ילדים של עובדי ניקיון מסין מצליחים במתמטיקה יותר מילדי רופאים בישראל

ארגון ה-OECD מצא קשר הדוק בין המקצוע שבו עובדים ההורים להישגי ילדיהם בבית הספר ■ ילדים להורים שעובדים במקצועות חופשיים משיגים, בדרך כלל, ציונים טובים יותר ■ ומה הסיבה להישגים הנמוכים של תלמידי ישראל? איך לא, אי שיוויון בחינוך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

למקצוע שבו אתם עובדים השפעה עמוקה על הישגי ילדיכם בבית הספר - וגם על עתידם. מחקר חדש של ארגון ה-OECD, שעורך את מבחני פיז"ה הבינלאומיים, מצא קשר הדוק בין המקצוע שבו עובדים ההורים לבין הישגי ילדיהם במבחנים.

ברוב המדינות החברות בארגון, ילדים שהוריהם עובדים במקצועות שמסווגים כמקצועות חופשיים, כמו הוראה או רפואה, השיגו תוצאות טובות יותר במבחני מתמטיקה מאשר תלמידים להורים בעלי מקצועות אחרים, ובמיוחד כאלה שמצריכים כישורים בסיסיים בלבד, כמו פינוי אשפה ועבודות ניקיון. הארגון מצא פערים דומים גם במבחני הקריאה, אם כי הם נמוכים יותר.

בישראל היה הציון הממוצע של תלמידים שהוריהם עובדים במקצועות חופשיים 512 (בסולם של 200-800) – אחד הציונים הנמוכים מבין המדינות החברות ב-OECD, ובדומה לציון הממוצע של ילדים להורים במקצועות חופשיים בטורקיה, ארה"ב (515) ורוסיה (513). הציון הממוצע במתמטיקה של ילדים להורים אשר עובדים במקצועות חופשיים בשנחאי, לשם השוואה, הסתכם ב-656.

עם זאת, המחקר מצביע על כך שבמדינות מסוימות גם התוצאות של ילדים להורים שעובדים במקצועות שדורשים כישורים בסיסיים בלבד, גבוהים באופן יחסי לתלמידים במדינות אחרות. כך למשל, ב-OECD מדגישים כי ילדיהם של עובדי ניקיון בסין ובסינגפור הצליחו במבחני מתמטיקה יותר מאשר ילדיהם של רופאים ועורכי דין בארה"ב ובבריטניה – שתי מדינות שבהן המשכורות של בעלי מקצועות חופשיים הן מהגבוהות בעולם.

צילום: רויטרס

בארגון מציינים כי העובדה שתלמידים במדינות מסוימות מצליחים, ללא קשר לעיסוק של הוריהם, יותר מאשר ילדים של בעלי מקצועות חופשיים במדינות אחרות, מעידה כי ניתן לספק הזדמנויות חינוך זהות לכל הילדים, ללא קשר לרקע שממנו הם באים, במקרה זה, תעסוקת הוריהם.

המצב דומה גם לגבי ישראל. ממוצע הציונים במתמטיקה במבחן הפיז"ה של תלמידי שנחאי שהוריהם הם מפני אשפה היה 592.6, גבוה יותר מהממוצע הכללי במבחן של כלל תלמידי ישראל היהודים – 489.

הציון של ילדי עובדי הניקיון בשנחאי גבוה ב-100 נקודות בממוצע מהציון של ילדי המנהלים בישראל, שהציון שלהם במבחן היה 492, וגם של תלמידים שהוריהם הם בעלי מקצועות חופשיים (512), ושל ילדים למנהלים בכירים (513), ואף יותר גבוה מילדיהם של מהנדסים ומדענים (530) או רופאים (521).

תלמידים ישראלים, שאחד מהוריהם מורה, הצליחו להשיג ציון ממוצע של 495, הציון של ילדי עובדי הניקיון בישראל היה 424 וציונם הממוצע של ילדים של פועלי זבל בישראל היה 437.

הישגי התלמידים בישראל - מהנמוכים בקרב המדינות המפותחות

ישראל מכונה אומת הסטארט-אפ (Start-up Nation). ואכן, לתלמידים הישראלים ששני הוריהם, או אחד מהם, עובדים בתחומי ההיי-טק, היו ציונים גבוהים יחסית במתמטיקה, והממוצע שלהם הסתכם ב-576 נקודות. לעומת זאת, הממוצע של תלמידים ישראלים שהוריהם עובדי בניין הסתכם ב-413 נקודות. הפער בין קבוצות התלמידים האלה עומד על 163 נקודות והוא אחד הגבוהים במדינות המפותחות.

הציון של ילדי ההיי-טק הישראלים נמוך יותר משל חלק ממדינות ה-OECD, ושל תלמידים בכל מדינות אסיה, פולין, בלגיה וגרמניה. לעומת תלמידי ישראל, תלמידים משנחאי, שהוריהם עובדים בהיי-טק, הגיעו לממוצע ציונים שהוא מהגבוהים בעולם – 718 נקודות – גבוה ב-142 נקודות מילדי עובדי היי-טק הישראלים.

גם התלמידים לעובדי היי-טק בסינגפור, הונג קונג ודרום קוראה הגיעו לציונים גבוהים במיוחד והממוצע שלהם היה גבוה מ-600.

הישגי התלמידים הישראלים במבחני הפיז"ה האחרונים, שנערכו ב-2012 ופורסמו בדצמבר, האחרון היו מהנמוכים בקרב המדינות המפותחות. במבחן במתמטיקה דורגה ישראל במקום ה-40. בבדיקה שערך TheMarker עלה כי הפערים בהישגי התלמידים החזקים והחלשים בישראל היו מהגבוהים בעולם והגבוהים ביותר במערב. רק בטייוואן הפערים בהישגי התלמידים היו גבוהים יותר מאשר בישראל.

על פי נתוני ה-OECD, למעלה משליש מהתלמידים הישראלים (33.5%) חסרי מיומנות מתמטית שנחוצה להשתלבות בתעסוקה ובחברה המודרנית. על פי הבדיקה, הציון הממוצע של 5% מהתלמידים הגרועים ביותר בשנחאי היה גבוה מהציון של יותר משליש מתלמידי ישראל.

ה-OECD טוען כי אי שוויון גבוה בין הישגי התלמידים הוא אחד הגורמים לממוצע הציונים הנמוך במבחנים הבינלאומיים. כך למשל, הארגון מציין את פינלנד ויפן – שתי מדינות שדורגו במקומות הגבוהים ביותר במבחני הפיז"ה, וטוען כי הישגי התלמידים הגבוהים במבחנים נובעים מכך שמדינות אלו מצליחות להבטיח לתלמידים חינוך איכותי ללא קשר לרקע ממנו הגיעו ולמקצוע של הוריהם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker