החינוך מוביל את הקיצוץ: יאבד 690 מיליון שקל

הדיונים הקיצוצים במשרד החינוך החלו כבר לפני כמה שבועות, עוד לפני שנודע על הקיצוץ הרובחי בעקבות מבצע צוק איתן. במשרד סירבו למסור אילו סעיפים יקוצצו, אך ייתכן שהדבר יגולגל לפתיחת השנה הבאה. הקיצוצים צפויים לפגוע בעיקר בפריפריה ובאוכלוסיות מוחלשות

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

תקציב משרד החינוך יקוצץ השנה ב–517 מיליון שקל נוספים - הקיצוץ הגדול ביותר מבין משרדי הממשלה בעקבות מבצע צוק איתן, ואחד הגדולים שידע המשרד בעשור האחרון. בנוסף, תקציב מערכת ההשכלה הגבוהה יקוצץ ב-175.5 מיליון שקל, כך שתקציב החינוך וההשכלה הגבוהה יקוצץ בכ–690 מיליון שקל. מדובר בסכום הקיצוץ הגבוה ביותר מבין משרדי הממשלה.

מ–2013 קיצצה הממשלה מיליארדי שקלים בתקציב מערכת החינוך. הקיצוץ הנוכחי הוא מבסיס תקציב המשרד ולכן ישוכפל גם בשנים הבאות. הקיצוץ מצטרף לקיצוצים בהיקף של כ–1.8 מיליארד שקל ב–2013–2014. כחלק מאותם קיצוצים, רק השנה קוצץ תקציב המשרד בכ–1 מיליארד שקל בהתאם לתוכנית הגזירות והקיצוצים שהוביל משרד האוצר ב-2013 מבסיס התקציב ומהתוספות שהיה אמור לקבל, ולכן ייגרעו מיליארדי שקלים מתקציב המשרד גם בשנים הבאות. בנוסף, חלק מהקיצוצים שנקבעו ב–2013 היו מתוכניות עתידיות שאושרו בממשלה בעקבות המלצת ועדת טרכטנברג, וכללו תוספות של מיליארדי שקלים לתקציב משרד החינוך לטובת התלמידים - שבוטלו.

צילום: אבישג שאר-ישוב

מסתמן כי הקיצוץ הנוכחי יפגע עוד יותר בתלמידים ובהורים - בייחוד באלה שבפריפריה וביישובים המוחלשים. במשרד החינוך עדיין לא הוחלט כיצד לקצץ, אך כבר נערכו ישיבות מקדימות שהחלו לפני כמה שבועות. בכל מקרה, במשרד סירבו בימים האחרונים למסור אילו סעיפים יקוצצו בתקציב. ייתכן שהמשרד יחליט לקצץ מעודפי התקציב הקבועים שנוצרים אצלו ועוברים לפתיחת השנה הבאה, ובכך לגלגל את הקיצוץ בתקציב לתוכניות שייצאו לפועל ב–2015 - אז הפגיעה בתקציב באותה השנה תהיה אפילו גבוהה יותר משום שבכל מקרה המשרד מתכונן לקיצוץ משמעותי נוסף ב–2015.

אף שעל פי החלטת הממשלה הקיצוץ נועד לממן את הוצאות המלחמה בעזה, במשרד החינוך בחנו לבצע חלק מהקיצוצים בתקציב עוד לפני תחילת המבצע. כעת, במשרד מקווים להסביר את הקיצוצים גם בצורך לממן את מבצע צוק איתן. אחרת המשרד היה מתקשה להסביר קיצוץ נוסף שיפגע בתוכניות חינוכיות, בסיוע לתלמידים חלשים, סיוע להורים, בסטודנטים ובמערכת ההשכלה הגבוהה. ב–2013 הבטיחו שר האוצר, יאיר לפיד, ושר החינוך, שי פירון, לפתוח ב"עשור של חינוך", ולאחר מכן פצחו בשורה של קיצוצים כואבים שביטלו תוכניות משמעותיות לטובת ההורים והתלמידים וחלק נכבד מהמלצות ועדת טרכטנברג.

מאז שהחלה הלחימה, קיוו גורמים במשרד החינוך כי הוא יוחרג הפעם מהקיצוצים התקציביים או שהם יהיו קטנים יותר, לאור המצב הקשה שבו המשרד שרוי ואי יכולתו כבר כיום למלא את תפקידו ולפעול לטובת שיפור החינוך אצל התלמידים - למרות תקציבו הענק. מכיוון שרוב תקציב 2014 נוצל כבר לשנת הלימודים הקודמת ולפתיחת שנת הלימודים הנוכחית, מסתמן כי המשרד יקצץ מתוכניות שונות שהוא מוביל לשיפור החינוך בפריפריה, שעות העשרה, הדרכת מורים, או בבניית כיתות לימוד נוספות - כפי שביצע בשנים קודמות.

פיטורי מורים אינם על הפרק

במידה שהמשרד יחליט לפעול כפי שפעל ב–2013, וכך מסתמן שיעשה, גם השנה הקיצוץ לא צפוי לפגוע בשעות הוראה, בתנאי השכר של המורים או בפיטורי מורים או בתקציב המטה של המשרד - אלא בעיקר בתלמידים. בכל מקרה, בשנים האחרונות הוקפאו כל התקנים במטה משרד החינוך. במשרד החינוך לא יפגעו בשעות הוראה - הליך שיביא לפיטורי מורים, מכיוון שלפי ההסדרים בינו לבין ארגוני המורים ניתן לפטרם רק במאי. במקרה שיידרש לבצע קיצוצים נוספים, המשרד עשוי לבחון קיצוצים בתוכנית הקייטנות שהוביל בחופש הגדול האחרון, שיבואו לידי ביטוי בפריסה אטית יותר של המשך התוכנית או בהעלאת דמי ההשתתפות של ההורים בה.

גורמים במשרד הביעו חשש מכך שהמשרד יבחן את ביטול מסקנות ועדת טרכטנברג לחלוטין על ידי ביטול חינוך חינם בגילי 3–4 וגביית תשלומי הורים בגני הילדים מגיל 3. מכיוון שהרישום לגני הילדים בשנת הלימודים הבאה כבר הסתיים, במידה שהמשרד יחליט לפעול כך, תשלומי ההורים ייגבו בשנת הלימודים הבאה. בנוסף, המשרד עשוי לבקש מארגון המורים להאריך שוב את פריסת הרפרמה עוז לתמורה.

במשרד בוחנים קיצוץ משמעותי אחד שככל הנראה ייצא לפועל - בתקציבים שנותרו בתוכנית לסבסוד צהרונים אחרי הקיצוץ ב–2013. בעקבות הקיצוץ, התוכנית מופעלת בחינם רק ביישובים המוחלשים ביותר בישראל - באשכולות 1–3. במשרד החלו לבחון לפני יותר מחודשיים את האפשרות לבטל סבסוד מלא של צהרונים ולדרוש מההורים תשלום עבור ההשתלמות, לצד צמצום מועדי הפעלת הצהרונים או דחיית הפעלתם לאוקטובר. מדובר בקיצוץ שאם ייצא לפועל, יפגע רק בשכבות החלשות ביותר, וימנע את השתלבותן בעבודה.

גם הקיצוץ בתקציבי ההשכלה הגבוהה לא יושת על תנאי העבודה של המרצים, אלא על הסטודנטים ועל תוכניות לשיפור המחקר. ייתכן שהקיצוץ יביא לדחיית תוכניות לשילוב סטודנטים ערבים וחרדים במערכת ההשכלה הגבוהה.

במערכת ההשכלה הגבוהה תומכים בשנים האחרונות בהגדלת שכר הלימודים של הסטודנטים, כדי שייאפשר גידול בתקציב המערכת. עם זאת, שכר הלימוד לא יגדל בעקבות הקיצוצים מכיוון שהוא כבר נקבע לשנת הלימודים הנוכחית ללא עלייה. ייתכן כי לקראת שנת הלימודים הבאה יחודשו הדיונים על העלאתו.

שי פירוןצילום: מוטי מילרוד

בעקבות הקיצוצים שבוצעו בתקציב 2013–2014 במשרד, בוטלה בניית כיתות לימוד חדשות, קוצצה התוכנית להקטנת כיתות הלימוד בשעות לימודי מתמטיקה ועברית, בוטלה התוכנית להקטנת תשלומי ההורים והופסקה כמעט לחלוטין התוכנית לאספקת צהרונים להורי התלמידים בבתי הספר היסודיים ובגנים לאחר שעות הלימודים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker