לא כמו בגן של נתניהו: המדינה אחראית לפערים בגני הילדים כבר מגיל 3

הרשויות המקומיות המוחלשות אמנם מקבלות ממשרד החינוך תקציב גדול יותר מהחזקות - אך אלה סוגרות את הפערים באמצעות תשלומי הורים ■ גם בתוך הפריפריה יש פערים בתקצוב

ליאור דטל
ליאור דטל

לידיעת הגנן החובב ושר החינוך בפועל בנימין נתניהו, הפערים בתקצוב בין התלמידים במערכת החינוך מתחילים כבר בגני הילדים, החל מגיל שלוש. תלמיד גן ציבורי בהתנחלות הר חברון זכה לתקציב של 14.3 אלף שקל ב–2014 - כ–75% יותר מהתקציב שקיבל תלמיד גן בחיפה, 8,195 שקל. תלמיד גן בתל אביב קיבל מהמשרד 8,773 שקל ב–2012.

לפי נתונים שפירסם אתמול משרד החינוך, שעדיין נבחנים במשרד, תלמידי גן ביישוב חריש זכו לתקציבים הגבוהים ביותר ב–2012 - 22.6 אלף שקל לתלמיד בממוצע ו–324 אלף שקל בממוצע לכיתת גן, בעוד שתלמיד בבאקה אל גרביה, בהר אדר ובאזור קיבלו תקציבים שהסתכמו בכ–5,500 שקל לתלמיד - נמוכים פי ארבעה.

בנימין נתניהו, שר החינוך בפועל עד הבחירותצילום: תומר אפלבאום

בצמרת התקצוב של משרד החינוך בולטים בעיקר יישובי הפריפריה, בהם גם קיבוצים ומועצות מקומיות. התלמידים שקיבלו ממשרד החינוך את התקציבים הנמוכים ביותר היו ביישובים באזור המרכז, המתאפיינים באוכלוסייה ממעמד הביניים. ביישובים אלה קיבל כל תלמיד גן בממוצע כ–9,090 שקל - נמוך יותר מאשר התלמידים בהתנחלויות, ביישובים הערביים, וביישובים החרדיים. ייתכן כי בישובים אלה, הרשויות המקומיות משלימות מתקציבי הארנונה ומתשלומי ההורים את תקציבי משרד החינוך בשיעור גבוה יותר.

בנוסף, מנתוני המשרד עולה כי תלמידי ביישובים בפריפריה (בצפון ובדרום) קיבלו תקציב של כ–10,600 שקל לתלמיד – הגבוה ביותר בעיבוד שבוצע. במשרד מדגישים כי הנתונים מתייחסים ל–2012 - השנה שבה התחיל המשרד ליישם את המלצות ועדת טרכטנברג ולסבסד את גני הילדים הציבוריים החל מגיל שלוש, שבאותה תקופה מומנו על ידי תשלומי ההורים. כיום משרד החינוך מממן באופן מלא את גני הילדים הציבוריים בכל הארץ מגיל שלוש, ולא מגיל חמש כמו ב–2012. ייתכן שהשינוי השפיע על הנתונים כיום.

מפעילים העדפה מתקנת

בחודשים האחרונים מנהלים הורים בישראל מאבק על היקף התקצוב של גני הילדים בגיל שלוש־ארבע, שמשרד החינוך החל לסבסד מ–2012. זאת, מכיוון שעל פי התקן רשות מקומית מחויבת להקצות לכל גן ילדים עד 35 תלמידים, שלומדים עם גננת אחת וסייעת אחת. היחס בין מספר הגננות למספר תלמידי הגן בישראל הוא מהגבוהים ביותר ב–OECD - כלומר פחות גננות לכל ילד.

עם זאת, על אף שהתקן דומה בכל המדינה, יש פערים ניכרים בתקציב לכל תלמיד. ככל הנראה, הפערים נובעים בין היתר מכמות ימי הלימוד בשבוע - ביישובים שבהם לומדים רק חמישה ימים בשבוע בגן הילדים התקציב של המשרד נמוך יותר - אבל גם מההשכלה והוותק של הגננות.

הסבר נוסף לפערים בתקצוב נובע מתעדוף של יישובים מוחלשים בתקצוב גני הילדים. לפי הנתונים, המשרד מצליח דווקא ליישם מודל של העדפה מתקנת בגני הילדים. תלמידים באשכולות החברתיים הכלכליים הנמוכים מקבלים מהמשרד תקציבים גבוהים יותר, ותלמידים בעשירונים הגבוהים מקבלים תקציבים נמוכים יותר.

איפה משקיע משרד החינוך? הקליקו על המפה להגדלה

תלמידים השייכים לאשכולות החברתי־כלכלי הנמוכים ביותר (1–3) קיבלו תקציב שנע בין 9,500 ל–10,000 שקל לתלמיד ב–2012. ככל שהרמה החברתית כלכלית של היישובים עלתה, כך גם התקציב לתלמיד ולכיתה ירד. זו גם אחת מהסיבות שביישובי המרכז וגוש דן, כמו תל אביב, ראשון לציון, רעננה, הרצליה ורמת גן, התקציב לתלמיד היה נמוך יחסית.

תלמידים ביישובים באשכול הכלכלי הגבוה ביותר (אשכול 10), שכולל את עומר, כפר שמריהו וסביון, קיבלו תקציב נמוך יחסית של כ–6,216 בממוצע. תלמידי האשכול התשיעי קיבלו תקציב גבוה מעט יותר, שהסתכם בכ–7,100 שקל, ותלמידי האשכול השמיני זכו לתקציב של כ–8,000 שקל ב–2012. עם זאת, פערי התקצוב של המשרד לטובת התלמידים החלשים מצטמצמים לאחר ההשקעה העודפת של הרשויות המקומיות המבוססות.

שר החינוך לשעבר, שי פירוןצילום: אייל טואג

נתוני משרד החינוך שהתפרסמו אתמול לגבי תקציב גני הילדים חלקיים מאוד, ומתייחסים רק ל–2012. זאת, אף שנתוני 2014 ידועים במשרד - אך טרם עובדו. גם הנתונים שפורסמו כאן צפויים להיבדק שוב על ידי המשרד. בנוסף, בניגוד לנתוני התקצוב של בתי הספר היסודיים והעל־יסודיים, משרד החינוך לא יודע לפלח בדיוק כמה כסף הוא משקיע בכל גן ילדים, מכיוון שהוא מעביר את התקציבים לרשויות המקומיות, ולא באופן מדויק בהתאם לכל מוסד בנפרד.

העדפה לדתיים - אפליה לערבים

בחודשים האחרונים נחשפו ב–TheMarker נתוני התקצוב של משרד החינוך לבתי הספר התיכונים ב–2014 ובתי הספר היסודיים ב–2012. בכולם מסתמנת העדפה תקציבית ברורה לתלמידים דתיים, בהם גם להתנחלויות, ואפליה תקציבית כלפי תלמידים ערבים.

עיבוד הנתונים שהתפרסמו אתמול מגלה כי התקציב הממוצע של תלמיד גן בהתנחלויות הסתכם ב–10,000 שקל, בעוד שהתקציב הממוצע של תלמידים ביישובים ערביים, דרוזיים ובדואיים הסתכם ב–9,600 שקל (הבדיקה לא כללה יישובים מעורבים). תלמידים ביישובים חרדיים זכו לתקציב ממוצע של כ–9,700 שקל.

מנתוני משרד החינוך עולה כי בצמרת היישובים, לפי דירוג התקציב לתלמידי הגן, אחרי חריש שמובילה את הדירוג, קיבלו תלמידי גני הילדים ההתנחלות מגילות ים המלח תקציב של 20.2 אלף שקל בשנה, תלמידי ההתנחלות קרית ארבע קיבלו תקציב של 13.5 אלף שקל בשנה ותלמידי חברון ואריאל תוקצבו בכ–12 אלף שקל בשנה.

בקרני שומרון ובמעלה אפרים התקציב לכל תלמיד בגן הסתכם בכ–11.2 אלף שקל ובשומרון ב–9,1010 שקל. בכמה התנחלויות התקציבים היו נמוכים יותר, למשל באלפי מנשה (כ–6,200 שקל) ובאלקנה (כ–6,200 שקל).

יישובים נוספים שזכו לתקציבים נדיבים יחסית אלה שבפריפריה, כולל קיבוצים. בעמק המעיינות, הערבה התיכונה ומעלה יוסף זכה כל תלמיד גן לתקציב של יותר מ–18 אלף שקל. בקרית שמונה, בשלומי, באור עקיבא ובירכא התקציב הסתכם ביותר מ–12 אלף שקל לתלמיד בגן. בבית שאן, בשדרות, בעפולה ובדימונה הסתכם התקציב ביותר מ–11 אלף שקל.

למרות זאת, קיימים פערים גדולים בין התקצוב בגני הילדים בין היישובים. למשל, פער של כ–5,000 שקל בתקציב שקיבל תלמיד גן בנתיבות לבין התקציב שקיבלו תלמידים בשדות נגב, בבקעת הירדן ובגליל העליון. עם זאת, לא כל יישובי הפריפריה זכו לתקציבים גבוהים. תלמידי גן בראש פינה, למשל, קיבלו כ–6,000 שקל ב–2012.

כמה יישובים ערביים, כמו ירכא (12.5 אלף שקל לתלמיד), מופיעים בראש הטבלה, אך בממוצע התקציב לתלמידים ערביים ובדואיים היה נמוך יותר. ברהט קיבל כל תלמיד גן כ–9,345 שקל, בכפר קאסם כ–8,800 שקל ובטירה כ–7,500 שקל.

תלמידי הגנים ביישובים הגדולים והמבוססים במרכז קיבלו תקציבים נמוכים יותר באופן יחסי. בפתח תקוה, בכפר סבא ובחדרה קיבל כל תלמיד גן תקציב של כ–7,500 שקל ממשרד החינוך. בבנימינה כ–6,900 שקל. ברעננה, בכפר סבא, בנתניה ובהרצליה התקציבים הסתכמו בכ–7,600–7,800 שקל לתלמיד. בראשון לציון וחולון זכו תלמידי הגנים בכ–8,000 שקל בשנה, ובקרית אונו וחיפה בכ–8,100–8,200 שקל בשנה. בירושלים קיבל כל תלמיד גן כ–8,634 שקל ממשרד החינוך, ובבאר שבע, באשקלון ובאשדוד כ–8,300 שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker