עשרות מיליוני שקלים לחיזוק היהדות בבתי הספר - ללא מכרז

התוכניות מופעלות על ידי עמותה, ומיועדות לבתי ספר חילוניים בעלי שיעור גבוה של עולים חדשים ולכאלה שבהם שיעור הזכאות לבגרות נמוך יחסית ■ משרד החינוך: "העמותה מעמידה סכום זהה, התוכניות על פי חוק חובת המכרזים"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

משרד החינוך יקצה 4.5 מיליון שקל נוספים בשנת הלימודים 2014–2015 לשתי תוכניות לימודים חיצונית; רוח יהודית, להעמקת ערכי היהדות של תלמידים בחטיבות הביניים והתיכונים שאינם בזרם הממלכתי־דתי, ותוכנית 
כחול־לבן לחיזוק "הזהות היהודית" בבתי ספר בעלי אוכלוסייה גדולה של עולים.

התוכניות לא מפותחות ולא מבוצעות בבתי הספר על ידי משרד החינוך והמורים, אלא על ידי עמותת אורות ערכים תורה ומסורת. ההתקשרות עם העמותה תבוצע החל מנובמבר 2014 ועד לסיום שנת הלימודים באוגוסט 2015 - ללא מכרז. לטענת המשרד, הוא פירסם מידע על ההתקשרות באינטרנט ולא התקבלו השגות לגביה. העלות הכוללת של ההתקשרות עם העמותה לטובת מימון תוכניות הלימוד מסתכמת השנה ב–9.1 מיליון שקל - שמחציתם מגיעה מתקציב משרד החינוך והיתר ממקורותיה של העמותה, שככל הנראה נובעים מתרומות.

המשרד החל להתקשר עם העמותה בסוף 2010, והעביר עשרות מיליוני שקלים לטובת תוכניות הלימוד שהיא מבצעת לחיזוק ערכי היהדות והמסורת היהודית בעשרות בתי ספר בישראל. בכל שנה המשרד מחדש את ההתקשרות עם העמותה בפטור ממכרז, שניתן באישור אגף החשב הכללי במשרד האוצר. ההתקשרות בוצעה לפי חוק חובת המכרזים ואושרה ע"י ועדת המכרזים.

עמותת אורות ערכים תורה ומסורת פועלת בחסות משרד החינוך ובתקציב ציבורי ב–52 בתי ספר ממלכתיים, ומלמדת כ–20 אלף תלמידים בכיתות ז'–י"ב. במסגרת תוכנית הלימודים כל כיתה בבתי הספר לומדת שעת העשרה שבועית עם מדריכים מטעם העמותה, ללא מעורבות של צוות בית הספר.

סגן שר החינוך אבי וורצמןצילום: תומר אפלבאום

ב–2014 היקף ההתקשרות היה 4 מיליון שקל; ב–2013 היקף ההתקשרות הסתכם בכ–5 מיליון שקל וב–2012 ב–6.1 מיליון שקל.

תוכנית הלימודים רוח יהודית פועלת מאז 2011. לדברי משרד החינוך מדובר "בתוכנית העשרה בתחום הזהות היהודית, שמטרתה חיזוק והעמקת החינוך היהודי והציוני". התוכנית פועלת בעיקר בפריפריה, ומיועדת לבתי ספר שבהם שיעור הזכאות לבגרות נמוך יחסית, ומסתכם בפחות מ–65%. פרויקט כחול־לבן הוא מיזם משותף עם המשרד לקליטת עלייה, שמטרתו "העצמת הזהות היהודית והציונית בקרב תלמידים עולים".

על פי תוכנית העבודה של משרד החינוך ל–2014, תחת הכותרת "טיפוח זהות וערכי מורשת ייחודיים בתוך מרחב חיים משותף", מוצג יעד להרחבת לימודי היהדות ופעילויות שקשורות לתכנים יהודיים בבתי הספר הממלכתיים. המשרד יגדיל ב–33% את מספר התלמידים שמשתתפים בתוכנית מסע ישראלי לחיזוק הזהות היהודית, שמבוצעת על ידי עמותת מבראשית. אבי וורצמן, מנהלה בעבר של העמותה, הוא כיום סגן שר החינוך. המשרד מתכנן גם להגדיל את מספר בתי הספר הממלכתיים שבהם ניתנים שיעורי תגבור ביהדות מ–35 ל–75, ולהקים 47 מסגרות לפעילויות "התחדשות יהודית פלורליסטית".

תחום היהדות במערכת החינוך מונע בעיקר על ידי עמותות וגופים חיצוניים. עמותת מבראשית תוקצבה ב–2013–2014 ב–23 מיליון שקל מתקציב משרד החינוך. המשרד גם מפעיל באמצעות קבלני משנה תוכניות למניעת התבוללות בחו"ל, בתי ספר במדינות בריה"מ לשעבר ואת התוכנית להנחלת התנ"ך למבוגרים בישראל ובחו"ל.

ממשרד החינוך נמסר כי "ההתקשרות בוצעה לפי חוק חובת המכרזים ואושרה ע"י ועדת המכרזים לאחר שבוצעו כל ההליכים הנדרשים לפי כל דין. מדובר בהתקשרות במיזם משותף עם העמותה אשר מעמידה את אותו סכום. יובהר כי מדובר בהמשך התקשרות משנה קודמת, בהתאם לאופציה להארכה שהוגדרה בהסכם ושפורסמה במודעה שהמשרד פרסם בשעתו, על פי תקנות חובת המכרזים. יצוין גם כי למודעה לא התקבלו השגות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker