‏‏מנכ"ל הביטוח הלאומי: "פעם אחת שרה"מ יכהן כשר הרווחה ולא רק כשר הביטחון"

פרופ' שלמה מור יוסף מותח ביקורת חריפה על מדיניות הממשלה בנוגע למיגור העוני ■ "בשוודיה ובנורווגיה אין ועדה למלחמה בעוני כי הם מונעים את העוני באמצעות ביטחון סוציאלי", אמר ■ עדינה בר שלום: "המדינה רוצה שהחרדים יהיו חוטבי עצים ושואבי מים"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל

"פעם אחת שראשי הממשלה יהיו גם שר הרווחה ולא רק שר הביטחון" - כך אמר הבוקר (ב') מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, פרופ' שלמה מור יוסף. מור יוסף, שדיבר בכנס עמותות המזון שהתקיים במרכז פרס לשלום ביפו, הוסיף: "תקציב הביטוח הלאומי הוא 70 מיליארד שקל, כאשר תקציב הרווחה הוא שבעה מיליארד שקל בלבד.

"יש לי הרבה תלונות על התקציב הזה אבל צריך לדעת על מה מדברים. את סדרי העדיפויות קובעת הממשלה. השוליים רחבים ואפשר לעשות שם הרבה דברים, לא חסרים נושאים שאפשר לקחת אליהם לתוך המערכת שאני קורא לה ביטחון סוציאלי".

בכנס נחשפו גם ממצאי דו"ח העוני האלטרנטיבי לשנת 2014 של ארגון לתת. הנתונים מצביעים על החרפה במצב העוני בישראל בשנה האחרונה. את הכנס פתח הנשיא לשעבר, שמעון פרס, שהתייחס לממצאי הדו"ח, לסוגיית אי הביטחון התזונתי ואחריות המדינה לטיפול בעוני.

פרופ' שלמה מור יוסףצילום: אמיל סלמן

"בשוודיה ובנורווגיה אין ועדה למלחמה בעוני כי הם מונעים את העוני באמצעות ביטחון סוציאלי", אמר מור יוסף. "אם הגענו לטיפול בעניים נכשלנו בטיפול בביטחון הסוציאלי. לא מנענו את העוני ועכשיו יש לטפל בו". לדבריו, "אפשר למצוא מאיפה להביא את התקציב, כשראש הממשלה רואה מה שקורה מסביב הוא רק דואג לא לעשות טעויות. הוא מנהל סיכונים. שפעם אחת ראשי הממשלה יהיו גם שר הרווחה ולא רק שר הביטחון.

כלת פרס ישראל, הרבנית עדינה בר שלום, שהקימה את המכללה החרדית הראשונה, השתתפה אף היא בדיון. "כולנו צריכים לבקש מהמדינה את הביטחון הכלכלי ואת הביטחון המדיני", אמרה. "המדינה מפנה את כל החרדים להכשרה מקצועית כדי שיהיו חוטבי העצים ושואבי המים. נותנים להם את מעט ההכשרה הדרושה בכדי לעבוד בעבודות של שכר מינימום".

יו"ר ארגון לתת, ז'יל דרמון, הוסיף: "כולנו כאן כדי לחפש אחר הפתרון. בעיה של סדר עדיפויות בין התקציב הביטחוני לחברתי. הפוליטיקאים מכרו לנו במשך שנים שאי אפשר לעשות אחרת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker