אלפים הפגינו ברחבי הארץ נגד הצפיפות בכיתות

הורים לילדים בבתי ספר יסודיים ברחבי הארץ שיבשו הבוקר את הלימודים ■ הסיבה: החלטת משרד החינוך לסגור כיתות "לא תקניות" שנפתחו במימון הרשויות המקומיות ■ ראש עיריית כפר סבא: "אסור להפסיק את הלחץ"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הורים שיבשו הבוקר (ו') את הלימודים במאות בתי ספר ברחבי הארץ ואלפים הפגינו יחד עם ילדיהם בכמה מוקדים, זאת במחאה על הצפיפות הקשה בכיתות הלימוד בישראל. מובילי המחאה מאיימים להשבית את הלימודים ב-1 בספטמבר, יום פתיחת שנת הלימודים, ודורשים לצמצם את הצפיפות בכיתות הלימוד כבר בשנה הקרובה - מ-40 תלמידים, כפי שמקובל היום, ל-32 תלמידים בכתה.

הלימודים בבתי ספר רבים החלו בשעה 9:00, באיחור של שעה, בשל שיבושי ההורים. במקביל הורים וילדים הפגינו בחולון, שם נאספו כ-600 מפגינים בשני מוקדי מחאה. בכפר סבא הפגינו כ-400 הורים וילדיהם, בגדרה כ-350 בני אדם ובמודיעין ובירושלים התקיימו הפגנות גדולות גם כן. הורים רבים נאספו גם בראש העין, לוד, פרדס חנה, גבעת ברנר, נס ציונה ורחובות. שיבושים נוספים התקיימו בבית הספר ירושלמי בשכונת בבלי, הרצליה, אלפי מנשה ובמועצה אזורית שער הנגב.

"השטח מדבר בעד עצמו. ניתן לראות את מצוקת ההורים מתוך התגובות שלהם בשטח", אמרה הבוקר דנה שקד, ממובילות המאבק בחולון. "הורים רבים לא שלחו את הילדים שלהם לבתי הספר ויצאו להפגין ברחבי הארץ. המחאה הזאת היא כאב של ההורים כאן שמגדלים את הילדים שלהם ורוצים בשביל ילדיהם את הכי טוב ומרגישים שהם לא מקבלים אותו". שקד הוסיפה: "למשרד החינוך אין ברירה אלא להבין את זה ולעשות ככל יכולתו על מנת להביא את הילדים ללמוד ברווחה חינוכית".

אחד הגורמים למחאה, בחלק מהרשויות המקומיות, היה החלטת משרד החינוך לסגור כיתות לא תקניות בבתי הספר בארץ, הוראה שתגביר את הצפיפות בכיתות לעד 40 תלמידים בכיתה. שר החינוך שי פירון לפני כמה ימים הודיע כי ביטל את ההוראה, כך שתיושם רק על כיתות א' שייפתחו בעתיד. עם זאת, בבתי הספר עדיין מתכננים לסגור את כיתות הלימוד משום שלא קיבלו הוראה רשמית ממשרד החינוך.

הורים וילדים מפגינים בחולון נגד הצפיפות בכיתות
הורים וילדים מפגינים בחולון נגד הצפיפות בכיתותצילום: תומר אפלבאום

בנוסף, על פי בדיקת TheMarker, משרד החינוך לא תיקצב ב-2013 וב-2014 את התוכנית הלאומית להפחתת מספר התלמידים בכיתות ל-32, שאושרה בממשלה ב-2008 בבתי הספר היסודיים, וקיצץ 90% מתקציב התוכנית לצמצום התלמידים בכיתות בבתי הספר התיכונים.

המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב "40 - זה לא מתאים", "לא עוד סרדין בכיתה", “אמא לא שומעים אותי", "הורים דורשים תנאים סבירים", "הצילו - גם אני סרדין" ו"אל תפרידו אותי מהחברים שלי".

"מדהים לראות את שיעור שיתוף הפעולה של ההורים", אמרה אודליה גוטל, ממובילות המחאה. "בבית הספר שלנו באלפי מנשה לא הגיעו יותר מ-70% מהתלמידים ללימודים בשעה הראשונה. אני קוראת למשרד החינוך להקשיב לקולות שעולים מהשטח. אנחנו 'ועד העובדים' של הילדים שלנו ולא ננוח ולא נשקוט עד שהם יקבלו את התנאים הטובים ביותר".

בכפר סבא נאספו המפגינים ליד בית הספר רמז, אחד מבתי הספר הגדולים באזור השרון. להפגנה הגיע גם ראש העירייה יהודה בן חמו שנשא דברים. בעקבות הוראת משרד החינוך תיסגר כיתת לימודים אחת מכל שכבה בבית הספר. התלמידים בכיתה יופרדו ויצורפו לכיתות אחרות. הנחיית שר החינוך לבטל את ההוראה עדיין לא התקבלה בעיר.

"המאבק שלכם צודק", אמר בן חמו להורים. "פנינו לשר החינוך כדי שיפעל לצמצם את מספר התלמידים בכיתות. אני מקווה שבימים הקרובים יבואו הפתרונות. רואים שהשר עושה מאמצים גדולים ואני מקווה שהמאבק יישא תוצאות. בקיץ הזה אסור להפסיק את הלחץ".

הילה סנדובל, אם לשלושה, הוסיפה: "לפני שנתיים סגרו כיתות בבית הספר, ואז לא יצאנו להפגין ועכשיו אנחנו רואים את התוצאות ההרסניות. הבן שלי לומד בעקבות ההחלטה בכיתה של 39-38 תלמידים, המורה לא מצליחה להשתלט על התלמידים ויש בעיות אלימות ומשמעת. כבר היום בכיתות של 32 תלמידים המורה לא מצליחה ללמד אז מה יקרה בכיתות של 40 תלמידים? זה אסון".

מירב בן אלישע, אם לשני ילדים הלומדים בבית הספר, אמרה: "המצב בלתי נסבל מבחינתנו. כהורים מעורבים בשכונה מעורבת אנחנו לא מוכנים לקבל את זה. זו התעוררות של התושבים מהאדישות שאפיינה אותם".

רויטל לן כהן, חברת מועצת העיר מטעם סיעת מרצ, התייחסה אף היא לצפיפות בכיתות. "זה שיעור אזרחות מדהים שמראה שאפשר ללמד בדרכים שונות ולא רק לשים 40 ילדים בכיתה", אמרה. "יש משהו מאוד לא הגיוני בדברים שאומר השר פירון, שמצד אחד מדבר על הצורך בתקציב דיפרנציאלי שיסייע לרשויות חלשות ומצד שני לא מאפשר לרשויות חזקות לתת יותר משאבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker