דואגים לחזקים: 39 כיתות מחוננים בשרון - 0 בשדרות, לוד וקרית שמונה

כך מונצחים הפערים החברתיים־כלכליים בישראל: בעוד שבדרום פועלות כיתות מחוננים רק בבאר שבע, תלמידים בשרון יכולים לבחור בין 39 כיתות בכפר סבא, רמת השרון, הרצליה, רעננה והוד השרון ■ משרד החינוך: "בשנה האחרונה נבנו כיתות מחוננים בפריפריה"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בחלק גדול מהמקרים כיתות המחוננים פועלות בתיכונים שנחשבים יוקרתייםצילום: ניר כפרי
ליאור דטל

משרד החינוך ממשיך לחזק את החזקים. למרות הביקורת שנמתחה עליו בעקבות הפרסום ב–TheMarker בספטמבר 2018 על אופן הקצאת כיתות המחוננים, בשנה שחלפה בחר המשרד להמשיך ולפתוח כיתות מחוננים בעיקר ברשויות מבוססות מעטות שבהן כבר פועלות כיתות מחוננים רבות. לעומת זאת, לא נפתחה אפילו כיתת מחוננים אחת ברשויות בפריפריה שבהן אין כלל כיתות מחוננים.

היום יתקיימו המבחנים המוקדמים לאיתור תלמידים מחוננים בכיתות ב'. המחוננים הם אלה שנמצאו בעלי ההישגים של האחוזון העליון מקרב כל התלמידים. בקרב תלמידי התיכון, רק 0.85% מהתלמידים לומדים בכיתות מחוננים.

181 כיתות מחוננים פועלות בסך הכל בכל הארץ — 25 מהן נפתחו ב–2018. אלא שבעוד שבכל אזור הדרום, למשל, קיימות כיתות מחוננים רק בבאר שבע, באזור השרון יש כיתות רבות בכל יישוב: נכון ל–2018, בכפר סבא יש 15 כיתות מחוננים, ברעננה השכנה שש כיתות נוספות, ברמת השרון תשע כיתות, בהרצליה שבע כיתות מחוננים ובהוד השרון שתי כיתות.

בקרית אונו המבוססת יש שיעור גבוה במיוחד (17%) של כיתות מחוננים בתיכונים, ו–7% מהתלמידים לומדים בהן. ברמת השרון, 5% מתלמידי התיכון לומדים בכיתות מחוננים. ואילו בטבריה, קרית שמונה, דימונה, ירוחם, עכו, חדרה, קרית גת, ערד, קרית מלאכי, אשקלון, עפולה, ערד, מצפה רמון, וביישובים רבים נוספים אין כלל כיתות. כך גם ברוב המוחלט של הרשויות המקומיות הערביות, ולא בערים הערביות הגדולות.

שיעורי העשרה ותקציבים נוספים

תלמידי כיתות המחוננים זוכים לשיעורי העשרה ותמיכה נוספת מצוות בית הספר, שבאים לידי ביטוי גם בהקצאת תקציבים נוספת ממשרד החינוך, המועברים לבתי הספר ולרשויות המקומיות — כך שהמצב הקיים מעודד את הפערים הקיימים בין התלמידים ובתי הספר.

כיתות המחוננים קולטות תלמידים שאותרו באותו בית הספר ותלמידים מיישובים שבבית הספר שלהם לא הוקמו כיתות מחוננים. מנתוני המשרד עולה כי בחלק גדול מהמקרים הן פועלות בתיכונים ספורים שנחשבים ליוקרתיים עם תנאי קבלה קשוחים ושכר לימוד גבוה.

כתוצאה מכך, תלמידים שאותרו כמחוננים בפריפריה זוכים ללמוד רק יום בשבוע במרכז העשרה, על חשבון הלימודים הסדירים, בעוד שתלמידים בכיתות מחוננים זוכים להעשרה כל ימות השבוע. במשרד החינוך טענו בשנה שעברה כי בכיתות המחוננים לומדים רק 20% מהתלמידים שאובחנו כמחוננים.

כיתות בתיכונים ואזורים מבוססים

בתגובה לביקורת הציבורית בשנה שעברה, אמרו במשרד החינוך כי הוא "פועל להרחיב את הטיפול באוכלוסיית התלמידים המחוננים ואת כיתות המחוננים בכל רחבי המדינה — בדגש על יישובי הפריפריה".

ואכן, ב–2017–2018 (שנת הלימודים תשע"ח) כאמור פתח משרד החינוך 25 כיתות מחוננים חדשות, גידול של 12%. עם זאת, כולן נפתחו בישובים שבהם כבר פעלו כיתות מחוננים. כך למשל, ב–2017–2018 נפתחו בירושלים ארבע כיתות מחוננים, וכיום יש בעיר 21 כיתות — מספר כיתות המחוננים הגבוה בישראל. אלא שהן הוקמו רק בשלושה תיכונים מובילים בעיר — שנחשבים לתיכונים בהם לומדים תלמידים מרקע כלכלי מבוסס: בתיכון ליד האוניברסיטה (ליד"ה) קיימות 15 כיתות מחוננים, בישיבה תיכונית תורה ומדע פועלות ארבע כיתות מחוננים ובתיכון הפרטי לאומנויות ומדעים קיימות שתי כיתות מחוננים. לטענת משרד החינוך, ב–2019 נפתחה כיתת מחוננים גם במזרח ירושלים.

בכפר סבא פתח משרד החינוך שלוש כיתות חדשות וכיום פועלות בה 15 כיתות (כ–9% מכלל כיתות התיכון בעיר). באותה שנה פתח משרד החינוך שתי כיתות מחוננים חדשות בתיכונים בתל אביב וכיום פועלות בעיר 17 כיתות (3%). כיתות המחוננים פועלות בשלושה בתי ספר — תיכון עירוני ד', בית הספר היסודי גרץ ובית הספר היסודי רוקח — ולא ביפו.

פרויקט מחונניםצילום: לימור אדרי

בחיפה נפתחו שתי כיתות מחוננים ב–2018, ובעיר פועלות כיום 14 כיתות בבתי הספר לאו בק ודוד ילין בלבד. בקרית אונו, שבה שיעור כיתות המחוננים הוא מהגבוהים בישראל, נפתחה כיתת מחוננים נוספת ב–2018 שהעלתה את מספר הכיתות לעשר. ברמת השרון נפתחה כיתה אחת, וכך גם בהרצליה.

המספר הגבוה ביותר של כיתות מחוננים מבין היישובים הערבים נמצא בנחף, שבה יש שמונה כיתות (שלוש מהן נפתחו אשתקד), בעראבה יש חמש כיתות מחוננים שאחת מהן נפתחה בשנה שעברה, בכאבול ובנצרת פועלות שלוש כיתות מחוננים. בנחף ובכאבול מדובר בשיעור גבוה של כיתות מחוננים, ביחס לכיתות י"ב ביישובים בחברה הערבית, אך מדובר בדוגמה לא מייצגת עבור הציבור הערבי, שכן בשאר היישובים הערבים אין כלל כיתות מחוננים.

בכרמיאל יש שמונה כיתות מחוננים לאחר ששתי כיתות נפתחו אשתקד, בבאר שבע נוספה בשנה שעברה כיתה נוספת ופועלות בעיר שבע כיתות. באשדוד יש שש כיתות מחוננים ולא נפתחו בעיר כיתות חדשות ב–2018. פרט לכך לא קיימות כיתות מחוננים ביישובים אחרים בפריפריה.

משרד החינוך לא מצליח לצמצם פערים

מחקרים רבים מעידים על הקשר שבין הרקע הכלכלי של ההורים להישגי התלמידים — ככל שהשכלת ההורים והמצב הכלכלי שלהם גבוהים יותר כך הישגי ילדיהם גבוהים יותר. תפקידו של משרד החינוך הוא לצמצם את הפערים האלה. המשרד אמנם טוען כי ב–2019 הוא פתח כיתות חדשות ביישובי הפריפריה, אך מדובר רק בכמה כיתות — זה עדיין לא משנה את המצב הקיים. גם אם אין הצדקה כלכלית מבחינת המשרד לפתוח כיתות מחוננים באזורים שבהם הישגי התלמידים נמוכים יותר, קשה להסביר את המצב שבו רוב כיתות המחוננים מרוכזות במרכז ובבתי הספר המצטיינים.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "הנתונים מתייחסים לשנת הלימודים תשע"ח ואינם כוללים את הנתונים של תשע"ט ושנת הלימודים הנוכחית. לפיכך אין יסוד לטענה. בשנים הללו נפתחו כיתות מחוננים בקרית שמונה, יקנעם, באר שבע, שלומי ומזרח ירושלים. הודות למהלך זה נוספו עוד מאות תלמידים לתוכניות הייחודיות. בשנתיים הקרובות מתכנן המשרד לפתוח כיתות נוספות בקריות, בשומרון וביישובי המשולש. לצד אלה המשרד מחדש ומשפץ שלושה מרכזי העשרה למחוננים בדימונה, טייבה ורמלה. יש להדגיש שלכל אחת מהמסגרות — הן כיתות מחוננים והן מרכזי העשרה — יש יתרונות ואין למסגרת אחת יתרון על פני רעותה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker