שרת הקליטה קיימה ב-2014 שתי פגישות בלבד עם יוצאי אתיופיה

יומן שרת הקליטה, סופה לנדבר, חושף כי נפגשה בשנה שעברה עם נציגים מכל העליות לישראל - אך המעיטה בפגישות עם יוצאי אתיופיה

ליאור דטל

ביום ראשון בצהריים, כשהחלה הפגנת יוצאי אתיופיה בתל אביב, פירסמה שרת הקליטה סופה לנדבר סטטוס בפייסבוק על פגישתה עם שר התפוצות של רומניה ועל מחויבות ישראל ליוצאי רומניה בארץ. עיון ביומן הפגישות של לנדבר מ-2014, שפורסם לבקשת התנועה לחופש המידע, מגלה שגם במאי ערכה לנדבר פגישה בנושא שילוב עולי רומניה, שרובם עלו עד סוף שנות ה60.

לאחר פרוץ האלימות בהפגנה פירסמה לנדבר סטטוס נוסף, שבו כתבה על ההכנות המשותפות למשרד ולוותיקי מלחמת העולם השנייה לטקס יום הניצחון על גרמניה הנאצית שייערך בהמשך החודש. עיון ביומן הפגישות של השרה מגלה כי הקדישה כמה פגישות גם לתחום ותיקי מלחמת העולם השנייה שנלחמו 
בצבא האדום.

רק לקראת שמונה בערב התייחסה לנדבר להפגנה וכתבה: "אני יודעת ומחויבת לכך שעל כלל הגורמים לתת פתרונות לקשיים ולגזענות שמהם סובלי יוצאי אתיופיה בישראל. לא מדובר במס שפתיים. אני קוראת לכולם לנהוג באיפוק ולדעת כי יש מי שמעדיף לפעול ולא כל העת לעסוק בהצהרות וראיונות".

שרת העלייה והקליטה, סופה לנדברצילום: תומר אפלבאום

ביומן הפגישות של לנדבר ל-2014 מופיעות שמונה פגישות בלבד שהקדישה במהלך השנה לנציגי הקהילה האתיופית או לקידומם בישראל. רק שתיים מהפגישות היו עם נציגי הקהילה - פגישה אחת שנמשכה 45 דקות ביולי עם הרב הראשי של יהודי אתיופיה, יוסף הדנה, ופגישה נוספת בת שעה שנערכה בנובמבר בינה לבין קייס אביהו עזריה, יו"ר מועצת כוהני הדת של הקהילה האתיופית. לעומת זאת, לנדבר ערכה 12 פגישות ואירועים הקשורים לעלייה מצרפת, ולפחות 12 פגישות נוספות הקשורות לעלייה מרוסיה ומדינות ברית המועצות לשעבר.

אתמול נפגש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם החייל דמאס פיקדה, שתיעוד של אלימות שוטרים חריפה כלפיו הצית את המחאה. נתניהו לא קיים אפילו פגישת עבודה או דיון אחד ב–2013–2014 עם לנדבר בעניין עולים ממדינה כלשהי, וגם לא ערך אף פגישה עם שר הרווחה לשעבר מאיר כהן - כך לפי מידע ששלח משרד ראש הממשלה לתנועה לחופש המידע. זאת, לעומת 53 פגישות שקיים עם שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, 29 פגישות עם שר הכלכלה, נפתלי בנט, ו-15 פגישות עם שר התשתיות, סילבן שלום.

בנוסף, לנדבר ערכה פגישות נוספות במהלך השנה הקשורות לעולים ממדינות אחרות - ביולי השתתפה בטקס קבלת פנים חגיגי לעולים מארה"ב ומקנדה, בנובמבר השתתפה בטקס קבלת עולים מקהילת בני המנשה, וביוני קיימה פגישה עם ח"כ איתן כבל וגילה גמליאל בנושא הנצחת עולי תימן.

בינואר קיימה לנדבר פגישה בנושא העלייה מצרפת ובהמשך החודש גם נפגשה עם עולים חדשים והשתתפה בהשקת השדולה למען עולי צרפת וביום עיון שנערך בעבורם. במארס השתתפה בהכנה למפגש עם עולים נוספים מצרפת ובפגישה עם ארגונים העוסקים בעלייה משם, באפריל צילמה ברכה מוקלטת לצרפתים וביולי השתתפה בטקס הנפקת תעודות זהות חגיגיות לעולים. בהמשך השנה היא ערכה פגישות נוספות הקשורות לעלייה זו, חלקן בהשתתפות עולים, וכן נפגשה עם שגריר צרפת בישראל.

בינואר, ערכה לנדבר פגישה בנושא העולים מרוסיה ונפגשה עם עולים חדשים דוברי רוסית במוזיאון להנצחת ותיקי מלחמת העולם השנייה. בהמשך החודש התראיינה לעיתון וסטי ונפגשה עם מנכ"לית ערוץ 9. בפברואר קיימה פגישה משותפת של נציגי בלארוס עם שר הכלכלה ושר האוצר, ובאפריל השתתפה במפגש השנתי של יוצאי בלארוס. בהמשך השנה, נפגשה במשך שעה עם שגריר בלארוס בישראל וקיימה פגישה נוספת עם שגריר רוסיה בישראל. לנדבר השתתפה גם בטקסי קבלת פנים של עולים ממולדובה, של עולים מקייב, ובקבלת פנים של משלחת מרוסיה.

פגישות ייעודיות הקשורות לעולים מאתיופיה ובני משפחותיהם הופיעו בתדירות נמוכה ביומן הפגישות של לנדבר. בפברואר השתתפה לנדבר באירוע שולחנות עגולים של יוצאי אתיופיה, ובהמשך נפגשה גם ראשי ערים "קולטי אתיופיה". במאי השתתפה ביום האזכרה הממלכתי לזכר יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל. באוקטובר, נפגשה עם בכירי קרן רש"י כדי לבחון את "קידום העדה האתיופית". אחת הפגישות שבהן השתתפה לנדבר בנושא קליטת האתיופים בישראל היתה בוועדה לביקורת המדינה, שדנה בביקורת הקשה שהטיח המבקר בממשלה ב-2013 על כישלונה לקלוט את יוצאי אתיופיה בישראל, שעסק בין היתר במשרד הקליטה.

בשנה האחרונה גיבש משרד הקליטה תוכנית רחבה לשילוב יוצאי אתיופיה בחברה הישראלית. התוכנית עדיין לא תוקצבה מכיוון שעדיין לא גובשה באופן סופי. מדובר בתהליך שנועד לגבש מדיניות חדשה לקליטת יוצאי אתיופיה בישראל, שגובש בשיתוף נציגי עמותות ונציגי העדה האתיופית ומשותף ל–12 משרדי ממשלה. מלבד תקציב, לא נקבע עדיין אופן יישום התוכנית, אך המשרד קבע מספר עקרונות ליישומה - ובהם שילוב יוצאי אתיופיה "בכל תחומי החיים והחברה", חיזוק התא המשפחתי של יוצאי אתיופיה וסגירת פערים.

ממשרד הקליטה נמסר כי "השרה לנדבר עוסקת כל העת במגוון נושאים הקשורים לעלייה ולקליטה. בדיקת מספר הפגישות ביומנה של השרה אינו מייצג, ובוודאי שאינו משקף ומעיד על תשומת הלב הרבה שהושקעה ועדיין מושקעת בשילובם של יוצאי אתיופיה בחברה הישראלית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker