משרד החינוך מבזבז את הזמן של ההורים ושל התלמידים

כדי להימנע מעימותים עם ארגוני המורים סביב קיצור חופשות החגים או החופש הגדול, במשרד החינוך מעדיפים לשחזר את מה שנכשל בגל הראשון

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
למידה מרחוק בתל אביב בחודש אפריל. "אחרי הסגר הראשון זה הפסיק", אומרת אמה של דורון שטרן, "ונשכחנו מאחור"צילום: אייל טואג
ליאור דטל

הלמידה מרחוק החלה היום (ב') והיא תתקיים לאורך השבוע הקרוב משעות הבוקר עד הצהריים. הבעיה היא שמה שנכשל בגל הראשון - לא יעבוד לפתע בגל השני. הלמידה מרחוק במתכונת של משרד החינוך אינה אפקטיבית והיא תיכשל, תפגע בתלמידים החלשים ביותר ותבזבז את הזמן של ההורים, התלמידים והמורים.

הורים, גם לילדים שהולכים לגנים, קיבלו בימים האחרונים את מערכת השעות ללמידה מרחוק. ברוב המקרים זהו שבוע לימודים מלא, המורכב בעיקר משימוש בזום - כלי שהוכח לא אפקטיבי ופוגע בתלמידים. מומחים בכל העולם הסבירו בחודשים האחרונים כיצד יש ללמד מרחוק, תוך אזהרות משימוש נרחב בזום וניסיון לקיים את מערכת השעות הרגילה מרחוק.

לפי מומחים רבים, יש להתייחס לזום ככלי ליצירת קשר בין תלמידים. בנוסף, רצוי לצמצם את שעות הלימודים מרחוק והיקף תוכניות הלימודים באופן משמעותי, מאחר שלא ניתן ללמד מרחוק לפי מערכת שעות רגילה.

למרות זאת, בחרו במשרד החינוך להיצמד לתוכנית הלמידה מרחוק שכשלה בגל הראשון, וללמד בהתאם למערכת השעות הרגילה. המשמעות היא לימוד מרחוק, תוך שימוש בזום, החל ב-8:00 בבוקר ולמשך חמש-שש שעות ביום.

שר החינוך, יואב גלנט, בפתיחת שנת הלימודיםצילום: מארק ישראל סלם

התוצאה של המצב הנוכחי היא הורים שנאלצים להתמודד עם בעיות טכניות וצריכים להשקיע מזמנם על מנת לעזור לילדים להתמודד עם היקפים גדולים של חומרי לימוד – שלא מתאימים ללמידה מרחוק. בהתאם לכך, התלמידים וההורים מתוסכלים ומפתחים סלידה מלמידה בכלל ולמידה באמצעות מחשבים בפרט.

יצירת מסגרת של למידה מרחוק היא חשובה, אבל היא לא יכולה להחליף את הלמידה בכיתות. החומר הנלמד בזום צריך להיות מצומצם, תוך התחשבות בכ-375 אלף תלמידים (כ-20% מתלמידי בתי הספר בישראל) שאין להם מחשב בבית, ורבים נוספים שאין בביתם מספיק מחשבים. בנוסף, יש לקחת בחשבון תלמידים עם קשיי קשב וריכוז וצרכים מיוחדים - שנפגעים משיטות הלמידה האלה.

בתוך כך, בחודשים האחרונים התברר כי היצע תוכניות הלימודים מרחוק במערכת החינוך דל במיוחד. משרד החינוך בחר להשקיע רק כ-35 מיליון שקל בפיתוח תכני למידה מרחוק דיגיטליים - כ-9,000 שקל לבית ספר ו-21 שקל לתלמיד. בגלל ההשקעה הנמוכה בתכני למידה מרחוק, בתי הספר נאלצים לעשות שימוש נרחב בזום. בנוסף, בחודשים האחרונים הכשיר המשרד רק כ-5% מכלל המורים ללמד מרחוק בצורה אפקטיבית. 

המצב היום מבחינת למידה מרחוק אינו שונה מזה שהיה במארס - אין מספיק מחשבים, חומרי לימוד, והמורים לא עברו הכשרה מתאימה. כלומר, המשרד לא תיקן את הכשלים שהיו בגל הראשון. השאלה שעולה היא מדוע, למרות זאת, בחר משרד החינוך להמשיך את הלמידה מרחוק כפי שהית אז?

חיטוי בגימנסיה העברית בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

החלשים הם אלה שנפגעים

הסיבה היא כנראה כדי להימנע מעימותים עם ארגוני המורים סביב קיצור חופשות החגים או החופש הגדול. במהלך הגל הראשון נרשמו חילוקי דעות ועימותים בין משרד החינוך, משרד האוצר וארגוני המורים סביב היקף העסקה של המורים בתקופת הלמידה מרחוק.

כעת, כאשר מערכת החינוך הושבתה בפעם השנייה, במשרד החינוך העדיפו שלא להתעמת עם ארגוני המורים והודיעו כי העסקתם תיחשב כהעסקה מלאה. בעקבות כך, העבירו בתי הספר לתלמידים ולמנהלים מערכת שעות מלאה ללימודים מרחוק. כך נוצר מצב שבו תלמידים יסבלו מלמידה לא אפקטיבית, אבל אף אחד לא יחזיר להם ימי לימוד בבתי הספר.

הנפגעים העיקריים יהיו תלמידים מוחלשים ללא מחשב, תלמידים עם נגישות נמוכה למחשבים, תלמידים שהוריהם לא זמינים כדי לסייע להם בלמידה מרחוק, תלמידים עם קשיי קשב וריכוז ותלמידים עם צרכים מיוחדים – שיישארו מאחור בזמן שהכיתה תתקדם עם החומר. יש גם לקחת בחשבון שהלמידה מרחוק פוגעת גם במורים עם ילדים, שנדרשים ללמד מרחוק בזמן שילדיהם בבית צריכים ללמוד מרחוק.

משרד החינוך היה צריך לקבוע מראש, תוך משא ומתן עם ארגוני המורים, מה יהיה היקף ההעסקה שלהם בתקופת ההשבתה והאם חלק מימי ההשבתה ייחשבו כימי חופש והם חלקם יוחזרו במהלך החופשות. מדובר במהלך שעדיין לא מאוחר להוציא אותו לפועל.

גם אם משרד החינוך מעוניין להכיר בכך שמורים עובדים במשרה מלאה, למרות תקופת ההשבתה, זאת לא סיבה להעניש תלמידים והורים. לכן יש לצמצם באופן משמעותי את החומרים שנלמדים באמצעות זום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker