הורים לילדים בגן פרטי? מגיע לכם כסף מהמדינה - תבדקו אם הגן לא לקח לכם אותו - חינוך - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הורים לילדים בגן פרטי? מגיע לכם כסף מהמדינה - תבדקו אם הגן לא לקח לכם אותו

משרד החינוך מעביר לגני ילדים פרטיים 700 שקל בחודש עבור כל ילד בן 4-3 - אך רבים מהם אינם מפחיתים את הסכום משכר הלימוד ■ גננת: "כנראה שהמדינה רצתה שהסבסוד ילך לבעלי הגנים, כי הכסף מגיע לחשבונות הבנק שלהם"

18תגובות

משרד החינוך הודיע כי יקל על ההורים ויפחית את התשלום לגני ילדים פרטיים באמצעות סבסוד חודשי של כ–700 שקל. ואולם המשרד אינו מפקח כראוי על השימוש בסכום זה, וגנים רבים שומרים לעצמם את הכסף, או את חלקו, ואינם מפחיתים אותו משכר הלימוד שהם גובים מההורים - כך עולה מבדיקת TheMarker.

א', אמא לילד בן 3 מזיכרון יעקב, סיפרה כי בכל חודש היא מקבלת החזר נמוך בכ–100 שקל מזה שניתן לה על ידי משרד החינוך. הסכומים האלה מצטברים לכ–1,000 שקל בשנה.

"בגן אמרו לנו שנשלם בכל חודש 600 שקל פחות", סיפרה האם. "בהתחלה חשבתי לתומי שאני מקבלת בחזרה את כל מה שהגן מקבל ממשרד החינוך עבור הילד שלי, מכיוון שלא הייתי בקיאה בפרטים. כששאלתי למה אני משלמת 100 שקל יותר בכל חודש, אמרו לי שזה לא ענייני כמה הגן מקבל ממשרד החינוך, והוסיפו שהם עוד בסדר אתנו ביחס לגנים אחרים שמחזירים פחות או בכלל לא.

גן ילדים
תומר אפלבאום

"אבל זה לא בסדר. אם המדינה כבר עשתה צעד חשוב ובאה לקראת ההורים, אז מי שצריך ליהנות מזה הם ההורים ולא בעלי הגנים הפרטיים.

"התחושה שלי היא שבגנים מנצלים את זה שההורים כבר הורגלו לשלם סכומים גבוהים לגן פרטי, ולכן כשאומרים להם שהם ישלמו פחות זה נשמע להם טוב - אף על פי שהם משלמים יותר ממה שהם אמורים לשלם באמת. בנוסף, בגנים יודעים שיש צפיפות רבה בגנים העירוניים ומספר קטן של אנשי צוות, כלומר, ברור להם שההורים נמצאים במצוקה שלא תמיד מאפשרת להם להתמקח".

א' הוסיפה כי השאירה את הבן שלה בגן מחוסר ברירה, מכיוון שלא מצאה מקום מתאים עבורו בגן אחר.

ב–2012, בעקבות המחאה החברתית והמלצות ועדת טרכטבנרג, החל משרד החינוך ליישם את התוכנית לחינוך חינם לגילאי 3–4 באמצעות סבסוד של כ–700–800 שקל בשכר הלימוד בגנים הציבוריים (העירוניים). בכך הוא הפך את הלימודים בגנים העירוניים לחינמיים עד השעה 14:00. לאחר מכן, ההורים שמעוניינים בכך משלמים באופן פרטי את התשלום עבור צהרון.

בשלב הסופי של התוכנית, ההורים יחויבו לשלוח את ילדיהם רק לגנים ציבוריים או לגנים פרטיים שהוכרו על ידי המשרד וקיבלו ממנו רישיון. לכן, במקביל לסבסוד הגנים העירוניים החל משרד החינוך לסבסד בסכום שווה - כ-700 שקל - גם את שכר הלימוד בגני הילדים הפרטיים.

לא הוקם מנגנון פיקוח

סבסוד גני הילדים הפרטיים נועד להשוות את הסבסוד שמקבלים ההורים בגנים הציבוריים, מתוך הכרה בכך שיש צורך במערך משלים לגני הילדים האלה שאינם יכולים לספק מענה לכל הילדים. סיבה נוספת היא ניסיון שלא לפגוע בהורים המעוניינים לשלוח את הילדים למסגרות פרטיות.

כדי לקבל את הרישיון ממשרד החינוך נדרשים גני הילדים הפרטיים לעמוד בדרישות בסיסיות של המשרד - בין היתר אישורי בטיחות, בריאות, כיבוי אש והשתלמויות מקצועיות לגננות. למעשה, מדובר בדרישות בטיחות ובדרישות פדגוגיות שבכל מקרה על גן ילדים להציג בפני ההורים.

המשרד מסבסד את שכר הלימוד באמצעות העברת תקציב חודשי לגנים לפי מספר הילדים הרשומים בו במשך עשרה חודשים בשנה (לא כולל יולי־אוגוסט). לגן הילדים הפרטי אסור לעשות שימוש בכספים שהמשרד מעביר לו והוא מחויב להפחית באותו הסכום את שכר הלימוד בגן.

כיום, לפי הערכות, פועלים כמה מאות גני ילדים פרטיים בגיל הרך שקיבלו את הרישיון מהמשרד וששכר הלימוד בהם מסובסד על ידו.

משרד החינוך בחר להעביר את התקציב לגני הילדים עצמם ולא ישירות להורים, אך לא הקים מנגנון פיקוח מתאים ולא עוקב אחר השימוש בכספים. כך, הורים העלו טענות כי לא אחת בעלי הגנים משאירים בגן את הסכום - 700 שקל הניתנים מתקציב ציבורי - ולא מעבירים אותו להורים או מעבירים אליהם רק חלק ממנו.

כדי לבדוק את הטענות התקשר TheMarker לגנים פרטיים המוכרים על ידי משרד החינוך ברחבי הארץ והציג עצמו כהורה הבוחן הרשמה לשנה הבאה. המסקנה היתה מעורבת. בכמה מהגנים אמרו כי יינתן החזר מלא של 700 שקל וציינו כי הם "נוהגים על פי לחוק", בגנים אחרים אמרו כי ההחזר יהיה חלקי והיו גנים שהבהירו כי אינם נותנים החזר כלל.

לדוגמה, באחד הגנים הפרטיים בחולון, הידוע כגן שהביקוש אליו גבוה, אמרו לנו שהתשלום החודשי הוא 2,900 שקל. כשבעלת הגן נשאלה אם ההורים זכאים לסבסוד ממשרד החינוך, היא ענתה כי הגן הפרטי מקבל תקציב ממשרד החינוך שמיועד להורים - אך הוא נותר בגן.

"אנחנו מקבלים כסף עבור ילדים מעל גיל 3 אבל אנחנו לא מסבסדים את ההורים", אמרה. "זו טעות רווחת - מי שמקבל את התקצוב זה הגן כדי לשלם את כל את כל השיגעונות של משרד החינוך כמו השתלמויות הוראה לצוות, ספרינקלרים ועוד".

"נכון שגם לפני החוק לקחנו 2,900 שקל לחודש, והיום אנחנו מקבלים עוד 700 שקל לילד, אבל אז הגננות לא קיבלו קרן השתלמות ועוד דרישות רבות של משרד החינוך. רק עורך הדין שעשה לנו את תהליך הרישיון של משרד החינוך גבה מאתנו כמה אלפי שקלים.

"כנראה שהמדינה רצתה שהכסף ילך לבעלי הגנים - כי מי שמקבל את הסבסוד הוא בעלי הגנים לחשבונות הבנק שלהם. בכל מקרה, אנחנו לא גובים סכום גבוה. אני מכירה מישהי שגובה 3,600 שקל ומחזירה להורים 700, כלומר, בסוף זה יוצא אותו סכום".

לדבריה, גם במקרה של החזר התשלום ממשרד החינוך מדובר בביקוש והיצע: "אנחנו עם רשימת המתנה, מעסיקים גננות מוסמכות. לדעתי רק גנים עם רשימות המתנה לוקחים את הסבסוד לעצמם".

"אומרים שזה 
עבור חוגים"

בעלת גן בחיפה סיפרה כי קבוצת הגיל הבוגרת משלמת 1,900 שקל לעומת תשלום חודשי של 2,500 שקל לכיתה של "הקטנים" (עד גיל שנתיים וחצי־שלוש). כשנשאלה מדוע פער המחירים הוא 600 שקל ולא 700 שקל, ענתה כי לכיתה הבוגרת יש יותר חוגים מאשר לילדים הקטנים יותר.

גם בגנים המחזירים להורים את מלוא הסכום לא יצאו נגד בעלי הגנים הפועלים אחרת. מ', המנהלת גן פרטי המוכר על ידי משרד החינוך בהרצליה, אמרה: "אני יודעת שיש גנים שלא מחזירים הכל. כל אחד עושה מה שהוא רוצה כי משרד החינוך לא אומר שהתקצוב הוא לילדים אלא עבור הילדים, כך שזה לגיטימי. זו לא גניבה או בניגוד לחוק".

עם זאת, מ' ציינה שהיא מחזירה להורים את הסכום המלא. "אנחנו יכולים לעמוד בזה מבחינה כלכלית, ומבחינת ההרגשה שלי - אם אני מקבלת משהו עבור מישהו אז אני מחזירה אותו. אבל יש הרבה שאומרים שזה עבור חוגים ולפה ולשם ולא מחזירים להורים את הכל".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "משרד החינוך מתקצב מדי חודש את שכר הלימוד בגני הילדים לגילאי 3–4 עבור כל ילד עד לשעה 13:20 בחינוך המוכר שאינו רשמי ועד לשעה 14:00 בחינוך הרשמי.

"התקצוב ניתן לבעלי הגנים וחובתם להפחיתו מסך העלות שהם גובים מכל הורה עבור ילדו. בימים אלה, משרד החינוך מוציא פעם נוספת הודעות רענון לבעלי הגנים המדגישות כי עליהם לספק בחינם את השירות הניתן לציבור ההורים בגין שעות הפעילות המתוקצבות לפי הפירוט לעיל.

"המשרד קורא לציבור ההורים לפנות למינהל רישוי, בקרה ואכיפה במשרד החינוך ולדווח על גני ילדים שאינם פועלים בהתאם לנהלים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#