משרד החינוך מפריט את החופש הגדול ומגייס עובדי קבלן חדשים

המשרד פירסם מכרז לבחירת גוף שיסיע לרשויות המקומיות בארגון תוכנית הקייטנות המסובסדות שעליה הכריזו השרים
פירון, לפיד וכהן ■ במצע הבחירות של יש עתיד הבטיחה המפלגה דווקא לצמצם את העסקת הקבלנים במערכת החינוך

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים17
ליאור דטל

משרד החינוך מוציא למיקור חוץ את התוכנית להפעלת קייטנות מסובסדות בבתי הספר בחופש הגדול. בפברואר פירסם המשרד מכרז לבחירת גוף חיצוני – חברה או מוסד ללא כוונת רווח – שיארגן, ילווה ויבצע בקרה כוללת על הפעלת התוכנית שמכונה "בתי הספר של החופש הגדול".

ניתן להגיש הצעות למכרז עד 3 באפריל – פחות משלושה חודשים לפני סיום שנת הלימודים ופתיחת התוכנית. על פי המכרז, האחריות לארגון ותפעול התוכנית מוטלת בעיקר על בתי הספר, הרשויות המקומיות והגוף שייבחר במכרז. המשרד דורש מהזכיין ומכל רשות מקומית להציג בעצמה תוכנית, בסיוע הזכיין, להפעלת הקייטנה ולהעסיק בעצמה את העובדים שיפעילו את הקייטנות. מהמכרז עולה כי לכל רשות ובית ספר יהיה חופש פעולה מסוים ביצירת התכנים והפעילויות בקייטנה.

בנובמבר הציג שר החינוך, שי פירון - בשיתוף שר האוצר, יאיר לפיד, ושר הרווחה, מאיר כהן, את התוכנית, שמשותפת וממומנת גם על ידי הקרן לידידות – האוספת תרומות של נוצרים מחו"ל בעיקר לתחומי הרווחה והחינוך בישראל. פירון אמר במסיבת העיתונאים: "בסופו של דבר יש לנו אחריות לכל ילד בישראל, בכל שעות היממה, בכל מקום בארץ, בכל שלב וגיל". בפועל, האחריות על תפעול התוכנית תהיה של הקבלן שייבחר במכרז, שיחזיק גם בנתוני ההורים והתלמידים שישתתפו בה.

השרים מאיר כהן, שי פירון ויאיר לפיד מציגים את תוכנית הקייטנות, בנובמבר 2013צילום: עופר וקנין

על פי התוכנית, שנחשפה ב–TheMarker במאי, כבר בחופש הגדול הקרוב יתקיימו עבור התלמידים בכיתות א'־ב' בכל הארץ קייטנות מסובסדות על ידי המדינה בבתי הספר עד לשעות הצהריים, במשך שלושה שבועות – עד 21 ביולי. במצע יש עתיד הבטיחו פירון ולפיד לצמצם את העסקת עובדי הקבלן במערכת החינוך.

כל רשות נדרשה להכין תוכנית פעילות לקייטנות בבתי הספר ולאחר מכן לגייס את כוח האדם לצורך הפעלת התוכנית. הרשויות אמורות גם לארגן הסעות לחלק מהתלמידים ולהתקשר עם גוף שיספק את הארוחות עבורם. הרישום לקייטנות יסתיים ב–15 ביוני.

הקבלן שייבחר במכרז יהיה אחראי, בין היתר, לבצע בקרה במוסדות החינוך לכל אורך התוכנית, שתכלול גם ביקורי פתע בבתי הספר ושיחות טלפון להורים. הקבלן גם אמור לסייע לרשויות להתכונן למכרז, לאסוף ולעבד נתונים של התלמידים המצטרפים לתוכנית בכל רשות, לסייע לגייס את העובדים בתוכנית ולפקח על הבטיחות בכל מוסד ועל הזנת התלמידים. הקבלן גם ילווה את הרשויות באיסוף הנתונים, בבניית תוכניות לכל בית ספר, ובחתימה על חוזי העסקה עם ספקי תוכניות הלימוד והעובדים שיגויסו להפעלת הקייטנות בכל רשות. על פי המכרז, לצורך כך על הקבלן לגייס עובדים שיועסקו בצוותי הבקרה והמינהלה.

הקייטנות יפעלו עד השעה 13:00 ולא תינתן בהן ארוחת צהריים, אלא רק ארוחה קלה. לאחר מכן הורים יוכלו לרשום את ילדיהם לצהרון בתוספת תשלום לרשות המקומית. במשרד החינוך מעריכים שבשנת הלימודים הקרובה ישתתפו בתוכנית כ–252 אלף תלמידים מכ–1,700 בתי ספר ו–672 אלף תלמידים - כ–70% מהתלמידים בגנים ובבתי הספר היסודיים – עם פרישתה המלאה. עם זאת, מדובר בהערכות בלבד מאחר וההשתתפות בתוכנית תלויה באישור ההורים.

אין תקציב להרחבה

על פי משדד החינוך השנה, תקציב התוכנית יסתכם ב–215 מיליון שקל - כש–40 מיליון שקל ימומנו על ידי הקרן לידידות ו–15 מיליון שקל נוספים על ידי מפעל הפיס. במסיבת העיתונאים אמר לפיד כי הרשויות המקומיות ישתתפו במימון של 40 מיליון שקל נוספים לצורך שימוש בתשתיות.

התוכנית אמורה להתקיים בבתי ספר ציבוריים בלבד - ולא בבתי הספר הפרטיים - בכל שנת לימודים החל ב–1 ביולי ועד 21 ביולי בתוך המוסד החינוכי – בגנים ועד לכיתה ה'. בשנה הקרובה היא תיושם בכל כיתות א'־ב' ובקרב 30 אלף תלמידים נוספים בכיתות ג'-ה' בישובים מוחלשים במימון הקרן לידידות. בשנת הלימודים הבאה הקייטנות יורחבו גם לכיתות א'־ד' ובשנה השלישית לפעילותה היא צפויה לפעול בהיקף מלא בגנים ועד לכיתה ה'. למרות זאת, עדיין לא נקבע תקציב רב־שנתי להרחבת התוכנית והצעד גם לא אושר בממשלה לכן אין עדיין ודאות שהיא תורחב או תמשיך להתקיים בשנים הקרובות.

ההשתתפות לתלמידים בתוכנית תהיה בחינם בישובים המדוגרים באשכולות החברתיים־כלכליים בדירוג 1–4. בישובים האלה נכללים הישובים החרדים והערבים לצד ירושלים, בני ברק וחלק גדול מישובי הפריפריה כמו שדרות, דימונה, טבריה, בית שאן ואופקים. הורים בישובי מעמד הביניים ישלמו 300 שקל לכל ילד. בישובים האלה נכללים חיפה, רמת גן, ראשון לציון, פתח תקוה, רחובות, אשדוד, חולון, בת ים, אשקלון ובאר שבע. ההורים בישובים המבוססים ביותר (אשכולות 8–10) ישלמו 450 שקל לכל ילד. מדובר בישובים תל אביב, גבעתיים, הרצליה, רעננה, כפר סבא, כפר ורדים, תל מונד, הוד השרון, סביון ועומר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker