מייסד קוואלקום יתרום 
50 מיליון דולר לטכניון

מעתה תיקרא הפקולטה להנדסת חשמל על שמו אנדרו ויטרבי, ממייסדי חברת השבבים קוואלקום ■ מהטכניון נמסר כי התרומה תאפשר לגייס אנשי סגל חדשים ולשדרג את תשתיות המחקר 
וההוראה בפקולטה

אנדרו ויטרבי, ממייסדי חברת השבבים קוואלקום, הכריז כי יתרום 50 מיליון דולר לפקולטה להנדסת חשמל בטכניון, שתיקרא מעתה על שמו ועל שמה של רעייתו המנוחה. ויטרבי הכריז על התרומה בטקס שנערך אתמול בטכניון, בכינוס השנתי של חבר הנאמנים של המוסד. מהטכניון נמסר כי התרומה תאפשר לגייס אנשי סגל חדשים ולשדרג את תשתיות המחקר 
וההוראה בפקולטה.

ויטרבי, שהיה פרופסור להנדסת חשמל באוניברסיטת קליפורניה פיתח אלגוריתם המשמש את תעשיית הטלפונים הסלולריים. בשנות ה–80 הוא ייסד יחד עם שותפו, ארווין ג׳ייקובס, את קוואלקום, שהפכה לאחת מחברות השבבים המובילות בעולם. תרומתו של ויטרבי מצטרפת לתרומות ענק שקיבל הטכניון בשנים האחרונות. בין היתר, ב–2013 גייס תרומה של 130 מיליון דולר מהמיליארדר הסיני לי קאשינג לצורך הקמת שלוחה של הטכניון בסין. ויטרבי אמר כי ״לבוגרי הפקולטה להנדסת חשמל בטכניון חלק מרכזי בייסודו של ענף ההיי־טק הישראלי, ובשגשוגו החיוני להצלחתה הכלכלית של מדינת ישראל״. נשיא הטכניון, פרופ׳ פרץ לביא, אמר כי מעורבתו של ויטרבי בטכניון ״תסייע למשוך לכאן את הסטודנטים ואנשי הסגל המרכיבים ביותר״. ויטרבי תרם בעבר כמה פעמים לטכניון, ובמוסד קיימת קתדרה על שמו, תוכנית מלגות ומרכז ללימודים מתקדמים במחשב. הוא קיבל תואר דוקטור לשם כבוד מהטכניון ב–2000 וחבר בחבר הנאמנים של המוסד.

קוואלקום היא ענקית שבבים עולמית שפרצה עם עליית גל הסמארטפונים. החברה נסחרת בנאסד"ק לפי שווי של כ–110 מיליארד דולר. השבבים של קוואלקום נמצאים בסמארטפונים מובילים, בראוטרים ובתחנות שידור סלולריות. בישראל קוואלקום מפעילה מרכז פיתוח, רוכשת סטארט־אפים מקומיים ומשקיעה בחברות באמצעות קוואלקום ונצ'רס, זרוע ההשקעות התאגידית של החברה, שמשקיעה בחברות טכנולוגיה ישראליות צעירות. קוואלקום מעסיקה בישראל 500–600 עובדים, שחלקם הצטרפו לחברה בעקבות הרכישות שביצעה. מנכ"ל קוואלקום ישראל הוא אריק מימרן, שמנהל את המרכזים בקיסריה, בהוד השרון ובחיפה.

צילום: אי־אף־פי

הרכישה הגדולה האחרונה של קוואלקום בישראל היתה ביולי שעבר, של חברת וילוסיטי מקיסריה, שפיתחה טכנולוגיה לגלישה מהירה, בעסקה של כ–400 מיליון דולר. קוואלקום גם היתה בין המשקיעות בוילוסיטי לפני הרכישה, ולפני שנה רכשה גם את קבוצת המצלמות של CSR, שרוב פעילותה היתה בישראל. רכישות נוספות של קוואלקום בישראל כוללות את אפוס, דיזיין ארט נטוורקס ו–iSkoot (שפעילותו בבית שמש נסגרה בדצמבר). פורטפוליו ההשקעות של קוואלקום ונצ'רס בישראל כולל את הסטארט־אפים מנטיס ויז'ן, מג'יסטו, טאבטייל, סיקלו ו–Ravello.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום