המורים יקבלו תוספות שכר תמורת הסכמתם ל"למידה משמעותית"

הסכמת המדינה לתוספות השכר הביאה להסרת ההתנגדות הנחרצת של ארגון המורים העל־יסודיים לתוכנית הדגל של 
שר החינוך, שתיושם כבר השנה בבתיה"ס התיכונים ■ מבחני בגרות לא יבוטלו, אך 30% מהציון הסופי ברוב המקצועות יותנה במטלה שאינה מבחן

ליאור דטל

המורים בבתי הספר התיכונים יתמכו בתוכנית ללמידה משמעותית שהציג שר החינוך, שי פירון, ובתמורה לכך יתוגמלו בתוספת שכר של עד אלפי שקלים בשנה - כך נקבע בהסכם חדש שנחתם בין משרדי החינוך והאוצר לבין ארגון המורים העל־יסודיים, המייצג את מורי התיכונים וחלק מהמורים בחטיבות הביניים.

לפי תוכנית למידה משמעותית, המיועדת בשלב זה לתלמידי התיכונים בלבד, 30% מהציון הסופי של מרבית המקצועות בתעודת הבגרות ייקבעו על פי הערכה חלופית שאינה מבחן בגרות או מגן, כפי שנקבע כיום - למשל, עבודת חקר או מטלות ביצוע.

בהסכם, שנחתם אתמול לאחר משא ומתן שהתנהל בחודשים האחרונים, הסיר ארגון המורים את כל התנגדויותיו לתוכנית הלמידה המשמעותית, תוכנית הדגל של השר פירון. בדיוני המשא ומתן הסכים פירון לכל הדרישות שהציג ארגון המורים לאי־ביטול מבחני בגרות - ובפרט המבנים בספרות, בהיסטוריה ובאזרחות - וכן הסכים לתגמל את המורים על השתתפותם בתוכנית.

שר החינוך שי פירוןצילום: אלכס קולומויסקי

משרד האוצר הסכים לאשר תוספות שכר למורים עבור בדיקת עבודות בתוכנית ללמידה משמעותית, על הכנת תלמידים למבחנים פנימיים בבתי הספר - ולא רק למבחני בגרות, ובתמורה לליווי תלמידים המגישים עבודות חקר כתחליף לבחינות הבגרות. עוד הוסכם להגדיל את שכר המנהלים בבתי הספר התיכונים. ממשרד החינוך לא נמסרו נתונים לגבי גובה התוספת בתקציב לפיכך.

פחות מועדים,
 פחות שאלונים

התוכנית ללמידה משמעותית תוטמע במערכת החינוך כבר בשנת הלימודים הקרובה. במסגרת התוכנית יבוטלו בחינות הבגרות שנערכו עד כה בכיתה י', והן יתקיימו רק בכיתות י"א־י"ב. במקום כוונתו של פירון לבטל מבחני בגרות במרבית המקצועות, רק יצומצמו מספר המועדים שבהם ניתן לגשת לבחינות ומספר השאלונים בכל מקצוע, בהתאם לדרישה שהציב ארגון המורים. התוכנית תצא לדרך במספר שלבים. הפעימה הבאה, שבה ייתכן שכן יבוטלו חלק ממבחני הבגרות, תצא לפועל בשנת הלימודים תשע"ז (2016).

לפי התוכנית, על כל תלמיד תחול חובה ללמוד את אחד ממקצועות המדעים כתנאי בסיסי לזכאות לתעודת בגרות, לצד לימודי השכלה כללית כמו מקצוע במדעי החברה, מדעי הרוח, אמנויות או שפות. תנאי נוסף לקבלת תעודה הוא התנדבות בקהילה במשך שלוש שנים.

רן ארזצילום: תומר נויברג

190 שקל לשעה בבדיקת עבודות

לא כל המורים בבתי ספר התיכון ייהנו מתוספות השכר, אלא רק אלה שישתתפו בליווי תלמידים ובדיקת העבודות. עם זאת, הוסכם כי בכל מקרה, תנאי השכר של המורים לא ייפגעו מיישום התוכנית, וגמולי השעות ותוספת השכר שהיו נהוגים עד כה יישמרו.

המורים ייהנו מתוספת שכר והפחתת שעות עבודה שבועיות גם אם יכינו תלמידים למבחנים פנימיים, ולא רק לבחינות בגרות. כמו כן, מורים יתוגמלו ב–190 שקל לשעה עבור בדיקת עבודות, ויקבלו תוספת לשכרם אם ילוו תלמידים שיכתבו עבודת חקר או שיעשו פרויקטים במקום בחינות בגרות.

משרד החינוך יקבע קריטריונים למורים שיוכלו ללוות את התלמידים שיכתבו את העבודה בשנת הלימודים, והשכר ישתנה בהתאם להשכלתם והכשרתם לתפקיד.

השכר יהיה כ–2,500 שקל עבור ליווי תלמיד בעבודת חקר שנתית, שדורשת כמה מפגשים עם התלמיד והכוונה. המורים יוכלו ללוות גם תלמידים מכיתות אחרות בבתי הספר או מבתי ספר אחרים.

סעיף נוסף בהסכם הוא הגדלה בשכרם של מנהלי התיכונים. כיום, לאחר 13 שנות ותק בניהול זכאים המנהלים לגמול ניהול, שמסתכם בתוספת של 85% מגובה שכרם לפני כניסתם לתפקיד הניהולי. הגמול ניתן רק על משרה מלאה, אך מנהלים רבים עובדים אפילו בהיקף משרה של 150%.

כעת, תוספת השכר תחושב גם על משרות של 150%. הדבר עשוי להגדיל את שכר המנהלים במאות עד אלפי שקלים בשנה.

טורפדה הבטחת הבחירות של פירון

ארגון המורים הצליח לטרפד לעת עתה את יוזמתו של פירון לבטל את מרבית בחינות הבגרות, יוזמה שהיתה נדבך משמעותי בתוכנית שהוביל השר ואחת מהבטחות הבחירות המרכזיות של מפלגתו, יש עתיד. כוונתו זו של פירון היתה שנויה במחלוקת בקרב שרים ומומחים באקדמיה.

ארגון המורים הציג עמדה חד־משמעית נגד ביטול הבחינות, בטענה שהדבר יפגע באיכות הלימודים ובשכר המורים, המתוגמלים על בחינות הבגרות. בארגון גם חששו מפיטורי מורים. למרות ההתנגדות, תמך הארגון בצמצום מספר השאלונים ובמספר מועדי הבחינות - צעד שיקל על המורים.

"שר החינוך רצה לבטל את הבחינות החיצוניות בספרות, בהיסטוריה ובאזרחות", אמר יו"ר ארגון המורים, רן ארז. "ראינו בכך פגיעה בשורשים ובתרבות של עמנו, וזה היה יכול לפגוע בביטחון התעסוקתי והכלכלי של המורים. כעת הסכנה של הפגיעה במורים הוסרה".

כיום מורים בבתי הספר העל־יסודיים מתוגמלים בשכר ובשעות עבודה על הכנת תלמידים למבחני בגרות. מורה שמגיש תלמידים למבחן מקבל תוספת של עד 2% משכרו עבור כל כיתה, וגם בגמול שעות - כל כיתה שהוא מגיש לבחן בגרות מאפשרת לו לעבוד פחות שעות כדי להגיע לשכר של משרה מלאה. למשל, מורה שמכין כיתה למבחן בגרות בספרות ברמה של חמש יחידות לימוד, מקבל תוספת שכר של 2% ומספר שעות העבודה השבועיות שלו פוחת ב–3.5 שעות – תוך שמירה על משרה מלאה. לפי ההסכם החדש, המורים יתוגמלו באופן דומה גם אם יכינו תלמידים לבחינה פנימית בבית הספר.

במכתב שהעביר ארז למורים ביוני הוא דיווח כי פירון "מגלה רצון טוב ויש לברך אותו על כך", אך משרד האוצר התנגד לדרישות הארגון. ככל הנראה, האוצר הסכים לבסוף לדרישות.

עם חתימת ההסכם אתמול, אמר פירון: "זהו יום חג ובשורה לתלמידים ולמורים. המודל החדש יעצב תלמיד בוגר ערכי התורם לקהילה, לחברה ולמדינה; בוגר המצויד בכלים מעשיים, שיסייעו לו להתמודד עם האתגרים הגדולים של המאה ה–21'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker