רן ארז: משרדי החינוך והאוצר בחנו את ביטול חטיבות הביניים

בלשכת שר החינוך מכחישים: "הטענה הזו מופרכת ומנותקת מהמציאות"

ליאור דטל
ליאור דטל

משרד החינוך בחן בחודשיים האחרונים תוכנית לביטול חטיבות הביניים ופיצול כיתות ז'-ט' בין בתי הספר היסודיים לתיכונים, אך בימים האחרונים הוחלט לגנוז את התוכנית בשל עלותה התקציבית הגבוהה וההתנגדות הצפויה של ארגוני המורים – כך טוען יו"ר ארגון המורים רן ארז באגרת ששלח למורים.

בלשכת שר החינוך הכחישו את הדברים ומסרו כי "הטענה הזו מופרכת ומנותקת מהמציאות". ועדת דברת, בה היה חבר שר החינוך, שי פירון, המליצה ב-2005 על ביטול חטיבות הביניים אך המלצה זו לא יושמה מעולם. מאז סוף שנות ה-60, אז הוחלט להקים את חטיבות הביניים נמנע משרד החינוך מלקבל החלטה בנושא.

יו"ר ארגון המורים, רן ארז, פירסם באיגרת ששלח למורי הארגון כי "שר החינוך הודיע לנו שבחודשים האחרונים מתקיימים דיונים בין משרד החינוך ומשרד האוצר על העברת כיתות ז'-ח' לבתי הספר היסודיים". ארז מסר כי הארגון מתנגד לתוכנית. לדבריו "מיותר לציין שחוץ מההשקעה התקציבית האדירה זו תהיה פגיעה במבנה השש שנתי (בתיכונים המלמדים בכיתות ז-יב,ל.ד) שלא לדבר על העברת אלפי מורים מהחינוך העל יסודי לחינוך היסודי. מורים אלו שהם עובדי משרד החינוך ויעברו לחינוך היסודי ייאלצו ללמד בכיתות א'-ח' במקום ז'-י"ב".

רן ארזצילום: תומר נויברג

לפי ארז, על פי התוכנית שנגנזה יתקיים רצף לימודי בין כיתות א לכיתה ח'. לאחר מכן, התלמידים יעברו לתיכון שהלימודים בו יחלו בכיתה ט'. החלטה כזאת תדרוש בינוי מאות ואף אלפי כיתות לימוד חדשות בבתי הספר היסודיים ובתיכונים והרחבת שטחי בתי ספר קיימים לצד שינוי בתנאי העבודה של המורים.

"זו פגיעה בתנאי העבודה של המורים, לא טוב ארגונית ולא טוב פדגוגית. זה צעד שהוא בלתי אפשרי", אמר ארז ל-TheMarker.

"העלתי את הנושא לדיון גם כדי להראות עד כמה השר יצירתי. פעם אחת הוא רוצה לבטל בגרויות, פעם אחרת את החופשים והפעם את חטיבות הביניים. הוא מאוד פורה וזה מה שתיארתי בפני המורים. אני מעריך מאוד את השר על כך שהוא לא נאחז בקרנות המזבח ולא מנסה לבצע את הרעיונות האלה לאחר שהגיע למסקנה שאין להם מקום", אמר ארז.

הנושא עלה על רקע הדיונים שבין משרד החינוך לארגון המורים, המייצג את המורים בבתי הספר התיכונים להסתדרות המורים, המייצגת את המורים בבתי הספר היסודיים לגבי תנאי העסקת המורים בחטיבות הביניים שכיום מפוצלים בין שתי רפורמות – אופק חדש שנחתמה עם הסתדרות המורים ועוז לתמורה שנחתמה עם ארגון המורים.

ביטול חטיבת הביניים הוא אחת מהמלצות ועדת דברת שבחנה את מערכת החינוך בישראל, ובה כיהן גם שר החינוך שי פירון. הוועדה מצאה שהמעברים בין המסגרות החינוכיות עלולים "להיות קשים לתלמידים ולפגוע ברצף החינוכי ואף לגרום לנשירת תלמידים מלימודים".

לפי המלצות הוועדה, יש לקיים רק מעבר אחד בין מוסדות הלימוד – בין בתי הספר היסודיים לתיכונים ולבטל את חטיבות הביניים כשלב נפרד. "בדרך זו תינתן לתלמידים אפשרות להכיר את בתי הספר ולצוות בית הספר יתאפשר להכיר כל תלמיד", נכתב בדו"ח הוועדה.

חטיבות הביניים הוקמו בתוקף החלטת הכנסת משנת 1968 לפיה יש להקים בתי ספר תיכונים שש שנתיים בכיתות ז'-י"ב, אך ניתנה לרשויות המקומיות אפשרות להקים חטיבות ביניים עצמאיות. למרות זאת, יישומה של הרפורמה נמשך בחלק מהרשויות המקומיות ארבעה עשורים וגם כיום היא אינה מיושמת במלואה. כיום קיימות חטיבות ביניים מסוגים שונים. בחלק מהרשויות המקומיות פועלות חטיבות עצמאיות בכיתות ז-ט', וברשויות אחרות תיכונים שש שנתיים או בתי ספר תיכונים ארבע שנתיים (ט'-י"ב). לפי דוח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת כיום מדיניות משרד החינוך מאפשרת לכל רשות מקומית להקים מוסדות חינוך יסודיים בכיתות א-ח, בהתאם לרפורמה שנשקלה במשרד החינוך, או תיכונים שש שנתיים.

למרות המלצות ועדת דברת, ב-2006 דן משרד החינוך בביטול חטיבות הביניים אך החליט שלא לעשות זאת מכיוון שלא מצא יתרון חינוכי בביטול חטיבות הביניים. ב-2009 משרד החינוך דן שוב בנושא. על פי מרכז המידע והמחקר של הכנסת בדיונים עלה כי חטיבת הביניים נתפסת "כעקב אכילס" של מערכת החינוך. בדיונים שנערכו אז נקבע כי למרות "שהניסיון הבינלאומי מוכיח כי סגירת חטיבות הביניים היא החלופה הטובה ביותר זה אינו צעד ר ביצוע בנוכח המצב התקציבי הקיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ