המודל האמריקאי או הכיתה הירוקה: איך ילמדו בבתי הספר אחרי החגים?

ראש הממשלה מציג בדיון בנוגע למתכונת פתיחת הלימודים אחרי החגים, מודל לבדיקות מהירות שכבר הוחל בכמה מדינות בארה"ב ■ שרת החינוך שאשא-ביטון צפויה לתמוך במודל ■ השאיפה היא לאפשר לכיתה להמשיך ללמוד, ולבודד רק תלמידים מאומתים

חגי עמית
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לימודים במודיעין. לאפשר שגרה רציפהצילום: גיל כהן מגן
חגי עמית
ליאור דטל

ראש הממשלה נפתלי בנט מקיים היום (רביעי) דיון מיוחד בנוגע למתכונת שבה תיפתח מערכת החינוך לאחר החגים. בדיון משתתפים שרת החינוך, יפעת שאשא-ביטון, לצד בכירים במערכת החינוך. בנט העלה בדיון אפשרות של פתיחה של המערכת על בסיס מודל שהוחל עד היום בכמה מדינות בארה"ב.  

בליבו של מודל זה ניצבת קבלת תוצאה שלילית לבדיקה מהירה שתיערך לתלמידים - כתנאי לנוכחותם בכיתה. לפי מודל זה, בדיקה שלילית כזו תאפשר לימודים גם במקרה של חשיפה לתלמיד שאובחן כמאומת לקורונה.

שאשא-ביטון צפויה לתמוך במודל זה. השרה מציגה את המודל שאליו היא שואפת כמודל הכיתה הירוקה – שבמסגרתו בכיתה בה ישנו תלמיד חולה, רק הוא יבודד, ושאר הכיתה תמשיך ללמוד כרגיל על בסיס בדיקות קורונה שייערכו לתלמידים במשך שבוע רצוף. במודל זה, בתחילת השבוע יעברו התלמידים בדיקות PCR ובסופו בדיקות מהירות.

מודל הכיתה הירוקה נמצא כיום בשלבי פיילוט ברשויות מקומיות בודדות. פיילוט זה היה אמור לכלול במקור 200 בתי ספר ולהימשך עד סוף אוקטובר. שאשא-ביטון רוצה לקצר את תקופת הפיילוט – ושואפת להרחיב אותו לכל הארץ.

בדיקת קורונה מהירהצילום: ניר קידר

במהלך הדיון אמר בנט כי "יש אצלנו נטייה לחשוב שכל החוכמה חונה פה. אני לא מאמין בזה. ביקשתי בדיקה השוואתית עם מערכות חינוך מתקדמות במערב -  בריטניה, גרמניה וארה"ב. הנטייה היא להימנע מבידודים כברירת מחדל, ולהחליף אותם במסה של בדיקות אנטיגן.

"הכי קל זה לסגור את כולם ולהטיל גזרות על הציבור. אני רוצה להיצמד לניהול סיכונים מחושב, לא להיסטריות. מי שרוצה כל הזמן לסגור ולהטיל הגבלות - גוזר עלינו לחיות את 2020 לנצח, או לפחות בעתיד הנראה לעין", המשיך בנט.

"אני מקווה שהגישה הכללית שיוצאת ממשרד ראש הממשלה הובנה - המטרה שלנו היא לטפל בתופעת הבידודים ההמוניים, תוך שאנחנו שומרים על בריאות הילדים וההורים. נעשה את זה כמובן בצורה מסודרת ומחושבת, נוודא שיש בדיקות ושהן נגישות, נריץ פיילוט תוך כדי הלימודים ונתקשר את הכללים להורים.

"בלי הורים שיעבדו - אין משק מתפקד. ילדים בלי בית ספר מידרדרים בכל הפרמטרים. אנחנו צריכים לאפשר למידה רציפה, אחרת אנחנו מגדלים פה דור של זומבים", הוסיף בנט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker