חשיפת TheMarker

התיכון הטוב בישראל - ביישוב הדרוזי בית ג'אן

ביה"ס הדרוזי זכה לשיעור של 100% זכאות לבגרות לא רק ב-2013 אלא גם בשנת הלימודים הקודמת, שהסתיימה ב-2014 ■ מנהל ביה"ס: "הכל התחיל מזה שהגדרנו חזון - להיות בית הספר המוביל בישראל"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

התיכון בכפר הדרוזי בית ג'אן, אחד הישובים העניים בישראל, דורג במקום השני בדירוג שיעור הזכאות לבגרות בקרב תלמידי י"ב שגרו בו בשנת הלימודים תשע"ג. לפי נתוני משרד החינוך, כ-91.2% מתלמידי י"ב הגרים ביישוב היו זכאים לתעודת בגרות ב-2013. מדובר בשיעור דומה במיוחד להישגים של התלמידים הגרים בכוכב יאיר (93.4%) שדורגו במקום הראשון, וגבוה יותר מהישגי התלמידים ביישובים המבוססים בישראל כמו רעננה (84.9%), גבעתיים (82.1%), רמת השרון (79.2%) והרצליה (91.2%). הפרסום הנוכחי מתרחש כשנה לאחר חשיפת TheMarker בנושא.

שיעור הזכאות הגבוה בישוב התקבל בזכות תיכון מקיף בית ג'אן, שתלמידיו הציגו הישגים גבוהים יותר מהממוצע ביישוב, שכולל תלמידים שלומדים בישובים אחרים.

בית הספר המקיף בבית ג'אןצילום: גיל אליהו

בכתבה שפורסמה לפני כשנה נכתב כי התיכון צפוי להגיע לשיעור של 100% זכאות לבגרות - הגבוה ביותר בארץ. כלומר, כל תלמיד בבית הספר יקבל תעודת בגרות. הנתון הזה היה מוכר עד אז רק בקרב תלמידי סביון.

כעת מתברר שהתחזיות התגשמו, אך שבית הספר זכה לשיעור של 100% זכאות לבגרות לא רק ב-2013 אלא גם בשנת הלימודים הקודמת, שהסתיימה ב-2014 – כך לדברי מנהל התיכון עלי סלאלחה.

בית הספר עקף ישובים מבוססים בשרון ובמרכז, וגם בתי ספר פרטיים הממיינים תלמידים, מבלי לנקוט בשיטות כמו הנשרת תלמידים ומיונם. בנוסף, צוות המורים שלו אף החזיר למערכת החינוך תלמידים שנשרו ממנה ועברו לבתי ספר מקצועיים - ללא תעודת בגרות מלאה. ההישגים של בית הספר מנפצים את ההנחה הרווחת בקרב בכירי מערכת החינוך שלא כל התלמידים יכולים לסיים את התיכון עם בגרות מלאה ולכן יש לדאוג לאפיקים חלופיים עבורם כמו תיכונים מקצועיים.

מנהל בית הספר עלי סלאלחהצילום: גיל אליהו

ב-1999 שיעור הזכאות של בוגרי בית הספר הסתכם ב-13% בלבד והיה מהנמוכים בישראל, והחל לעלות באופן הדרגתי מדי שנה. כדי לעמוד במשימה, שולבה בבית הספר הפעילות של עמותת יכולות מיסודה של קרן רש"י, הפועלת בשיתוף אגף שירותי הרווחה של משרד החינוך.

“כן, בית הספר הגיע לשיעור זכאות של 100% ב-2013% לעומת 91.4% ב-2012, אבל גם ב-2014 שחזרנו את ההישג”, אמר סלאלחה היום ל-TheMarker. “לכל 183 התלמידים בבית הספר יש תעודת בגרות ולא סתם תעודה אלא תעודת בגרות איכותית”.

לדבריו ההישגים בבית הספר התקבלו כתוצאה משיתוף עבודה בין משרד החינוך, המועצה המקומית, צוות המורים בבית הספר, הורי התלמידים ועמותת יכולות. "הכל התחיל מזה שהגדרנו חזון. אנחנו רוצים להיות בית הספר הטוב והמוביל בישראל", אמר סלאלחה. “עבדנו באופן פשוט – קבענו שצוות המורים צריך להיות מגובש ולטפל בתלמידים, והם אכן עשו עבודת קודש. אבל להצלחה יש גורם נוסף והוא ההורים, שהפכו להיות חלק בלתי נפרד מבית הספר".

סלאלחה הרחיב על הגורמים להצלחה: "אנחנו מטפלים בקצוות של התלמידים. אנחנו מכינים את התלמידים החזקים לאוניברסיטה ולמקצועות יוקרתיים אבל ההצלחה הגדולה הגיעה בזכות הטיפול בתלמידים החלשים. אלו תלמידים שהיו גיבנת על גב בית הספר, אבל בזכות התוכנית של עמותת יכולות, קיבלנו שיטות הוראה חדשות שהובילו המורים בבית הספר, וסיוע בשעות לימוד ותרגול לתלמידים. העמותה שינתה את שיטת העבודה עם התלמידים החלשים ביותר. בנוסף, לסיוע של אגף שירותי רווחה לתלמידים חלשים הפועל במשרד החינוך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker