משנת הלימודים הבאה: לימודי מקצועות היי-טק – כבר בגילי הגן

על מנת לתת מענה למחסור החמור בכוח אדם בענף, משרד החינוך יחל כבר בשנת הלימודים הבאה בהנגשה של מקצועות מעולם ההיי-טק - כמו מדעי המחשב, פיזיקה, ומתמטיקה - לתלמידי גנים, יסודי וחטיבות ביניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידים בבית ספר (למצולמים אין קשר לכתבה). יפן, בריטניה וסינגפור מקיימות לימודים בנושא כבר בגיל הגןצילום: אמיל סלמן

בשנת הלימודים הבאה יחל משרד החינוך, בשיתוף משרד המדע, בתוכנית להנגשת מקצועות היי-טק - כמו מדעי המחשב, פיזיקה, ומתמטיקה – כבר בשלבי גני הילדים, כחלק מתוכניות הלימודים השוטפות בגנים, בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים. זאת, במטרה לתת מענה למחסור החמור בכוח אדם בענף ההיי-טק, ועקב הרצון לחשוף את הילדים מגיל צעיר למקצועות בתחום.

מטרות נוספות של התוכנית הן עמידה ביעד הממשלתי להגדלת העובדים בענף ההיי-טק ל-15% מכלל המועסקים בישראל, והכנה של התלמידים לשוק התעסוקה של המאה ה-21. 

בנוסף, אחד מהיעדים השאפתניים של התוכנית היא להזניק את הישגי ישראל במבחנים הבינלאומיים במתמטיקה ובמדעים מהעשירייה הרביעית היום לאחת מ-15 המובילות בתחומים אלה. 

עלות התוכנית מוערכת ב-150 מיליון שקל בשנה הראשונה ליישומה, שתהיה שנת הלימודים הבאה, אז תפעל היא כפיילוט ב-100 חטיבות ביניים החל מהמחצית השנייה של השנה. בהמשך היא תורחב לבתי הספר היסודיים ולגני הילדים, וצפויה להגיע ליישום מלא בתוך חמש שנים. 

ביישום מלא, תקציבה צפוי להסתכם ב-500-400 מיליון שקל בשנה, בכפוף לאישור תקציב המדינה ובתנאי שיימצאו מקורות תקציביים ליישומה. לפי גורמים במשרד החינוך, ראש הממשלה, נפתלי בנט, ושר האוצר, אביגדור ליברמן, תומכים ביישום התוכנית ורואים בה את אחת מהמטרות המרכזיות של הממשלה. 

בגני הילדים, הכוונה היא לחשוף את התלמידים לעקרונות מדעיים באמצעים חווייתיים ובפעילות העשרה, לצד פעילויות שיקנו להם יכולות בתחום התכנות. זאת, כחלק מתוכנית הלימודים הרגילה. היא תיושם גם בבתי הספר היסודיים בכיתות א'-ו'. הרעיון הוא לבצע זאת באמצעים שיאפשרו לתלמידים לרכוש כישורים ולהיחשף למקצועות ההיי-טק ולעבודה בחברות היי-טק, ולא באמצעות למידת תכנים על ידי שינון. בהמשך תלווה התוכנית את התלמידים גם בחטיבות הביניים, כאשר היצע לימודי המדעים בתיכונים צפוי לגדול. 

מערכת החינוך בישראל היא אחת מהאחראיות המרכזיות למחסור בכוח אדם בחברות היי-טק, מאחר ששיטת הלימודים בה מגיל צעיר אינה תואמת לצורכי שוק העבודה הנוכחי. בנוסף, שיעור התלמידים הלומדים את מקצועות ההיי-טק בתיכון נמוך, וחשיפה לתכנים מדעיים או לתחומי המחשבים מתבצעת בדרך כלל רק בשעות ההעשרה או בחוגים על ידי גופים פרטיים, והם לא חלק מתוכנית הלימודים הרשמית בגנים ובבתי הספר היסודיים. בבתי הספר התיכוניים, רק שיעור קטן של התלמידים (10%) נבחנים בבגרות במקצועות המזוהים עם ההיי-טק - כמו מדעי המחשב, מתמטיקה ופיזיקה. 

לצד תחילת יישום התוכנית, משרד החינוך יתחיל לבצע הכשרות מורים וגננות בהיקף גדול, ויקיים שינויים בתוכניות הלימודים. התוכנית תדרוש גם שינויים במערכת השעות בבתי הספר, כדי לפנות זמן למקצועות חדשים - וגם שיטת ההוראה תשתנה. אחד מהעקרונות המרכזיים של התוכנית היא מעבר ללימודים על סמך כישורים - כמו חשיבה יצירתית, ביקורתיות ולמידה עצמית - על פני למידה על פי שינון, שהיא הרווחת כיום בבתי הספר בישראל. 

התוכנית עדיין לא גובשה באופן מלא, אך נקבע כי היא תחל לפעול כפיילוט בשנת הלימודים הקרובה. בשלב הראשון היא תחל לפעול בחטיבות הביניים, ולאחר מכן תתרחב לשאר שכבות הגיל.

התוכנית הוצגה על ידי שרת החינוך, ד"ר יפעת שאשא-ביטון, ושרת המדע, אורית פרקש-הכהן, והיא גובשה יחד עם מיזם טופ 15, שמוביל ארגון שיתופים. מטרת תוכנית טופ 15 היא לקדם את מצוינות תלמידי ישראל בתחום המדעי-טכנולוגי והיא אמורה להמשיך את התוכנית להגדלת מספר בוגרי חמש יחידות במתמטיקה, שיושמה החל משנת 2015. התוכנית של שיתופים תפעל בשיתוף פעולה עם משרד החינוך ומשרד המדע, קרן טראמפ לעמותות וארגונים מתחום החינוך, צה"ל וחברות היי־טק.

שלמה דושי, מנכ"ל שיתופים , סר: "זהו צעד קריטי בדרך למהפכה הבאה של החינוך בישראל. לאחר סיום תוכנית 5 פי 2 (תגבור לימודי 5 יחידות; ל"ד) בהצלחה, המהלך הבא יעמיק את ההצלחה כלפי מטה לגילים צעירים יותר - צורך אקוטי שעולה מאינספור מחקרים. הצעד מבוצע בשיתוף פעולה עם 100 ארגונים - בהם קרנות, עמותות חינוך, מוסדות אקדמיים ו-50 חברות היי-טק, ששמו לעצמם מטרה להזניק את ישראל לאחת מ-15 המדינות המובילות בעולם במצוינות מדעית וטכנולוגית".

לדברי שאשא-ביטון, "עלינו לאפשר לכל תלמידה ותלמיד התפתחות בתחום המעניין אותו ובו הוא מביא לביטוח את חוזקותיו. לכן, מתפקידנו להנגיש להם את עולמות התוכן השונים, ובהם את עולם ההיי-טק".

פרקש-הכהן הוסיפה כי "מדובר בצעד שנוגע לכל בית בישראל, והוא חלק מחזון להפוך את עולם החדשנות והטכנולוגיה למנוע של שינוי חברתי שיגיבר את החוסן הכלכלי בישראל. מדינת ישראל מצטרפת למדינות המובילות בעולם בתחום, המתמרצות תוכניות חינוכיות שמכשירות את הדור הצעיר ללימודי מחשב החל מהגיל הרך ועד התיכון. שוק ההיי-טק הישראלי צמא לכוח אדם איכותי והתוכנית תאפשר מענה בטווח הארוך. חיוני שילדים יכירו את שפת עולם המחשב מגיל צעיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker