יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ישמש כשר החינוך והתפוצות בממשלה החדשה. זה הסיכום בין רה"מ בנימין נתניהו לבין בנט. בנט ששימש בממשלה היוצאת גם כשר לענייני ירושלים יקבל את הסמכויות של השר לענייני ירושלים כאשר המשרה עצמה תוחזק על ידי נתניהו. כמו כן, ח"כ איילת שקד תמונה כשרת התרבות והספורט.

על רקע המינוי החדש, כדאי להיזכר בדברים שאמר בנט על תחום החינוך ב-2013: "אני רוצה ללמד בבתי הספר את מלחמות ישראל כשאנחנו בעד צה"ל ולא מנקודת ראות אובייקטיבית. אני לא אובייקטיבי. אסור שהמדינה תהיה אובייקטיבית ביחס לעצמה", אמר אז בנט, בשיחה שערך עם גילי רומן, מורה וממנהיגי תנועת המורים שתועדה ועלתה לאינטרנט. השיחה נערכת במסגרת אתר האינטרנט שיוזם גיבוש החזון החינוכי בשיח ציבורי. הראיון בוצע בבית ספר יבנה בחיפה בו למד בנט.

"במערכת החינוך חייבים ללמד לפי הקו הפרו ישראלי. אנחנו לא באו"ם. אנחנו בעד מדינת ישראל", הוסיף בנט. "אחר כך באוניברסיטה אפשר להציג ארבעים זוויות אחרות. כדי לבנות את הערכים של הילד אנחנו צריכים את הזווית הישראלית".

נפתלי בנטצילום: מוטי מילרוד

כשנשאל על ידי רומן כיצד דבריו משליכים על חירות המורים במערכת השיב: "צריך שהאדם יפעל לייצר שיח אבל בתוך גבולות גזרה ברורים. אנחנו בעד ישראל והיהדות הציונית".

בנט התייחס לשאלה על יצירת שיח ביקורתי במערכת החינוך בתנאים האלה ואמר: "גם זה צריך להתנהל בצורה מאוד זהירה. ילד בכיתה ג', לא צריך לסבך לו את הראש. צריך לספר לו מה היה מנקודת ראות ציונית בריאה. ככל שאדם מתבגר יותר צריך לחשוף אותו בזהירות לנקודות מבט נוספות. הכל צריך להיות ביחס לגיל ולבגרות".

"האוניברסיטאות לקחה את זה לקיצוניות ההפוכה. וכמעט לא מלמדים את הנרטיב הפרו ציוני. זו טעות גדולה לעשות את זה בגילים הנמוכים".

בנט אמר בראיון כי "תחום החינוך זה התחום המרכזי שצריך לטפל בו במדינת ישראל. כולם מדברים על הפערים בחברה אבל הדרך לטפל בהם היא לא לשפוך כסף על העניים אלא לדאוג לשוויון הזדמנויות לכל האנשים דרך החינוך".

"זה לא עניין של תקצוב. התקציב במדינת ישראל פר ילד הוא גבוה. אבל התוצאות פחות. הדבר החשוב ביותר הוא מורים מעולים. יותר חשוב ממחשבים. הסיפור הוא איכות המורים. צריך למשוך את המורים הכי טובים, להשקיע בהם ואז להוציא אותם לשטח. הכל צריך להתמקד באיכות המורים".

בניגוד לדבריו של בנט בראיון, תקציב החינוך פר תלמיד בישראל הוא מהנמוכים ביותר בקרב המדינות המפותחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker