טרכטנברג על המצב העגום בגני הילדים: "יישום שגוי של המלצות הוועדה בראשותי"

טרכנטברג, שמתמודד לכנסת ברשימת המחנה הציוני, מתח ביקורת על מדיניות הממשלה שגורמת, לטענתו, לצפיפות בגני הילדים ■ טרכטנברג: "גננת וסייעת על 35 פעוטות - מצב מסוכן ולא אחראי"

ליאור דטל

פרופ' מנואל טרכטנברג, המתמודד לכנסת ברשימת המחנה הציוני, התייחס הערב (ה') לפרסום ב-TheMarker על המצב העגום בגני הילדים בגיל 4-3, שהחל מהשנה הרישום אליהם הוא חובה עבור כל הילדים שנולדו החל מינואר 2012. טרכטנברג, שעמד בראש הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי שהמליצה ליישם את חוק חינוך חינם חובה מגיל 3 שנחקק ב-1984, כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי ממשלת ישראל מימשה באופן שגוי את מסקנות הוועדה.

יישום מסקנות הוועדה בנוגע לחינוך חינם מגיל 3 היתה ההישג העיקרי של המחאה החברתית מ-2011. עם זאת, כבר עם תחילת יישום ההמלצה, הזהירו מומחי חינוך מכך שאופן יישום ההמלצות יוביל לפגיעה בתלמידים. בין היתר, פרופ' פנינה קליין ז"ל, מומחית לחינוך בגיל הרך שהיתה חברה בהמלצות טרכטנברג, הביעה התנגדות נחרצת נגד אופן יישום מסקנות הוועדה.

בין היתר, התקינה שקבע משרד החינוך עבור גיל 3-4, קובעת כי יש לשבץ עד 35 ילדים בגן עם סייעת אחת וגננת אחת מנוגדת להמלצות ועדת מומחים שמינה המשרד וקבעה כי יש לשבץ פחות מחצי ממספר התלמידים בכל גן (עד 14 תלמידים בגיל 3). כמו כן, לפי התקן, כל כיתת גן היא בגודל של 60 מ"ר, מה שמותיר מרחב של עד כ-1.6 מ"ר בממוצע לכל תלמיד ואיש צוות בגן. הצפיפות בגני הילדים, הבאה לידי ביטוי ביחס שבין גננת לתלמידי גן בישראל, היא הגבוהה ביותר מבין המדינות המפותחות וגם מכמה מהמדינות המתפתחות.

"המטרה היתה להקל על ההורים ולא לחסוך על חשבון הילדים". טרכטנברגצילום: מוטי מילרוד

"גננת וסייעת על 35 פעוטות - זה מצב מסוכן ולא אחראי", כתב טרכטנברג. "המציאות בגני הילדים היא יישום שגוי של המלצות ועדת טרכטנברג. המטרה היתה להקל על ההורים אבל לא לחסוך על חשבון הילדים וזה מה שבפועל עשו הממשלה ומשרד האוצר". טרכטנברג הוסיף: "בוועדת טרכטנברג היתה אמירה ברורה על חינוך וטיפול נאות וזה לא ניתן עם גננת אחת וסייעת אחת. צריך עוד סייעת לפחות".

מחר תשבית קבוצה של הורים בתל אביב את גני הילדים בגיל 3-4 והם לא ישלחו את ילדיהם לגן. במקביל, ייערכו הפגנות מחאה בעיר. עם זאת, מעיריית תל אביב נמסר כי העירייה תפתח את הגנים כרגיל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker