חרף ההצהרות של לפיד: לא יקוצץ 
תקציב רשת החינוך של ש"ס

המדינה סיכמה עם רשת מעיין החינוך התורני על הסדרת תקצובה כגוף עצמאי ■ במשרד החינוך מתגאים: הצלחנו לשכנע את ש"ס להסכים בראשונה לפיקוח ■ עם זאת, בניגוד לפרסומים, אין תוספת של לימודי ליבה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים91

רשת החינוך הפרטית של מפלגת ש"ס, מעיין החינוך התורני, חתמה על הסכם הבנות מול משרד החינוך שמסדיר את המשך תקצובה מהמדינה באופן מלא וכן את הפיכתה לרשת עצמאית בתוך מערכת החינוך הציבורית. במשרד מתגאים כי בראשונה הצליחו לשכנע את ש"ס להסכים לפיקוח על הרשת.

הרשת, ששמה הוסב לאחרונה לבני יוסף, התחייבה בהסכם לבצע צעדי התייעלות ולאפשר למשרדי החינוך והאוצר לפקח על פעילותה - כמצופה מגוף המתוקצב על ידי המדינה. בתמורה לכך, תקציבה של הרשת לא יקוצץ, והוסר האיום בהחלפתה ברשת ציבורית ממלכתית. ממשרד החינוך נמסר כי הנושא ייבחן שוב בעתיד, עם התקדמות הקמת רשת החינוך הממלכתית החדשה. ב–2013 הסתכם תקציב הרשת ב–527 מיליון שקל - גבוה ב–171 מיליון שקל מתקציבה המקורי ב–2012.

בניגוד לפרסומים בשבוע שעבר, ההסכם בין ש"ס למשרד החינוך והאוצר לא כולל התחייבות של הרשת ללימודי ליבה וכלל לא מתייחס להיקף לימודי הליבה ברשת, אלא להחלת פיקוח מטעם משרד החינוך על בתי הספר השייכים לרשת ועל לימודי מקצועות הליבה "תוך התאמתם לייחודיות של הרשת". ההסכם דורש מהרשת לפעול על פי כללי משרד החינוך, אך מקנה לה "אוטונומיה הן בתכני הלימוד והן בהיבטים הפדגוגיים במקצועות הקודש".

אריה דרעי, יו"ר ש"סצילום: אוליבייה פיטוסי

על פי נתונים שהעבירה בעבר ש"ס לכנסת, לימודי הליבה נלמדים ברוב מוסדות לבנות של הרשת ובמוסדות המעורבים, אך לא נלמדים באופן מלא בכ–20% מבתי הספר לבנים. כך, על פי הרשת, מתקיימים לימודי ליבה מלאים בכל המוסדות פרט לכ–5% מהם. כאמור, ההסכם לא מחייב את לימודי מקצועות הליבה בכל המוסדות או את הגדלת היקף מקצועות הליבה, אך יאפשר למשרד לפקח בעצמו על הלימודים ברשת.

בשלב זה משרד החינוך עדיין לא יכול לקיים פיקוח מלא על בתי הספר החרדיים בגלל מחסור במפקחים. כדי ליישם את ההסכם גייס באחרונה משרד החינוך חמישה פקחים שיערכו ביקורות בבתי הספר החרדים ויפקחו על תכני הלימוד והתנאים בבית הספר. לטענת בכירים במשרד, בקרוב יגויסו מפקחים נוספים.

תוכנית הליבה המלאה של בית הספר החרדיים כוללת כבר היום היקף שעות קטן יותר מאשר תוכנית הליבה לבתי הספר הממלכתיים. על פי ההסכם, תכני הלימוד וספרי הלימוד יותאמו לציבור החרדי. כמו כן, הרשת תמזג כיתות קטנות במיוחד שבהן לומדים פחות מ–10 תלמידים, ותגדיל או תמזג בתי ספר קטנים במיוחד שבהם לומדים פחות מ–100 תלמידים. עם זאת, בש"ס טוענים כי ההסכם מאפשר תקצוב ציבורי לכיתות קטנות במיוחד, בעלות 10 תלמידים ומעלה, וכי תוקם קרן תרומות שתאפשר לתקצב כיתות קטנות יותר. על פי תקני משרד החינוך, בבתי ספר ממלכתיים לומדים 40 תלמידים בכיתה.

בעבר דרש האוצר לכלול את תלמידי הרשת במבחנים הבינלאומיים, אך ההסכם לא מתייחס גם לכך. עם זאת, במשרד החינוך הסבירו כי קיימת הסכמה בעל פה להכללת תלמידי הרשת במבחנים הבינלאומיים בעתיד. כמו כן, על פי ההסכם הרשת תקבל תלמידים באופן שקוף ושוויוני ולא תפלה ביניהם, ומשרד החינוך יאשר ויתקצב הפרדת בנים ובנות בכיתות הלימוד החל מכיתה ג'.

הסכם סודי

במאי האחרון התייחס שר האוצר יאיר לפיד בעמוד הפייסבוק שלו להחלטתו שלא לקצץ לבסוף 25% מתקציבה של הרשת, ואמר כי הוחלט לדחות את הקיצוץ בחצי שנה. "דרעי עשה עלינו סיבוב ומכר לתקשורת שנכנענו לו", טען אז לפיד. "לא רק שזה שקר גלוי, הוא גם מנע את האפשרות שננסה אי פעם לשתף אתו פעולה". לפיד טען אז כי "ברגע שהתקנה תבוטל - ואל תטעו, היא תבוטל - כמובן שהתקציב של אל המעיין יירד".

מאז מאי מתנהלים בין הצדדים מגעים, כשמשרד האוצר מסביר את הדחייה בהחלטה על קיצוץ תקציב הרשת בטענה שיש להקים רשת חינוך חרדית ממלכתית שתהווה חלופה לרשת של ש"ס. בחודשיים האחרונים התנהל משא ומתן בין ש"ס לנציגי משרדי החינוך והאוצר, שבו היה מעורב גם אריה דרעי. המשא ומתן התנהל בסודיות, ומשרדי החינוך והאוצר סירבו להעביר את ההסכם לכל אמצעי התקשורת.

שי פירוןצילום: אמיל סלמן

למרות היותה רשת פרטית, הרשת של ש"ס זוכה לתקצוב מלא ממשרד החינוך - בעוד ששאר מוסדות החינוך הפרטיים זוכים לתקציב של עד 75%. לכן, תיכנן משרד האוצר לקצץ בתקציבה. ביוני פירסם החשב הכללי באוצר דו"ח חמור על התנהלות הרשת, ובו נמצאו ליקויים רבים, נפוטיזם, תשלומי שכר פיקטיביים וניוד שעות בין מוסדות ציבור בניגוד לנהלים.

הסכם ההבנות מתקן את הגורמים לליקויים שעלו במסמך הביקורת וקובע מתווה להתייעלות הרשת, סגירה ומיזוג של בתי ספר קטנים במיוחד ורישוי בתי הספר המתוקצבים. ההסכם גם נוטל את הסמכות להקצאת שעות ממנהלי הרשת ומעביר אותה אל משרד החינוך. בנוסף, הרשת הסכימה לאפשר ליועץ ארגוני לבחון את התנהלותה, להכין תוכנית עבודה מסודרת המבוססת על מדדים ולהסדיר את תקצובה על פי קריטריונים קבועים ושקופים.

על פי דיווח באתר כיכר השבת, דרעי התייחס להסכם ואמר: "לצערנו הרב לפני שנה התחילה מתקפה שכל המטרה שלה היא לסגור את הרשת. אני רוצה לומר לכם, אין ספק שזה משא ומתן ודנו על כמה דברים בנושאים הטכניים. יש לנו פחות חופש פעולה בנושא של הקצאת שעות ויש יותר שקיפות מבחינת הדיווחים עכשיו. אבל בתכנים של הלימודים, בהתערבות של משרד החינוך בלימודים, בשינוי סדרי הלימודים במערכת, ב"ה אפילו כמלוא נימה (אין מעט שבמעט, ל.ד). עמדנו על זה ונעמוד על זה עד הסוף. לא תהיה שום התערבות". לדבריו, "יצטרכו לעבוד בצורה יותר מסודרת ויותר שקופה. אין מה לעשות, בעל המאה הוא בעל הדעה. אבל לא בתכנים חלילה וחס ולא בהתערבות בלימודים ולא בשום דבר אחר".

ממשרד החינוך לא נמסרה תגובה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker