ליאור דטל

שבוע לפני הבחירות פנה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) למורים ולעובדי רשת החינוך העצמאי, המזוהה עם מפלגתו, בבקשה שישכנעו את הורי התלמידים בבתי הספר שלהם ואת משפחותיהם להצביע ליהדות התורה.

במכתב ששלח גפני, משולחנו כיו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה בכנסת, הוא הציג למורים שורה של צעדים שעלולים לפגוע במשכורותיהם ובתנאי העבודה שלהם אם יהדות התורה תישאר באופוזיציה. זאת, בניגוד לכאורה לכללי משרד החינוך וחוק הבחירות, האוסרים על תעמולת בחירות בבתי הספר. כמה ימים לאחר מכן פירסמה יהדות התורה מכתב פתוח מטעם גפני בעיתון "יתד נאמן", שהיה בעל נוסח זהה כמעט, אך הושמטה ממנו הבקשה לפעול למען המפלגה בבתי הספר.

משה גפניצילום: אוליבייה פיטוסי

בעמותת חדו"ש - שפועלת למען חופש דת ושוויון - אמרו כי יפנו ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בהליכים פליליים נגד גפני. מלשכתו של גפני נמסר כי אכן נשלח מכתב למורים, אך לאחר מכן הוא תוקן, וגרסה שאינה כוללת את בקשתו של גפני מהם הופצה שוב, ואף פורסמה בעיתונות החרדית.

במכתב הראשון שנשלח למורים הזהיר ח"כ גפני, המועמד מטעם יהדות התורה לתפקיד יו"ר ועדת הכספים, את עובדי הרשת מפני "סכנות קיומיות" בנוגע למשכורות ולהטבות של העובדים. בהמשך נכתב: "החינוך העצמאי הוא מקום שבו הינכם מבצעים את שליחותכם והוא, מקום העבודה והפרנסה שלכם. כולכם חרדים לעתיד הארגון המקודש הזה שהוקם על ידי גדולי ישראל וממשיך בהנהגתם של גדולי ישראל.

"המשך קיומו העצמאי, תלוי בסיעתא דשמיא ובכוח שתתנו לנציגים של יהדות התורה, שהם היחידים שהחינוך העצמאי נמצא בראש דאגתם והם היחידים שפועלים יום ולילה בנושאים אלה. להדגיש, אני פונה אליכם לא רק להצביע ג', שזה מובן מאליו, אלא לדבר עם ההורים ומשפחותיהם למען חינוך ילדיהם, להצביע ליהדות התורה - ג'".

ברשת החינוך העצמאי לומדים כ–130 אלף תלמידים חרדים, והיא מתוקצבת באופן מלא על ידי המדינה בכ–1.3 מיליארד שקל מדי שנה. בשנתיים האחרונות תקציבה לא נפגע, וב–2014 הוא אף גדל בכ-100 מיליון שקל בהשוואה לתקציב המקורי - אף שברשת חששו מניסיונות של משרד החינוך להסדיר את פעילותה או לחייב אותה בלימודי ליבה.

לפני הבחירות עתרה חדו"ש לוועדת הבחירות המרכזית, בראשות השופט סלים ג'ובראן, נגד רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס ויו"ר המפלגה אריה דרעי. זאת, לאחר שבכנס שערכה המפלגה, שבו השתתפו מנהלי מוסדות החינוך שלה, הם התבקשו לסייע למפלגה בבחירות. בתגובה קבע גו'בראן כי יש להחיל את מגבלות חוק התעמולה על כלל המורים בכל מוסדות החינוך.

"קיימת הצדקה חזקה להחלת הגבלות על עריכת תעמולת בחירות על כלל המורים באשר הם מורים", קבע ג'ובראן. "אין נפקא מינה, מנקודת מבטו של התלמיד, אם המורה שעומד לפניו הוא עובד מדינה או עובד של גוף פרטי. כל שאותו תלמיד רואה הוא דמות סמכותית האמונה על חינוכו. האם ניתן להעלות על הדעת כי מורה - כל מורה ובכל מוסד חינוך - יעשה שימוש בסמכותו מעין זו במטרה להשפיע על אופן השקפתו של אותו תלמיד, ואולי אף להגיע כך להוריו? לדעתי, השכל הישר וההיגיון הבריא אינם סובלים פרשנות מעין זו.

שלטים של יהדות התורה באופקים, לפני הבחירותצילום: אליהו הרשקוביץ

"הבעייתיות שבכך מתחדדת, מכיוון שאין חולק על כך שהאיסור האמור חל — במלוא היקפו — על מורה מבית ספר ממלכתי כלשהו. וכן, נוכח כך שמעיין החינוך התורני אינו מהווה גוף פרטי לכל דבר ועניין, אלא גוף דו־מהותי, אשר תקציבו נובע מתמיכה שהוא מקבל מהמדינה".

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה כי מכתבו של גפני הוא דוגמה בוטה להפרת החלטה מפורשת של יו"ר ועדת הבחירות. לדבריו, "מאחורי פרשת המכתב עומדת ההתייחסות השערורייתית של המפלגות החרדיות לצוות העובדים של רשתות החינוך המפלגתיות, כאל צבא של אלפי פעילים שמממנת המדינה. רק פירוק של הרשתות האלה וצירוף המוסדות שלהן לחינוך הממלכתי ישימו קץ לבעיה".

מלשכתו של ח"כ גפני נמסר: "לאחר משלוח המכתב, הנושא נבדק שוב. ליתר ביטחון, הנוסח שונה - והמכתב החדש פורסם גם בעיתונות החרדית ונשלח להורים שוב. הנושא נבדק משפטית והכל נעשה כשורה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker