד החינוך, המשמש לבניית כיתות לימוד חדשות וגני ילדים, יקוצץ ב-83 מיליון שקל ב-2015–2016 - במקום בכ-50 מיליון שקל, לפי ההצעה המקורית של משרד האוצר.

הקיצוץ האחרון יפגע בין השאר ביכולת של המשרד לבנות כיתות לימוד חדשות — צעד שמתנגש עם התוכנית שהציג בנט להפחתת הצפיפות בכיתות הלימוד. בשלב זה התוכנית אינה כוללת בינוי של כיתות חדשות, אך המשרד ייאלץ לדחות בינוי כיתות כדי להקל על הצפיפות הקיימת כיום בשאר שכבות הלימוד ביישובים שונים.

לאחר לחצים שהפעילו חברי הכנסת של הליכוד ומרכז השלטון המקומי, החליטו שרי הממשלה לדחות בשלושה חודשים את הדיון בהצעתו של משרד האוצר לשנות את אופן תקצוב הרשויות המקומיות ולהנהיג תקצוב דיפרנציאלי. הדיון יידחה עד החלטת ועדה בנושא זה, ורק אם מידה לא תושג החלטה אחרת — תיושם הצעת משרד האוצר. המשרד הציע להעניק לרשויות מקומיות מוחלשות נתח גדול יותר מכל התוספות התקציביות החדשות בתקציב החינוך המיועדות לתקצוב כוח עזר ומינהלה בבתי הספר - על חשבון תקציבי הרשויות המבוססות.

נוסף על הקיצוץ בתקציב המשרד, הממשלה אישרה דחייה נוספת - ל-2021 - של חוק יום חינוך ארוך, שנחקק ב-1997 ולא יושם במלואו עד כה. החוק היה אמור להיכנס לתוקף באופן מלא בשנת הלימודים הקרובה, ודחייתו "חוסכת" לתקציב המדינה כ-2 מיליארד שקל. אי יישומו יפגע ביכולת של הורים לתלמידים להשתלב באופן מלא בשוק העבודה.

מלשכת שר החינוך נמסר: "שר החינוך נפתלי בנט הגדיל את תקציב החינוך לכ-50 מיליארד ש״ח לראשונה בתולדות המדינה ואיפשר בכך את רפורמת 'כיתה קטנה' ,סייעת שנייה בגנים ותכנית לאומית במתמטיקה.  הוא גם צמצם דרמטית את הקיצוץ שתוכנן באוצר במערכת החינוך. כל שאר הסכומים המצוינים בכתבה הם פריסה של תכניות עתידיות, שטרם נכנסו למערכת".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ