דרוש שינוי עומק במערכת החינוך - 
והתאמה של התוכניות הקיימות

הסוגיה הרגישה וכנראה החשובה ביותר בשלב זה נוגעת לחינוך החרדי ■ שם התחילו פירון וראש מפלגתו, יאיר לפיד, בניסיון להוביל כמה מהלכים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

שר החינוך החדש ייכנס למצב מורכב במשרדו, לאחר שעובדיו התגייסו בשנתיים האחרונות כדי לתכנן, ליישם להסביר ולשווק את התוכניות שהוביל השר הקודם, שי פירון. העובדים המשיכו להוביל את התוכניות גם בתקופת הבחירות, למרות האי־ודאות הרבה, וכעת חוששים במשרד שהשר הבא יפנה לדרך חדשה, ויזנח את התוכניות שהוביל קודמו - כפי שעשה פירון.

השר החדש ייאלץ להתמודד עם החלטה קשה, משום שהתוכניות שמזוהות עם פירון נמצאות רק בתחילת דרכן, ותקציביהן נמוכים. מצד שני, הן זוללות את כל תוספת התקציב שהיתה מיועדת למשרד, אחרי מה שנותר מהתוספת לטייס האוטומטי - כלומר תוספת שמפצה בין השאר על הגידול הטבעי במספר התלמידים והסכמי השכר הקבועים.

תלמידים בבית ספר בשכונת גני אביב בלודצילום: ניר כפרי

כמו כן, קיים ספק לגבי היכולת של רוב התוכניות לבצע שינוי עומק במערכת, אף שהן נועדו לפתור סוגיות מורכבות - כמו פערי התקצוב בין התלמידים, בעיקר בין יהודים לערבים, או אופן הלימודים בכיתות, שאינו תואם את המציאות הנהוגה ברוב מדינות המערב.

המצב במערכת החינוך קשה, לאחר שינויים שונים שחלקם התחילו עוד בתקופת גדעון סער, ושונו או קוצצו כמעט לחלוטין על ידי פירון, שהסיט את המערכת לכיוון שונה ועבודתו נקטעה עם התפטרותו - ולאחר שלא העביר אף תוכנית או שינוי בחקיקה, ותקצוב התוכניות בשנים הבאותכלל לא בטוח.

עם זאת, קיימות גם בעיות קשות מאוד בתשתית מערכת החינוך, כמו הצפיפות הנוראה בגנים ובכיתות, הכשרת המורים, מורי הקבלן, יעילות המשרד וחלוקת התקציב - שהשתפרה רק מעט לפי התוכנית שהציג פירון. נראה כי מצב מורכב כל כך ידרוש עבודה רבה וזהירה, ועדיף שתבוצע כחלק מרפורמה יסודית שתתייחס לכל בעיות השורש במערכת.

הסוגיה הרגישה וכנראה החשובה ביותר בשלב זה נוגעת לחינוך החרדי. שם התחילו פירון וראש מפלגתו, יאיר לפיד, בניסיון להוביל כמה מהלכים, לאחר שלא חייבו את החרדים בלימודי ליבה ולא קיצצו בתקציבי רשתות החינוך שלהם. מדובר בעיקר בהשלמת הקמתו של המחוז החרדי, שאמור לרכז את עבודת הפיקוח על בתי הספר החרדיים. מהלך זה נמצא בסכנה. הוא כלל שני מהלכים נלווים: הסכם להסדרת הפעילות של רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס, וניסיון להחיל פיקוח גם על רשת החינוך העצמאי, המזוהה עם יהדות התורה, שעד כה אינה מפוקחת כראוי, אף שהיא מתוקצבת ב–1.3 מיליארד שקל בשנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker