ליאור דטל

נציגים בסיעות החרדיות יהדות התורה וש"ס פנו בשבוע שעבר לשר האוצר, משה כחלון ולשר החינוך, נפתלי בנט, וביקשו את התערבותם הדחופה בהעברת התקציב להפעלת קייטנות בבתי הספר החרדיים במהלך החופש הגדול, כפי שהתחייבה הליכוד בהסכמים הקואלציונים מול הסיעות החרדיות. זאת, למרות שלא קיים תקציב ל-2015 וכל תוכנית משרד החינוך, כמו של יתר המשרדים, הוקפאו.

במכתב ביקשו נציגי הסיעות למצוא פתרון להעברת התקציב, המסתכם לפי הערכות בכ-25 מיליון שקל – למרות שתקציב 2015 עדיין לא אושר, ותקציב משרדי הממשלה מתבסס על תקציב 2014. בשבוע שעבר פנה סגן שר החינוך מאיר פורוש לשר האוצר, משה כחלון ודרש את התערבותו. בנוסף, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) שלח במקביל מכתב דומה לשר החינוך בנט.

בהסכמים הקואליציונים בין יהדות התורה וש"ס לבין הליכוד נקבע כי תוכנית הקייטנות המסובסדות שמשרד החינוך החל ליישם במהלך חופשת הקיץ בשנה שעברה תורחב גם בבתי הספר החרדים הפרטיים – בהם בעיקר בתי הספר של יהדות התורה וש"ס ותתוקצב באופן מלא על ידי המדינה – בדומה לאופן שבה היא מיושמת בבתי הספר הממלכתיים, אך בהתאמה לציבור החרדי. ככל הנראה, תוך הפרדה בין בנים ובנות והתאמת הלימודים והפעילויות בהן.

ילד חרדיצילום: גיל כהן מגן

עד כה, משרד החינוך הפעיל את התוכנית רק בחינוך הציבורי בבתי הספר הרשמיים בחינוך הממלכתי – ולא בבתי הספר הפרטיים. לכן, היא לא תוקצבה והופעלה גם בבתי הספר החרדים. בציבור החרדי ראו בכך עוול ואפליה כלפי התלמידים החרדים, וייחסו חשיבות רבה לדרישה לתקצב את הקייטנות בבתי הספר החרדים במהלך המו"מ הקואליציוני עם הליכוד.

תוכנית הקייטנות המסובסדות של משרד החינוך הופעלה בשנה שעברה בכיתות א-ב ולפי התוכנית המקורית היתה אמורה להתרחב השנה גם לכיתות ג-ד, אך משרד החינוך החליט לדחות את המהלך בעקבות פירוק הממשלה ואי אישור התקציב. לכן, בשלב זה המשך יישומה של התוכנית נתקע והיא תפעל רק בכיתות א-ב, בדומה לשנה שעברה.

מכיוון שכל משרדי הממשלה פועלים על פי תקציב 2014, לא ניתן בשלב זה להרחיב את תוכנית הקייטנות לכיתות נוספות או לפרוש את התוכנית גם בציבור החרדי.

סגן שר החינוך מאיר פורוש מסר בתגובה ״הניסיון הנואל של הממשלה הקודמת להפלות בין דם לדם ולנשל את ילדי החינוך החרדי ממוסדות מוכרים שאינם רשמיים מהתוכנית - דינו להיכשל. לא ייתכן שילד חרדי יופלה לרעה בגלל מקום לימודיו. אין שום שייכות בין דיון על לימודי ליבה לצורך הבסיסי לספק לילד קייטנה ותעסוקה לנופש. מדינה מתוקנת ונורמטיבית לא יכולה לאפשר ׳הענשת קטינים׳ בדרך מעותת שכזו. אני מניח ששר האוצר כחלון מודע לכך ויבטל את האפליה בהקדם

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה כי "אם יענה משרד החינוך לדרישה החצופה של יהדות התורה וש"ס, הוא יגרום פגיעה קשה בחינוך הממלכתי. כמובן שזה עלול להיות עוד תמריץ עבור אברכים שלא לצאת לעבודה. מאז שש"ס ויהדות התורה נכנסו לממשלה השקופים הולכים ונעשים יותר שקופים ואילו ההקצבות הולכות כצפוי בעיקר לחרדים. עכשיו דורשים לילדיהם קייטנות לחופש הגדול למרות שמדובר בחינוך פרטי מפורש. כל מי שהשלה עצמו שהממשלה הזאת תעסוק ביוקר המחיה וביוקר הדיור מגלה שכל הדברים האלה מישניים בחשיבותם. בשביל להעביר את ההטבות האלו מוכנים לחפור מנהרות תקציביות, שאפילו המנהרות בעזה מחווירות לידן".

ממשרד האוצר נמסר כי "טרם התקבלה החלטה בנושא תקצוב הקייטנות במגזר החרדי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker