כך מנציחים את הפערים: תלמידים עניים לומדים פחות מקצועות מדעיים

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה חושפת: הרוב הגדול של תלמידי התיכון בישראל לא לומדים כלל מקצועות מדעיים כמו ביולוגיה, פיזיקה וכימיה

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

הרוב הגדול של תלמידי התיכון בישראל לא לומדים כלל מקצועות מדעיים כמו ביולוגיה, פיזיקה וכימיה - כך חושף דו"ח שפירסמה בצהריים (ג') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). על פי הדו"ח, לימודי מקצועות מדעיים בגיל התיכון בישראל סוללים דרך קלה יותר לקבלה לאקדמיה ומאפשרים אפשרויות תעסוקה בתחומים מבוקשים.

בחלק מהמקרים, כך על פי הדו"ח, שיעור התלמידים בעלי רקע כלכלי מבוסס שלומד מקצועות מדעיים בתיכון גבוה פי ארבעה משיעור התלמידים בעלי הרקע הכלכלי הנמוך שלומד את המקצועות הללו. בנוסף, תלמידים במרכז ובתל אביב לומדים יותר מקצועות מדעיים מאשר באזור הדרום ובאזור ירושלים.

מצב לימודי הכימיה בישראל כה חמור, עד כי במערכת החינוך מכנים את התחום "מקצוע בהכחדה". על פי נתוני הלמ"ס, המבוססים על סקר שנערך בקרב מדגם מייצג של בתי ספר ברחבי המדינה, 87.8% מהתלמידים בתיכונים הממלכתיים בישראל לא לומדים כלל כימיה, בתיכונים הממלכתיים-דתיים המצב חמור יותר, שם כ-92% מתלמידי התיכון לא לומדים כימיה.

על פי הנתונים, רק 17.7% מתלמידי התיכון הממלכתי-דתי לומדים פיזיקה, כך ש-82.3% מהתלמידים לא לומדים את המקצוע. רק 20.3% מתלמידי התיכונים הממלכתיים לומדים את המקצוע, וכ-80% אינם לומדים אותו.

מקצועות מדעיים סוללים את הדרך לקבלה לאקדמיהצילום: ניר כפרי

שיעור התלמידים שלומדים במהלך התיכון ביולוגיה גבוה יותר, אך עדיין פחות משליש מתלמידי התיכון לומדים אותו. כ-70% מתלמידי התיכונים הדתיים והממלכתיים לא לומדים כלל כימיה.

מנתוני הלמ"ס עולה כי בציבור הערבי, שיעור התלמידים שלומד כימיה גבוה יותר מאשר בציבור היהודי. 23.5% מתלמידי התיכון הערבים לומדים כימיה – שיעור כפול משיעור התלמידים שלומדים כימיה בבתי הספר החילוניים בציבור היהודי. בנוסף, שיעור התלמידים הערבים שלומדים ביולוגיה גבוה מעט יותר מאשר בציבור היהודי ומסתכם ב-31%. עם זאת, רק 11.8% מהתלמידים הערבים לומדים כימיה – כמחצית משיעור התלמידים היהודים בבתי הספר הממלכתיים שלומדים את המקצוע.

מבדיקה מדגמית שערך TheMarker בקרב 200 בתי ספר תיכון ברחבי הארץ עלה כי בכמחצית מבתי הספר שנדגמו לא נמצאו תלמידים שלמדו מקצוע מדעי, או שרק בודדים למדו אותם. תיכונים בפריפריה ותיכונים בעלי תקציב נמוך יחסית נוטים שלא להציע לתלמידיהם ללמוד לבגרות במקצועות אלו. התופעה בולטת גם בקרב בתי ספר דתיים, בתי ספר ערביים ובתי ספר חרדיים.

על פי נתוני הלמ"ס, רק 4.6% מתלמידים שהגיעו מרקע כלכלי נמוך לומדים כימיה, זאת לעומת 18.3% משיעור התלמידים מרקע כלכלי גבוה שלומדים כימיה, רק 13.8% מתלמידים שהגיעו מרקע כלכלי חלש לומדים פיזיקה, זאת לעומת 19.6% בקרב תלמידים מרקע כלכלי מבוסס. שיעור התלמידים המבוססים שלומדים ביולוגיה מסתכם ב-46.3% - לעומת 16.1% מהתלמידים בעלי רקע כלכלי נמוך.

בדיקת הלמ"ס מגלה גם פערים גאוגרפיים. בירושלים, למשל, רק 6.4% מהתלמידים לומדים כימיה ובאזור הדרום רק 7.3% מהתלמידים. בתל אביב 18.4% מתלמידי התיכון לומדים כימיה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker