שאלות ותשובות

האם אני חייב לשלוח את ילדי בגיל 3 לגן עירייה?

TheMarker מסביר להורים מביניכם את כל מה שאתם צריכים לדעת כדי להיות רגועים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

דיווחים לא נכונים בימים האחרונים בתקשורת על חובת רישום ילדים בני 3 לגני העירייה בשנת הלימודים הבאה עוררו סערה בקרב הורים לפעוטות וגננות. בשנת הלימודים הבאה (תשע"ו) אכן חל שינוי משמעותי מבחינת חוק חינוך חובה לגני הילדים - אך אין חובת רישום לגני הילדים העירוניים, וניתן לרשום גם לגני ילדים פרטיים - שקיבלו אישור ממשרד החינוך.

צילום: אייל טואג

האם אני חייב לשלוח את ילדי כבר מגיל 3 לגן עירייה?

תשובה: לא. בשנת הלימודים הבאה, לראשונה ייכנס לתוקפו חוק חינוך חובה חינם מגיל 3 - ולא מגיל 5 כיום - בכל הארץ, אחרי שיושם באופן חלקי בחלק מהארץ. בשנים האחרונות משרד החינוך והרשויות המקומיות נערכו ליישום החוק והקימו גני ילדים מסובסדים באופן מלא בכל הארץ, אך המשמעות לא היתה לחייב את כל הילדים בגיל 3 להירשם לגני עירייה, אלא רק לספק להורים פתרון בחינם בכל הארץ.

הורים לילדים בגיל 3 יכולים לרשום את ילדיהם גם לגנים פרטיים, בתנאי שהם מוכרים על ידי משרד החינוך (מוכרים שאינם רשמיים). במשך שלוש השנים האחרונות, גנים פרטיים נדרשו להתחיל בתהליך לקבלת אישור ממשרד החינוך, אך רק חלק קטן מגני הילדים ביצעו זאת. גן פרטי שירצה לקבל בגילאי 3 ומעלה בשנת הלימודים הקרובה יידרש להסדיר את האישור בחודשים הקרובים. יש לציין כי עד כה כ-95% מהילדים בארץ בגיל 4-3 כבר לומדים בגני הילדים העירוניים.

יש לי ילד בגיל 2.5 האם אני חייב לרשום אותו לגן?

לפי נהלי משרד החינוך כל הורה לילד שנולד החל מה-1 בינואר 2012 מחויב לרשום אותו לגן - או לגן עירוני או לגן פרטי מאושר על ידי משרד החינוך (שקיבל סמל מוסד). הרישום יסתיים בשבוע הבא בתאריך ה-10 בפברואר. במידה והגן הפרטי קיבל אישור ממשרד החינוך – ההורים יקבלו גם סבסוד בסך כ-700 שקל לתשלום החודשי ממשרד החינוך, עבור הפעילות בגן עד לשעת הצהריים (פרט לחודשיים בחופש הגדול) ולמעשה הם נדרשים לשלם רק על הפעילות "בצהרון" – אחרי הצהריים.

צילום: אייל טואג

במידה ואני רוצה לשלוח את ילדי לגן פרטי מה צריך לעשות?

במקרה כזה על ההורים לפנות למשרדי הרשות המקומית ולבקש לרשום את הילד לגן פרטי. ברשות המקומית הוא יקבל טופס אותו יש להעביר לגן הפרטי. מנהל הגן הפרטי יאשר שהילד לומד בגן הפרטי, וההורה יעביר את הטופס בחזרה לעירייה. הטופס נדרש כדי שהעירייה תוכל לדווח למשרד החינוך שנמצא פתרון לכל ילד בתחומה.

כיצד גן פרטי יכול לקבל אישור ממשרד החינוך?

בשלוש השנים האחרונות ועד לשנת הלימודים הקרובה, על גני הילדים הפרטיים מגיל 3 להסדיר את קבלת סמל המוסד ממשרד החינוך כדי להמשיך וללמד ילדים בגיל 3. כדי לעשות זאת, עליהם לעמוד בדרישות בטיחות בסיסיות ולהציג בגן מרחב מוגן ואמצעים לכיבוי אש. כמו כן, משרד החינוך בודק את רמת התברואה בגן וחדרי השירותים, ועל הגננת להציג ולקבל אישור על חומרי הלימוד והתכנים שהיא מעוניינת להעביר בגן. במידה וגן לא קיבל אישור ממשרד החינוך, הילדים לא יוכלו ללמוד בו על פי חוק, אלא רק במקרים מיוחדים, ובכל מקרה מומלץ להורים לבדוק מדוע לא התקבל האישור.

איך יודעים אם הגן הפרטי הוא מוכר שאינו רשמי?

ההורים צריכים לשאול את בעלי הגן אם קיבל אישור ממשרד החינוך. ברוב המסגרות לא אמורות להתעורר בעיות.

צילום: דודו בכר

מה יקרה להורה שלא ירשום את ילדו?

לפי החוק החדש הרישום הוא חובה. במידה וההורה לא יירשם בזמן, הרשות המקומית תשלח אליו הודעה כתובה. אם אחרי שבוע ההורים לא ירשמו את הילד לגן, הרשות תרשום את הילד במקומו לגן עירוני שבו נותר מקום ותשלח להורה הודעה על רישום הילד ועל חובתו ללמוד במוסד שבחרה עבורו.

אני לא מעוניין לשלוח את ילדי בגיל 3 לגן או רוצה להשאיר אותו במסגרת אחרת. מה עושים?

החוק נועד להסדיר את שלבי החינוך כבר מגיל 3, אך קיימים מקרים מיוחדים בהם ניתן לקבל אישור שלא לשלוח את הילדים למסגרת מוכרת על ידי המשרד או העירייה. במקרים מסוימים, הורים יכולים לקבל ממשרד החינוך אישור לחינוך ביתי - והוא יכול להתבצע בגן לא מוכר או בבית ההורים.

למה המדינה מחייבת פתאום את ההורים לשלוח את הילדים לגן כבר מגיל 3?

לא מדובר בצעד פזיז, אלא בחוק חינוך חובה (וחינם) שנחקק כבר ב-1984 ועד היום לא יושם באופן מלא בכל הארץ בגלל דחיות חוזרות ונשנות של משרד האוצר בחוק ההסדרים, בגלל עלותו הגבוהה. למעשה, החלת החוק בשנה הבאה היא אחד מהישגי המחאה החברתית של 2011. ב-2012 אישרה הממשלה את המלצות ועדת טרכטנברג, והחליטה ליישם את החוק באופן הדרגתי, עד לפריסת הגנים בחינם בכל הארץ. למעשה, החוק היה אמור להיכנס לתוקפו כבר בשנת הלימודים הנוכחית אבל משרד החינוך דחה את יישומו לשנת הלימודים הבאה.

שמעתי שהורים יכולים לקבל סבסוד מהמדינה. איך זה עובד?

בתמורה לתנאים שבהם גני הילדים הפרטיים אמורים לעמוד בהם כדי לקבל אישור ממשרד החינוך, המשרד להורים שילדיהם לומדים בהם לקבל סבסוד על שכר הלימוד בגנים הפרטיים ממשרד החינוך.

השנה הסבסוד מסתכם בכ-700 שקל – סכום שמייצג את העלות לכל ילד בגן עירייה משעות הבוקר עד שעות הצהריים – רק בחודשים ספטמבר – יוני ולא בחודשי החופש הגדול (יולי-אוגוסט). התשלום להורים מתקבל רק אם הגן מוכר על ידי משרד החינוך, ודרך המשרד ולא באמצעות הגן או הרשות המקומית. ההורים אמורים לשלם את שכר הלימוד המלא לגן, ולפנות לאחר מכן למשרד החינוך כדי להסדיר את הסבסוד.

למה ההורים כל כך מפוחדים?

קיימת הסכמה בקרב אנשי חינוך, גננות וסייעות, כי הממשלה לא יישמה את החוק והמלצות ועדת טרכטנברג באופן מיטבי. למעשה, הממשלה סיפקה גנים בחינם, אך ללא התחשבות באיכות הלימודים וללא שינוי התקן המיושן שחל עד ליישום החוק. הגנים הציבוריים בישראל נחשבים לצפופים בעולם המערבי, משרד החינוך משתמש בתקן שנקבע לפני עשרות שנים ולא מתאים לילדים בגיל 3, שקובע שיש לשבץ עד 35 ילדים עם גננת וסייעת אחת ובתקן בנייה ששמאפשר מרחב של 60 מ"ר נטו בלבד בכיתת הגן ל-35 ילדים. התקן הזה היה קיים עוד לפני אישור מסקנות ועדת טרכטנברג, אך גם אז הוא היה מיושן. המצב החמיר מכיוון שלאחר אישור המסקנות נוספו לגנים ילדים רבים שטרם מלאו להם 3 וחלקם לא גמולים מחיתולים והגבירו את העומס והצפיפות בגנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker