בנק ישראל מציע לבטל את הלימודים בימי שישי - וממציא מונח חדש: "שישונים"

לפי הבנק, בתמורה לקיצור שבוע הלימודים, המורים יוכלו ללמד במהלך החופש הגדול והחופשות הרגילות ■ "ההורים בישראל יחסכו 1.7-1 מיליארד שקל בשנה" ■ ומה עם משפחות שבהן שני ההורים עובדים בימי שישי: הכירו את ה"שישונים"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חופש בריכה ילדים
צילום: Cultura RF / Getty Images

מחקר חדש של בנק ישראל קובע כי ימי החופשה הרבים במערכת החינוך, בצירוף ימי החופשה המעטים שמקבלים ההורים במקומות העבודה, יוצרים נזקים של מאות מיליוני שקלים למשק ולהורים. בנוסף, לפי הבנק, התוכניות לקיצור חופשות החגים והחופש הגדול (בתי הספר של החופש הגדול ושל החגים) המיועדת לתלמידים עד לכיתה ג', לא יעילות מספיק ועלותן גבוהה יותר מהנזק שגורמים ימי החופשה מהלימודים למשק.

הבנק מציע מדיניות חדשה לקיצור שבוע הלימודים במערכת החינוך: במקום ללמוד בימים ראשון עד שישי, כפי שמקובל ברוב בתי הספר בארץ, הבנק מציע לבטל את הלימודים בימי שישי, מבלי להאריך את שאר ימי הלימודים. כך, הלימודים בבתי הספר יתקיימו בימים ראשון עד חמישי.

לפי הבנק, התוכנית לא תפגע באופן משמעותי בהורים מכיוון שלפי הנתונים שהציג, רק ב-8% מהמשפחות בישראל שני בני הזוג (גם במשפחות יחידיניות) עובדים בימי שישי. עבור ההורים העובדים בשישי הבנק מציע לסבסד מסגרות העשרה בבתי הספר. הבנק מכנה את המסגרות האלה בשם "שישונים". לפי ההצעה, בתי הספר יפעלו בימי שישי, ויציעו שיעורי העשרה בתחומים שונים למשך ארבע שעות.

התוכניות הקיימות לא מכסות את הנזק למשק

לפי התוכנית, זכויות המורים לא ייפגעו. כיום המורים מועסקים רק חמישה ימים בשבוע, כי הם רשאים לבחור יום חופש שבועי - ולפי התוכנית שמציע הבנק הם יעבדו ארבעה ימים בשבוע. בנוסף, הם לא יידרשו לעבוד יותר שעות בשאר ימי השבוע.

לפי הבנק, בתמורה לקיצור שבוע הלימודים, המורים יוכלו ללמד במהלך החופש הגדול והחופשות. בחישוב שערך הבנק התוכנית הזאת תוכל לקצר את ימי חופשות החגים והחופש הגדול ב-29 ימים ללא השקעה כלכלית. את ימי הלימודים החדשים ניתן יהיה לקיים במקום ימי חופשות ארוכים – למשל בסוכות, חנוכה או פסח או על חשבון ימי חופשה בחופש הגדול. 

התוכניות הקיימות היום לקיצור החופשות פועלות רק עבור תלמידי כיתות א'-ג', מופעלות בתקציב של כ-630 מיליון שקל וממומנות עם תשלומי הורים. לפי הבנק, התוכנית שהוא מציע תחסוך את עלות התוכניות לקיצור החופשות, וכן תביא לגידול של כמיליארד שקל לתוצר ולהגברת הפריון במשק בעקבות השתתפות גבוהה יותר של הורים בתעסוקה במהלך חופשות החגים.

הפער בין ימי החופשה של תלמידי יסודי לימי החופש של ההורים

בנוסף, מהמחקר של הבנק עולה כי בעוד שהמסגרות לקיצור החופש הגדול עולות כ-630 מיליון שקל בשנה, הן בקושי מצליחות לכסות את ההפסד הישיר למשק שנגרם מימי החופשה הרבים במערכת החינוך, שמסתכם בכ-690-520 מיליון שקל. לפי המחקר, עלות התוכניות לקיצור החופשות שמשרד החינוך מפעיל כיום אינה מצליחה לכסות את הנזק שנגרם למשק באמצעות אובדן ימי עבודה, בעיקר בציבור הערבי והחרדי. 

המורים מסכלים יוזמות דומות

בעבר סירבו ארגוני המורים לקבל הצעות לקיצור חופשות החגים והחופש הגדול, בטענה שזכויותיהם נפגעו. עם זאת, בדיקה שערך TheMarker מצאה כי אף על פי שהחופש הגדול מעוגן בהסכמי השכר עם המורים, חופשות החגים במערכת החינוך מעולם לא הוסדרו בהסכמים קיבוציים מול ארגוני המורים, וימי החופשה בחגים נקבעים על ידי מנכ"ל משרד החינוך בשיתוף ארגוני המורים, בטענה שמדובר ב"מנהג המקום".

בנוסף, הצעת הבנק אינה מוסיפה ימי עבודה עבור המורים אלא משאירה את מספר שעות וימי העבודה הקיימים ורק מארגנת מחדש את שבוע הלימודים וימי הלימודים במהלך השנה.

הבנק כבר הציג את התוכנית במסגרת דו"ח שפירסם בחודש אוגוסט האחרון. כעת פירסם הבנק מחקר מעמיק יותר בנושא, שנכתב על ידי חוקרי חטיבת המחקר של הבנק, יוסי מרגונינסקי וגיא סגל.

לפי המחקר, ישראל היא אחת המדינות הבודדות בעולם שבהן מתקיימים לימודים במהלך ימי שישי. בנוסף, ישראל היא אחת המדינות הבודדות שבהן קיים פער כל כך גדול בין ימי החופשה של ההורים לבין ימי החופשה של התלמידים. הפער בא לידי ביטוי ב-47 ימי חופשות מבתי הספר שבהם ההורים עובדים (לאחר ניכוי 17 ימי חופשה בממוצע שניתנים לעובדים בישראל). המצב הזה ממקם את ישראל במקום השלישי מבין מדינות ה-OECD מבחינת פער ימי החופשה שבין העובדים במשק לתלמידים – רק בקנדה ובליטא המצב גרוע יותר.

כיתה מחשבים בית ספר ארה"ב
צילום: ASSOCIATED PRESS

לפי הבנק, באמצעות הפעלת התוכנית שהוא מציע, ההורים בישראל יוכלו לחסוך 1.7-1 מיליארד שקל בשנה עבור קייטנות או שמרטפים ומסגרות נוספות. בנוסף, תקציב המדינה יוכל לחסוך כ-630 מיליון שקל שהוא משקיע כיום בתוכניות לקיצור החופשות, ובמידה והמדינה תבחר לממן מסגרות בבתי הספר בימי שישי, תקציבן יסתכם בכ130-100 מיליון שקל – בתקציב נמוך באופן משמעותי מהפתרונות הקיימים כיום.

יוזמות דומות מועלות בשנים האחרונות ולאחר מכן נדחות בעיקר בגלל התנגדות ארגוני המורים. בעבר התנגדו ארגוני המורים למהלכים דומים מכיוון שהם מעדיפים לקבל ימי חופשה מרוכזים בחגים, וגם בגלל שאם התוכנית תיושם - תהיה להם גמישות נמוכה יותר בבחירת ימי החופשה השבועי שלהם. ב-2013, כשהכנסת דנה בהצעת חוק לקיצור את שבוע הלימודים לחמישה ימים, איימו ארגוני המורים בהשבתת הלימודים.

ב-2004 אישרו ועדת החינוך של הכנסת ומשרד החינוך תקנות שיאפשרו לבתי ספר לעבור ללימודים במסגרת של חמישה ימים בשבוע, אך כיום מיושם המתווה רק בחלק קטן מבתי הספר, הנהנים ממסגרת של יום חינוך ארוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker