ההוצאה הלאומית הכוללת על חינוך גדלה ב-3.6% ב-2012

חלקה של הממשלה נותר ללא שינוי ■ החישוב כולל הוצאות של הממשלה, הרשויות המקומיות, הגופים הציבוריים וההורים ■ ההוצאה לחינוך היא 8% מהתמ"ג, בדומה לשיעור ב–2011

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

ההוצאה הלאומית על חינוך בישראל - הכוללת את הוצאות הממשלה, הרשויות המקומיות, גופים ציבוריים וההורים - הסתכמה ב–80 מיליארד שקל ב–2012. מדובר בעלייה של 3.6% לעומת ההוצאה הלאומית לחינוך ב–2011 - בהמשך לעלייה בשנים האחרונות. עם זאת, בבחינת ההוצאה הלאומית לחינוך ביחס לתמ"ג והוצאות הממשלה עולה כי אין שינוי משמעותי בסדר העדיפויות הממשלתי - כך לפי נתונים פורסמו על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

ההוצאה הלאומית לחינוך משקפת את ההוצאות על כל מוסדות החינוך - מהגנים ועד למערכת ההשכלה הגבוהה, כולל הוצאות בינוי, ואת כל ההוצאות של ההורים. לאור הקיצוצים בתוספות בתקציב החינוך ב–2013–2014, שיסתכמו בכ–1.6 מיליארד שקל - לא צפוי שינוי משמעותי בהוצאה הלאומית לחינוך בשנים הבאות. תקציב משרד החינוך ב–2013 הוא 42.4 מיליארד שקל - לעומת תקציבו בפועל ב–2012 שהסתכם ב–39.3 מיליארד שקל.

למרות זאת, בחינת חלקה של ההוצאה הלאומית לחינוך ביחס לתמ"ג מעלה כי לא חל גם השנה שינוי משמעותי בהוצאה, והיא אף נמוכה יותר מאשר בשנים קודמות. ההוצאה לחינוך מסתכמת ב–8.1% מהתמ"ג בדומה ל–2011, ולעומת 8% ב–2008–2010. ב–2003 היתה ההוצאה 8.8% מהתמ"ג. בסוף שנות ה–90 היא הסתכמה ב–9.1% מהתמ"ג.

לפי נתוני הלמ"ס מ–2009, ההורים בישראל אחראים לכ–22% מההוצאה הלאומית לחינוך - והיתר ממומן על ידי הממשלה, הרשויות המקומיות וגופים ציבוריים.

בסך הכל, 30% מההוצאה הלאומית מיועדת לחינוך בבתי הספר היסודיים, וכ–27% לחינוך בתיכונים. ההוצאה לגנים מסתכמת בכ–11% מהכלל, ההשכלה הגבוהה והחינוך על תיכוני מהווה כ–21.2% והישיבות כ–3%.

ההוצאה הלאומית לחינוך בישראל בהשוואה לתמ"ג נחשבת אחת הגבוהות בקרב מדינות ה–OECD אך לפי נתוני הארגון ההוצאה הציבורית לתלמיד בישראל היא מהנמוכות בקרב החברות בו. זאת, מאחר ששיעור האוכלוסייה בגיל בית ספר בישראל הוא גבוה במיוחד בהשוואה לעולם המערבי. רק מקסיקו, ברזיל, צ'ילה, הונגריה, סלובקיה, צ'כיה ופולין משקיעות פחות בכל תלמיד.

ישראל היא גם אחת המדינות הבודדות שבהן ההוצאה לחינוך לתלמיד ירדה בעשור האחרון, והארגון קבע כי המדינה לא התאימה את התקציב לגידול במספר התלמידים בישראל. בנוסף, בעוד שההוצאה הלאומית לחינוך ביחס לתמ"ג בישראל נמצאת במגמת ירידה בעשור האחרון, ובשנים האחרונות ללא שינוי ניכר - בקרב מדינות רבות ב–OECD היא נמצאת במגמת עלייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום