משרד החינוך מצמצם משמעותית את מבצע הבדיקות הסרולוגיות לילדים

במשרד החינוך קיוו כי שיעור המחלימים והמחוסנים מבין התלמידים יהיה גבוה מספיק כי לקיים לימודים גם במהלך גל תחלואה משמעותי - אך הנתונים גילו מספרים נמוכים מההערכות ■ מתחמי הבדיקות ימשיכו לפעול עד סוף השבוע בפריסה רחבה, ולאחר מכן יתמקדו בעיקר ביישובים שבהם היתה תחלואה גבוהה בעבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקות סרולוגיות בירושלים. עדיין לא פורסמה מתכונת הבדיקות החדשותצילום: אוהד צויגנברג

על רקע האכזבה מהנתונים בבדיקות הסרולוגיות, משרד החינוך הודיע היום (ג') כי הוא מפסיק לקיים את הבדיקות במתכונת של מבצע ארצי, ומצמצם אותו באופן משמעותי. ההודעה התקבלה לאחר שבמשרד הבריאות התכוונו בכל מקרה לבחון את יעילות המבצע, ולקבל החלטה לגבי המשך קיומו בימים הקרובים.

המבצע החל לפני כ-12 ימים, ובמסגרתו נבדקו יותר מ-60 אלף תלמידים – רובם מהציבור החרדי. רק בימים האחרונים המבצע התרחב ליישובים נוספים בארץ, ושיעור הבדיקות החיוביות החל לרדת באופן משמעותי. בסך הכל, עד כה התגלו כ-16% תלמידים חיוביים בבדיקות שקיבלו פטור מבידוד, אך בבדיקות שנערכו באוכלוסיה הכללית, היקף התוצאות החיוביות ירד באופן משמעותי. בתוצאות הבדיקות שהתקיימו היום עלה כי רק כ-8% מהנבדקים היו בעלי נוגדנים לקורונה, ובבדיקות שנערכו אתמול רק כ-5% מהנבדקים היו חיוביים. 

היום הודיע מנכ"ל משרד החינוך, יגאל סלוביק, כי המשרד ימשיך את המבצע רק בישובים שסבלו מתחלואה גבוהה במהלך השנה וחצי האחרונות. לדבריו, הבדיקות ייערכו רק בערים שבהן שיעור התחלואה היה גבוה יותר מ-10%, מכלל התושבים. "אנחנו מברכים את ציבור ההורים בישראל שנענה לקריאה שלנו לבוא ולבצע את הבדיקות לילדים. כל ילד שקיבל תו ירוק בזכותן הוא עולם ומלואו. הבדיקות הסרולוגיות חשובות ובעלות תרומה גדולה לחיי השגרה של ילדנו. עם זאת, אנחנו דואגים לערוך הערכות מצב שוטפות ורואים שיש צורך בהתאמת הבדיקות לצרכים העולים מהשטח. יחד עם פיקוד העורף והשלטון המקומי נצמצם את הבדיקות לישובים בהם היה יותר מ-10% תחלואה".

בדיקה סרולוגית בראשון לציון. התחזית היתה לנתונים גבוהים יותרצילום: אילן אסייג

מתחמי הבדיקות ימשיכו לפעול עד סוף השבוע בפריסה רחבה, ולאחר מכן יתמקדו בעיקר ביישובים שבהם היתה תחלואה גבוהה בעבר, בדגש על יישובים חרדיים וערביים. ברוב היישובים האחרים ייפסקו הבדיקות.

משרד החינוך היה אמור לבצע יותר מ-1.6 מיליון בדיקות סרולוגיות במבצע הנוכחי, שעלותו מוערכת בכ-63 מיליון שקל. במשרד העריכו כי לפחות 20% מתלמידי ישראל ימצאו כמחלימים ויוכלו לקבל תו ירוק ופטור מבידוד, וקיוו ששיעורם המשותף יחד עם התלמידים שחוסנו נגד קורונה (כ-23% מכלל התלמידים) יסתכם בכ-50% - נתון שהיה מאפשר להם להמשיך ולקיים לימודים  עבור חלק גדול מהתלמידים גם במהלך גל תחלואה משמעותי. הנחת העבודה הזאת עמדה בבסיס המתווה של משרד החינוך בנוגע לסיכון בתחלואה עם פתיחת הלימודים ובנוגע להערכות של מספר התלמידים שישלחו לבידוד.

המטרה המרכזית של המבצע היתה, על פי משרד החינוך, "לאפשר שגרת לימודים רציפה באמצעות הגדלת מספר התלמידים שהיה להם פטור מבידוד במהלך שנת הלימודים וכך למנוע אובדן ימי לימוד".

הבדיקות הסרולוגיות היו עבור משרד החינוך קו ההגנה הראשון שלהם במתווה לפתיחת שנת הלימודים, והם ציפו כי רמת הסיכון לתחלואה ולבידוד בבתי הספר, תפחת באופן משמעותי בעקבות חשיפת תלמידים רבים שיוגדרו כמחלימים. עם זאת, התוצאות בימים האחרונים, וההענות שהיתה נמוכה יותר מהתחזיות, סימנו שמספר התלמידים שיקבלו את הפטור מבידוד ויהיו בעלי סיכון נמוך יותר לחלות -  יהיה נמוך באופן משמעותי מהתחזיות של משרד החינוך.

בנוסף, גורמים במשרד העריכו, על סמך הנתונים המעודכנים, כי בתי הספר יתקשו להעניק פטור מבידוד לתלמידים מחלימים על פי הבדיקות הסרולוגיות – ולאפשר להם להגיע לבתי הספר בזמן ששאר הכיתה או שכבת הלימוד שלהם נמצאת בבידוד, ולכן מבחינת משרד החינוך, לא היה טעם בהמשך עריכת הבדיקות בהיקף הנוכחי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker