מכללת סמינר הקיבוצים ובית ברל יעברו ממשרד החינוך לאחריות ות"ת

הדבר נעשה כחלק ממהלך להעביר את כל המכללות להוראה לאחריות ות"ת

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
ליאור דטל

משרד החינוך והוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה (ות"ת) אישרו היום את המעבר של מכללת סמינר הקיבוצים ומכללת בית ברל מאחריות תקציבית של משרד החינוך לאחריות הות"ת.

זאת, כחלק ממהלך להעביר את כל המכללות להוראה לאחריות ות"ת שהחל בשנים האחרונות, אך רק אתמול אושרה העברת של שתי מכללות גדולות בתחום. שתי המכללות עוברות לאחר מכללת אחווה להוראה, שעברה לות"ת כבר ב-2012 והמהלך הושלם בהצלחה. חלק מהמכללות להוראה צפויות להתמזג כחלק מהמהלך, שעל פי התוכנית יושלם בתוך 7 שנים.

סמינר הקיבוציםצילום: ניר קידר

המהלך נועד לשיפור הכשרת ההוראה בישראל והשוואת מעמד המכללות האקדמיות לחינוך לייתר המוסדות האקדמאיים הפועלים בישראל ע"י הענקת חופש אקדמי מלא, שיכלול גם את ענייניהם המנהליים והתקציביים.

כיום המכללות להוראה הן המכללות האקדמיות היחידות שלא נמצאות תחת אחריות ות"ת, אלא באחריות משרד החינוך. נושא מעבר המכללות לאחריות ות"ת עומד על הפרק יותר מעשור, ובשנים האחרונות החלה התקדמות בהליכים, אך רק עכשיו הוא יוצא לפועל.

סגנית יו"ר המל"ג, פרופ' חגית מסר-ירון מסרה "המתווה שנחתם היום משקף הבנה וקבלה של כל הצדדים, שהמכללות האקדמיות לחינוך הן מוסדות להשכלה גבוהה לכל דבר ועניין שבוגריהם ובוגרותיהם האקדמאים-פרופסיונליים בתחומי ההוראה, כמו בפרופסיות אקדמאיות אחרות (רפואה, משפטים וכד׳). המל"ג, בישיבתה אמש, אישרה המתווה ומברכת על המהלך".

פרופ' לאה קסן, ראש פורום נשיאי המכללות להוראה ונשיאת מכללת לוינסקי לחינוך אמרה כי מדובר "במהלך היסטורי" לדבריה "המעבר של הכשרת המורים בישראל היא "החלטה שהנמכללות להוראה חיכו לה שנים רבות. המהלך יקנה למכללות האקדמית לחינוך חופש אקדמי, אפשרות להתפתח מבחינה פיזית ולתכנן תכנון ארוך טווח בתיאום עם צרכי מערכת החינוך. בכך יעלה מעמדן ומעמד המורים בישראל והשפעתן על עיצוב דור העתיד של מדינת ישראל תגדל.

"המעבר לות"ת ישווה את מעמד המכללות האקדמיות לחינוך למעמדם של כל המוסדות האקדמיים ויאפשר לתגמל את חברי הסגל שלהן על מחקר ולקדמם בסולם הדרגות האקדמי בהתאם להישגיהם. במקביל גם יעלה מעמדם של המדריכים הפדגוגיים ושל בתי הספר וגני הילדים שנמצאים בשותפות עם המכללות בהכשרת המורים".

הות"ת תהיה אחראית רק על התכנון של המכללות להוראה, על תקציביהן והפיתוח האקדמי שלהם, אך הן ימשיכו להיות בקשר בנוגע לדרישות הכשרת המורים, פיתוח המקצועי והקידום של מורים קיימים עם משרד החינוך.

פרופ' ציפי ליבמן, נשיאת מכללת סמינר הקיבוצים אמרה כי "המעבר של מכללת סמינר הקיבוצים לות"ת הנו מפנה היסטורי חשוב בחיי המכללה. מהלך זה יפתח לנו אופקים חדשים, ערוצי התפתחות וקידום, יעניק לנו רמת אוטונומיה גבוהה יותר ותכנון ארוך טווח לפיתוח המכללה, ויוביל לשימור ובהמשך לשיפור הדרגתי בתנאים של סגל המרצים במכללה. מדובר בתרומה משמעותית למכללה כמוסד, לסגל שלה, ובעיקר – למעמד מקצוע ההוראה בישראל".

נשיאת מכללת בית ברל, פרופ' תמר אריאב אמרה כי "מדובר במהפך מהותי בהתייחסות האקדמית למקצוע ההוראה בישראל, ואני שמחה כי לאחר תהליך ארוך ומאתגר הגענו לרגע החשוב הזה".

ממנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן נמסר כי "מדובר בהסכם אשר יביא לשיפור איכות ההוראה בישראל ויצעיד את מערכת החינוך למאה ה-21".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker