ההורים יכולים להיות רגועים: משרד החינוך לא יאכוף את חוק חינוך חובה מגיל 3

המשמעות: בשלב זה הורים לילדים בגיל 3 אינם מחויבים לשלוח את ילדיהם לגן ילדים - על אף שכך קובע החוק ■ משרד החינוך דוחה פעם נוספת את יישומו המלא של החוק, שמעוכב מאז שנחקק ב-1984

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
ליאור דטל

משרד החינוך הודיע הערב (א') כי הוא לא יאכוף את שייכנס לתוקפו בספטמבר הקרוב, עם תחילת שנת הלימודים. המשמעות היא שבשלב זה, עד להודעה אחרת, הורים לילדים בגיל 3 אינם מחויבים לשלוח את ילדיהם לגן ילדים ציבורי (עירוני) או פרטי - למרות שכך קובע החוק.

עם זאת, לפי החוק, הורים יכולים לשלוח את ילדיהם לגני ילדים פרטיים שקיבלו אישור תברואה ובטיחות ממשרד החינוך, זאת לאחר שבשלוש השנים האחרונות התבקשו מפעילי גני הילדים הפרטיים לאשר את פעילותם מול משרד החינוך.

משרד החינוך דחה את יישומו המלא של החוק, שמעוכב מאז שנחקק ב-1984, כבר בשנת הלימודים הקודמת, מאחר ולא נערך לפתיחת הגנים. כעת, הוא מודיע שלא ייאכוף אותו, זאת אף שלא פנה לכנסת בבקשה לדחות את יישום החוק. לפי משרד החינוך, החוק ייאכף על ידו רק בספטמבר 2016.

לאחר מספר רב של דחיות מאז שנות ה-80, ובעקבות אישור המלצות ועדת טרכטנברג בממשלה ב-2012, חוק חינוך חובה ייכנס לתוקפו משנת הלימודים הקרובה, ויחייב את ההורים לשלוח את ילדיהם לגן עירוני או לגן פרטי המאושר על ידי משרד החינוך כבר מגיל 3, ולא מגיל 5 כמו בעבר.

גן ילדיםצילום: אמיל סלמן

המשמעות היא שעל כל ההורים לילדים בגיל 3 לרשום את ילדיהם לגני הילדים, עד לסיום הרישום ב-10 בפברואר. לפי החוק, במידה וההורים לא יירשמו את ילדיהם לגן, על הרשויות המקומיות לשלוח התרעה להורים ובשלב מאוחר יותר לרשום את הילד לגן פנוי, ולהודיע להורים על כך שהם מחויבים לשלוח את ילדם לגן שנבחר עבורם. גורמים במשרד החינוך אמרו כי בכל מקרה המשרד לא נערך ליישום החוק.

בנוסף, בעקבות הביקורת הציבורית על התנאים הירודים בגני הילדים העירוניים והלחץ הציבורי שהופעל על משרד החינוך, החליטו במשרד לעכב את אכיפת החוק במקום לשפר את התנאים בגני הילדים.

מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, מסרה בהודעה מטעם משרד החינוך מדוע יש חשיבות ליישום חוק חינוך חובה כבר מגיל 3. לדבריה, "מחקרים בחינוך קובעים כי לחינוך בגיל הרך השפעה מכרעת על התפתחותו של הילד. במסגרת הגן רוכשים הילדים מיומנויות וכלים ובהם חברות, משחק, יכולת הבעה, סקרנות, עניין, חקר, בניית זהות ומיומנויות נוספות שהן המפתח להתפתחות תקינה, לבריאות פיזית ונפשית ולהצלחה".

הגנים הציבוריים בישראל נחשבים לצפופים בעולם המערבי. משרד החינוך משתמש בתקן שנקבע לפני עשרות שנים ולא מתאים לילדים בגיל 3, שקובע שיש לשבץ עד 35 ילדים עם גננת וסייעת אחת ובתקן בנייה שמאפשר מרחב של 60 מ"ר נטו בלבד בכיתת הגן ל-35 ילדים. התקן הזה היה קיים עוד לפני אישור מסקנות ועדת טרכטנברג, אך גם אז הוא היה מיושן. המצב החמיר מכיוון שלאחר אישור המסקנות נוספו לגנים ילדים רבים שטרם מלאו להם 3, וחלקם לא גמולים מחיתולים, והגבירו את העומס והצפיפות בגנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker