בגלל טעות של משרד החינוך: 1,100 תלמידים חירשים לא יכולים ללמוד

כ–1,100 תלמידים לקויי שמיעה החלו את הלימודים ללא אמצעים להשתלבות בכיתות ■ לפי הערכות, עלות הנגשת הכיתות היא 
כ–22 מיליון שקל ■ משרד החינוך: "הכיתות יונגשו במהלך השנה"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

משרד החינוך לא נערך - וכ–1,100 תלמידים חירשים ולקויי שמיעה החלו את שנת הלימודים ללא אפשרות להשתלב בכיתות. המשרד לא פעל לספק לתלמידים לקויי השמיעה אמצעים טכנולוגיים, ולא ביצע עבודות אקוסטיות שנדרשות בכיתות לימוד בהן לומדים תלמידים לקויי שמיעה.

ממשרד החינוך נמסר כי כיתות הלימוד יונגשו לחירשים וכבדי שמיעה במהלך השנה. זאת, אף שהכיתות היו אמורות להיות מונגשות במהלך הקיץ. בשלב זה, עד להנגשת הכיתות, התלמידים נותרים מתוסכלים שכן אינם יכולים להשתתף בשיעורים. על פי הערכות, עלות ההנגשה לכל התלמידים לקויי השמיעה מסתכמת בכ–22 מיליון שקל. תקציב משרד החינוך מסתכם השנה בכ–50 מיליארד שקל.

רק בשבוע שעבר פורסם 
ב–TheMarker כי המשרד לא סיפק ערכות טכנולוגיות ואמצעי עזר, שיאפשרו את שילובם של מאות תלמידים עיוורים ולקויי ראייה בבתי הספר.

משרד החינוך והרשויות המקומיות נושאים באחריות להתאים את כיתות הלימוד שבהן לומדים לקויי שמיעה, כשהאחריות על תקצוב ההנגשה מוטלת על המשרד. ההורים הגישו את הבקשות להנגשות הכיתות כבר באפריל ובמאי 2013 - אך ללא הועיל.

כיתה המשלבת חירשים בחינוך רגיל. "המצב בלי ההנגשה דומה לילד שזרוק על הרצפה בלי כיסא גלגלים" צילום: אוריאל סיני

רק חמש כיתות 
מתוך 1,000 הונגשו

בתה של ב', שסובלת מלקות שמיעה בינונית־חמורה, עלתה בשבוע שעבר לכיתה א' והוכרה כזכאית ללמוד בכיתה אקוסטית. בבית הספר הבטיחו לב' שהכיתה תונגש בקיץ. "לתומי האמנתי שהכיתה תהיה מוכנה", היא מספרת. "אבל שבועיים לפני פתיחת השנה המנהל התקשר אלי, ואמר שהכיתה לא מוכנה, שמבחינת משרד החינוך יש בעיית תקציב ושפשוט נגמר הכסף. 'עכשיו תתמודדו'".

"לא הסכמתי לקבל את זה. פניתי לעירייה ולאחר מכן לאגף פיתוח ובינוי במשרד החינוך. באגף הסבירו לי שבעצם אין מה לעשות, והבנתי שמדובר בבעיה עצומה - מבין 1,000 בקשות להנגשת הכיתות המשרד הנגיש רק חמש. לא ברור לי איך זה קרה. ידוע למשרד מראש כמה תלמידים לקויי שמיעה יש. במשרד אמרו שהם לא היו מוכנים כי היה גידול משמעותי בפניות, אבל הילדים נרשמים לבתי הספר כבר בינואר. היתה להם חצי שנה לברר מאיפה אפשר להשיג את התקציב הנדרש. אני לא מבינה למה נזכרו ברגע האחרון".

ב' גילתה שגם מחנכת הכיתה לא הוכשרה לקלוט את בתה. "כל הזמן מעבירים אותה לשבת מאחורה ואני מגיעה ודואגת שיושיבו אותה מקדימה. היא התרגשה מאוד לעלות לכיתה א' ורצתה ללמוד כמו כולם, ופשוט מקשים עליה".

שר החינוך, שי פירוןצילום: מוטי מילרוד

ש', אם לילד חירש שעלה לכיתה ב' במרכז, הגישה כבר במאי את הטפסים הדרושים בבית הספר, לאחר שנמצא שבנה זכאי להשתלב בכיתה אקוסטית. הובטח לה שהכיתה שלו תונגש, אך למרות זאת, בית הספר לא התאים את הכיתה לצרכיו. "לפני תחילת הלימודים נמסר לי שהכיתה תונגש, אבל כשהתחילה השנה גיליתי שלא עשו בה שום דבר. התקשרתי למשרד החינוך, ונמסר לי שהעירייה בכלל לא הגישה את הבקשה. הבנתי שגם משרד החינוך לא בירר, ושאין מישהו במשרד שאמור לדאוג בכלל לצרכים של בני. כולם דואגים לכיסוי תחת. זו הרגשה נוראית של בדידות איומה וחוסר אונים מול האטימות הזאת. אני חוזרת הביתה ובוכה".

"משרד החינוך גוזר על תלמידים עם לקויות להישאר במצב של חסד ורחמים, ופוגע בהתפתחות שלהם מבחינה חינוכית ורגשית, והכל תוך גלגול עיניים ואחריות", אומרת רויטל לן־כהן, מקואליציית הורים לילדים מיוחדים. "היעדר נגישות אקוסטית לא מצטלם, אבל המצב דומה לילד שזרוק על הרצפה בלי כיסא גלגלים. המצב מקומם במיוחד מאחר שמשרד החינוך הקדים את מועד הוועדות כדי להספיק להנגיש את הכיתות, ולכן ההורים הגישו את הבקשות והמסמכים כבר באפריל 2013. משרד החינוך חייב ליטול אחריות על כך שהכיתות לא הנוגשו בזמן, ועליו לסגור את הפערים החינוכיים והרגשיים של התלמידים".

ממשרד החינוך נמסר כי "בשנת הלימודים הנוכחית (תשע"ה) יונגשו בכל רחבי המדינה כ–1,000 כיתות אקוסטיות לטובת תלמידים עם לקויות שמיעה. ההנגשה יוצאת לדרך לאחר שמשרדי האוצר והחינוך הקצו את התקציב הנדרש לכך. המשרד יוציא את ההרשאה לביצוע אל הרשויות המקומיות בשבועות הקרובים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker