ליאור דטל

במכתב שהופץ לסטודנטים ולחברי הסגל באוניברסיטת תל אביב דורש מהם המוסד להיזהר מהתבטאויות "פוגעניות וקיצוניות" ברשתות החברתיות ומזהיר אותם כי ייענשו אם יפרסמו התבטאויות כאלה.

"אוניברסיטת תל אביב מחבקת ומחזקת את כל כוחות הביטחון הפועלים להשיב את השקט והביטחון לישראל, ובהם את תלמידיה ועובדיה שגויסו למילואים”, נכתב לסטודנטים, למרצים ולעובדי האוניברסיטה. "האוניברסיטה, מוקיעה ומגנה בכל תוקף התבטאויות פוגעניות וקיצוניות שמופצות בימים אלה ברשתות החברתיות שמקומן לא יכירן בשיח הציבורי. האוניברסיטה תפעל על פי תקנוני המשמעת החלים על סטודנטים ועובדים בכל מקרה של הפרה". באוניברסיטה הסבירו כי מטרת המכתב היא למנוע רק התבטאויות 'שנאה חמורות' מהשמאל ומהימין הקיצוניים.

"כמה סטודנטים שאני מכיר אמרו שמדובר בסתימת פיות, אבל לא נראה לי שזה המצב", אומר סטודנט באוניברסיטה. "נראה שהאוניברסיטה רוצה לצאת ידי חובה, והם רומזים בעיקר לשמאלנים שכאן, שיזהרו. הם רוצים להימנע מנזק תדמיתי".

באוניברסיטת תל אביב נאספו ציוד, מזון ומצרכים עבור החיילים, וסטודנטים יצאו לפעילות התנדבותית במקלטים בישובי הדרום, ואגודת הסטודנטים קיימה ימי כיף לתושבי הדרום בקמפוס האוניברסיטה. האוניברסיטה אף התחייבה להשתתף - באמצעות תרומות של ידידי האוניברסיטה - בשכר הלימוד לשנת הלימודים הבאה של סטודנטים שגויסו למילואים.

אוניברסיטת תל אביבצילום: דודו בכר

גם אוניברסיטאות אחרות הביעו תמיכה בחיילי צה"ל ובתושבי הדרום. אגודות הסטודנטים והאוניברסיטאות יזמו ביקורי מתנדבים והפעלות לתושבי הדרום, והעבירו משלוחי מזון וציוד לחיילים. הנהלת האוניברסיטה העברית ואגודת הסטודנטים של האוניברסיטה קיימו בשבוע שעבר מבצע איסוף ציוד ומזון לחיילי צה"ל בו נאספו 200 ארגזים עם מוצרי יסוד, והעוברו במשאיות לגבול עזה.

בקריה האקדמית קרית אונו הוקם גם כן חמ"ל הסברה המתופעל על ידי הסטודנטים במכללה והועברו ארגזים עם ציוד ומזון לחיילים. מחר יגיעו לגבול עזה סטודנטים לפיזיותרפיה מהקריה האקדמית לבסיס חיל הים באשקלון ויציעו עיסויים לחיילים.

סגנית יו"ר המועצה להשכלה גבוהה, פרופ' חגית מסר ירון, פירסמה באתר המועצה מכתב תמיכה במוסדות להשכלה גבוהה, בייחוד באלה שבדרום. "המועצה מודעת לכך שמרבית המוסדות להשכלה גבוהה בדרום מנועים מלקיים לימודים או בחינות, והיא בטוחה שהמוסדות יפעילו שיקול דעת והתחשבות מרבית בסטודנטים", כתבה.

באוניברסיטת בר־אילן התקיים בתחילת השבוע מפגש תפילה שבו השתתפו סטודנטים רבים, ביוזמת רב הקמפוס ואגודת הסטודנטים. גם מבר־אילן, כמו משאר האוניברסיטאות, יצאו משלחות של מתנדבים לסייע לתושבי הדרום ולחיילים. באוניברסיטת חיפה החלו להאיר בלילות את המגדל המרכזי בקמפוס בצורת דגל ישראל.

במרכז הבינתחומי בהרצליה פתחה אגודת הסטודנטים 'חמ"ל הסברה' שמאויש על ידי סטודנטים ומתנדבים שמעלים לרשת חומרי הסברה, מגיבים לידיעות על המבצע באתרי חדשות בינלאומיים ובתגובות ברשתות החברתיות. הסטודנטים והמתנדבים גם מדווחים לפייסבוק על עמודים שתוקפים את ישראל. נשיא המרכז הבינתחומי, פרופ' אוריאל רייכמן, כתב לסטודנטים ולבוגרים: "המאבק על התודה הבינלאומית והלגיטימציה הישראלית מנוהל מהקמפוס על ידי 560 מתנדבים במשמרות מסביב לשעון".

גם במכללה למינהל הוקם חמ"ל הסברה, ביוזמת סטודנטים במכללה ובשיתוף מרכז היזמות ואגודת הסטודנטים. החמ"ל של המכללה נמצא בקשר עם משרד החוץ כדי לייצר קו הסברה אחיד. סטודנטים במכללה נוסעים שלוש פעמים בשבוע לשדרות והדרום ועורכים פעילות התנדבותית וחלוקת מזון בקרב תושבי הדרום וחיילים פצועים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker