"המדינה מגלגלת אותנו בין משרדי הממשלה": מאות ילדים לא יוכלו לפתוח את שנת הלימודים

תלמידים עם אלרגיות מסכנות חיים אינם יכולים לשהות במעון ללא סייעת ■ לממשלה אין מושג כמה סייעות לגייס, ולכן יותר מ-500 פעוטות טרם קיבלו מענה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכנות לפתיחת השנה במעון יום של ויצ"ו בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
ליאור דטל

מאות פעוטות בגילי 3-0, הרשומים למעונות המפוקחים והמסובסדים על ידי המדינה, לא יוכלו לפתוח את שנת הלימודים בשל חוסר היערכות של המדינה לקליטתם.

מדובר בילדים עם אלרגיות מסכנות חיים, שאינם יכולים לשהות במעון ללא ליווי סייעת. רק אתמול (ג') הממשלה פתחה עבור הוריהם את האפשרות להגיש בקשה לקבלת סייעת, ולחלקם נמסר שלא יוכלו להתחיל את שנת הלימודים במועדה. היום התקיים דיון בנושא בוועדה לזכויות הילד, שבו עלה כי למשרדי הממשלה אין מושג כמה סייעות נדרש לגייס למעונות היום, מכיוון שמערכת הגשת הבקשות לא נפתחה במועד. לפי הערכות, עד היום יותר מ-500 פעוטות טרם קיבלו מענה.

בנוסף, בדיון עלה כי פעוטות אלרגיים, השוהים במעונות לילדים עד גיל 3, זכאים לסייעת במשך שעתיים ביום, בעוד שילדים אלרגיים, השוהים בגני הילדים של משרד החינוך, זכאים לסייעת במשך שש שעות ביום. כמו כן, בדיון עלה כי משרדי האוצר והבריאות אינם מאשרים זכאות לסייעת לילדים מגיל שנתיים ומעלה האלרגיים לחלב, אף שחלק מהמעונות המפוקחים דורשים סייעת כתנאי לקבלת אותם ילדים.

נעמה קציר שמואלי, יו"ר עמותת יהלצילום: מגד גוזני

"התקבלנו למעון של ויצ"ו, ומנהלת המעון הודיעה לנו שאם לא נשיג סייעת עד ל-1 בספטמבר לא נוכל לשלוח את ביתנו למעון", אומר אב לילדה בת שנתיים מהמרכז. "במשך חודשיים ניסינו לקבל תשובה ממשרדי הממשלה ולהגיש בקשה לקבלת זכאות לסייעת, ורק אתמול האפשרות הזאת נפתחה. הגשנו את הבקשה, אבל בכלל לא ברור לנו אם אנחנו עומדים בקרטריונים לקבלת סיוע, ונמסר לנו שהקריטריונים המלאים בכלל לא נקבעו.

"שנת הלימודים תפתח בקרוב, ואנחנו לא יודעים מה לעשות - המדינה מגלגלת אותנו בין משרדי הממשלה. מצד אחד המדינה קבעה שאנחנו צריכים סייעת בשביל ללמוד במעון, ומצד שני המדינה חוסמת מאתנו את האפשרות לקבל סייעת. זה פשוט הזוי. אני לא מבין מה מצפים מאתנו - שנשאיר את הילדים בבית ולא נגיע לעבודה?"

"זו רק שאלה של זמן עד שיקרה אסון"

בדיון שהתקיים היום בוועדה לזכויות הילד, בראשות ח"כ מיכל שיר-סגמן (תקווה חדשה), אמרה יו"ר עמותת יהל, נעמה קציר שמואלי: "אנחנו כאן היום רק כי אף ילד אלרגי לא מת במעון או בגן, אחרת כל גורמי המקצוע היו פועלים אחרת. כרגע אנחנו חייבים להמשיך במאבק המתיש הזה, כי מסתכלים על חיי הילדים שלנו דרך החוק של הגרוש".

יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ מיכל שיר-סגמןצילום: אוליבייה פיטוסי

קציר שמואלי הוסיפה כי "אנחנו באמצע אוגוסט, ורק עכשיו נפתחה מערכת הגשת הבקשות לסייעת. מתי הם יספיקו למצוא, לשכור ולהכשיר את אותן סייעות עד ה-1 בספטמבר? ומי תבוא לעבוד במשך שעתיים ביום בלבד? בשעה השלישית הילדים מפסיקים להיות אלרגיים? זאת שאלה של זמן עד שיקרה האסון".

רבקה זומרין, מפקחת פדגוגית בנעמ"ת מחתה נגד ההחלטה להקצות לילדים אלרגיים סייעת למשך שעתיים בלבד: "מה נעשה בשאר השעות? נשים את הילדים בלול לבד?" נציגת משרד הכלכלה שנכחה בדיון אמרה כי המשרד עדיין לא יודע כמה בקשות יוגשו, וכמה מתוכן יאושרו על ידם.

במהלך הדיון בוועדה, הביעה ח"כ שיר-סגמן תמיהה על כך ש"רק אתמול, כשלושה שבועות לפני מועד פתיחת שנת הלימודים, המשרד פתח את מערכת הגשת הבקשות לקבלת סייעת לפעוטות אלרגיים במעונות היום".

בסיום הדיון בכנסת, התקבלה בוועדה ההחלטה לדרוש ממשרד האוצר להגדיל את שעות ההעסקה של הסייעות לפעוטות אלרגיים במעונות, ולדרוש ממשרד הבריאות לקבוע שגם פעוטות אלרגיים לחלב מעל גיל שנתיים יהיו זכאים לסייעת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker