הסתדרות המורים נטשה את המורים - והפכה להסתדרות למען החופש הגדול

הסתדרות המורים בחרה להיאבק בפגיעה בחופשות, וזנחה את בריאותם של עובדי ההוראה ■ המורים חזרו ללימודים למרות החשש לחשיפה לקורונה - גם של מורים בקבוצות בסיכון

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קורונה, לימודים, בית ספר
חזרה ללימודים בתום הסגר הקורונה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

לפני כשבועיים בלבד החליטה הממשלה לפתוח את מערכת החינוך באופן מדורג. במועד ההחלטה שיעור החולים בישראל היה גבוה פי 20 מזה שהיה במארס, ומספר החולים החדשים בכל יום היה גבוה פי שניים. בתגובה, אמרה מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, כי לא תאפשר לסכן את בריאותם של עובדי ההוראה - אך בשבועיים שחלפו מאז נראה כי היא ממשיכה למקד את עיקר מאמציה במניעת הפגיעה בחופשות החגים ובחופשת ל״ג בעומר.

שום דבר בהתנהלותה של בן דוד לקראת החזרה של המורים ללימודים לא הזכיר את ההתנגדות העזה שלה לבטל את חופשת ל"ג בעומר. בהסתדרות המורים אמרו כמה פעמים כי לא יאפשרו למורים לעבוד בחינם בחופשות - כלומר, ללא תוספת שכר על עבודה בחופשות. 

ייתכן שבהסתדרות המורים חששו להפריע למהלך החזרה ללימודים - שכן אם התלמידים היו נותרים בבתיהם, הלחץ על קיצור החופש הגדול בימים נוספים היה גדל. כתוצאה מכך, המורים חזרו ללימודים למרות סיכון לחשיפה לקורונה - גם מורים בסיכון. בנוסף, מאז המורים עבדו שעות נוספות בחינם, ללא התנגדות הסתדרות המורים.

כך למשל, המורים בכיתות ד'-ו' עבדו בשבועיים האחרונים בבתי הספר עם תלמידי כיתות א'-ג' ולאחר מכן המשיכו בלמידה מרחוק. המתווה שהציג משרד החינוך לחידוש הלימודים בקפסולות, לפני שבוטלו, קבע כי על המורים לעבוד בשיעור של 125% משרה לפחות - גם ב-15 שעות שבועיות של לימודים מרחוק, חמש שעות בבתי הספר בכיתות ד'-ו' ו-25 שעות שבועיות בבתי הספר עם ילדי א'-ג'. הסתדרות המורים לא הביעה כל התנגדות פומבית על המתווה הזה. 

ערב לפני חידוש הלימודים, בעקבות פניות רבות של מורים ומורות בקבוצות סיכון, מורים שבני משפחתם בקבוצות סיכון, מורים מבוגרים ומורות בהריון - העבירה הסתדרות המורים הנחיה שקובעת כי מורים בסיכון יכולים לצאת לחופשת מחלה באישור רופא. אבל מורים שניסו לעשות זאת גילו כי איגוד רופאי המשפחה קבע שלא ניתן לתת אישורי מחלה למורים בקבוצות סיכון. לאחר מכן, המורים גילו כי הם גם לא יכולים לצאת לחופשה ללא תשלום ולהיות זכאים לדמי אבטלה, מכיוון שהסתדרות המורים לא הסדירה את הנושא הזה מול משרד האוצר. 

מזכ"לית ההסתדרות יפה בן דוד בירושלים, ביום שני
מזכ"לית ההסתדרות יפה בן דודצילום: אמיל סלמן

בהיעדר חלופות, החל משרד החינוך לגייס את כל המורים בחזרה לעבודה - גם מורים בקבוצות סיכון - וקבע כי מורה שלא יגיע ייקנס במאות שקלים עבור כל יום היעדרות. גם בנושא הזה הסתדרות המורים לא אמרה דבר, ואיפשרה בפועל לכל המורים לחזור ללימודים. 

במשך השבועיים האחרונים פנתה בן דוד כמה פעמים למשנה למנכ"ל משרד הבריאות איתמר גרוטו ולמנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב, ודרשה לקבל הנחיות מסודרות לעובדי הוראה בסיכון ולפתיחת בתי ספר ביישובים עם תחלואה גבוהה. עד היום משרדי הבריאות והחינוך לא שלחו הנחיות הנוגעות למורים, והפנו את בן דוד להנחיות הכלליות שמאפשרות לכל העובדים לחזור לעבודה.

עם זאת, בניגוד לשאר העובדים במשק, המורים היו הראשונים לחזור לעבודה - והיחידים שנדרש מהם להיחשף ללא אמצעי מיגון, אפילו ללא מסכה או שמירת מרחק, למאות ילדים קטנים בכל יום. היה מתבקש שיועברו הנחיות שמאפשרות לכמה שפחות מורים בקבוצות סיכון להגיע לבתי הספר. גם במקרה זה, איומיה של בן דוד שלא תאפשר פגיעה במורים נותרו על הנייר. 

בהמשך, משרד החינוך הודיע כי מורים יוכלו להיחשף לשתי קפסולות - ולהגדיל את מספר התלמידים שאליהם הם חשופים. לאחר מכן, המשרד עידכן את המספר לשש קפסולות - כלומר, מורה יכול להיחשף לעד 120 ילדים. הסתדרות המורים לא התנגדה. 

עם פתיחת גני הילדים לגילי 6-3, התברר כי הגננות ייחשפו באופן מלא לכל כיתת הגן, ללא שמירת מרחק וללא מסכות, ואפילו ללא אמצעים שיאפשרו להן לבצע הפרדה בשטח הגן בין הקבוצות השונות. עוד נדרש לנקות את השירותים בגן בכל שעה עגולה. הסתדרות המורים לא התנגדה. 

לאחר כשבועיים בלבד, ומבלי שנאספו מספיק נתונים על התחלואה בבתי הספר בעקבות פתיחת הלימודים - הוחלט להחזיר את כל המורים לעבודה מלאה וללא הקפסולות. למעשה, ההצעה שהוגשה לממשלה קובעת כי בתי הספר יהפכו לשדה ניסויים שיבחן את התחלואה בקורונה, ואף הוחלט להקים צוות שיכין את המערכת לגל התחלואה הבא. ייתכן שללא המאבק על כמה ימי עבודה בחופש הגדול, הסתדרות המורים היתה יכולה להשפיע על חזרה מסודרת והגיונית יותר ללימודים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום